Poslední rok

(festivalový názov)
  • USA The Final Year (viac)

Baracku Obamovi zbývá do konce úřadu jeden rok. On i celá administrativa Bílého domu napínají všechny síly k zahraniční politice, aby stihli dotáhnout všechny velké úkoly, které si předsevzali splnit. Posledních dvanáct měsíců prezidentství kulminuje úsilí Obamovy administrativy, což obnáší i hektické cestování po celé planetě. Hlavními aktéry tohoto období i dokumentu, který je věrně na cestách doprovází, jsou ministr zahraničí John Kerry, velvyslankyně při OSN Samantha Power, poradce pro otázky národní bezpečnosti Ben Rhodes. A v neposlední řadě samotný prezident USA. Domlouvají s Íránem jadernou dohodu, zasazují se o úspěch světové klimatické konference, řeší problémy unesených dívek v Nigérii, chtějí se po půl století usmířit s Kubou, sblížit se s Vietnamem nebo učinit symbolické gesto v Hirošimě. Podaří se tento kurz udržet i po nástupu nového prezidenta? (Jeden svět)

Slasher

Obama, jeho nejbližší tým pro zahraničí a rychlý pohled do zákulisí v závěrečném roce téhle administrativy. "Omluvná" návštěva Laosu, Japonska, plácání se v Syrii a pár dalších bodů na programu, zdrcená reakce na volbu v listopadu 2016. Vzhledem k záštitě HBO jsem čekal i víc, ale exkluzivní přístup a tím obsah je velmi slušný, emoce tu jsou a koho baví americká politika, určitě se vyplatí. Pozn. Nehledě na stranu kde kdo stojí, ten rozdíl v kultivovanosti projevů dvou prezidentů je prostě... :D Doporučuji titul In Pursuit of a More Perfect Union pro pohled na celé prezidentství. ()

Tomas_PO

Veľmi rezervovaný pohľad do zákulisia počas posledného roku Obamovej vlády. Aj keď sa kamera dostáva do toho najhlbšieho zákulisia, veľa sa z neho nedozvieme. Zopár pohľadov na chodby Bieleho domu, rokovania, služobné cesty, či interview z backstagu, ktoré sú však pomerne diétne a veľa neprezrádzajú. Obamova rodina sa v dokumente neobjaví vôbec. V princípe je najviac času venovaného pre členov toho najužšieho staffu, ktorý sa nostalgicky po 8 rokoch lúči so svojou prácou. ()