Nízkorozpočtový snímek z produkce stanice Netlix byl natočen podle skutečných událostí. Ukazuje příběh jednotky irských vojenských "paniců" v čele s Patem Quinlanem (Jamie Dornan), kteří jsou v době studené války vysláni pod záštitou OSN do Afriky a mají po místním vojenském převratu jediný úkol, udržet mír v místě zvaném Jadotville. Z mírové mise se ve finále vyklube boj o holý život, když se vlivem zákulisních taktik, boje o moc a další tajné zpackané operace OSN na místě, stanou obětními beránky, od kterých všichni dají ruce pryč a nechají je napospas osudu. Skupinka 150 nováčků, kteří nikdy nezažili skutečnou válku a vyděsí je i had v trávě, je tak postavena před rozhodnutí, jestli tváří v tvář obrovské přesile najatých žoldáků budou kapitulovat, nebo bojovat do poslední vystřelené kulky a zemřou jako hrdinové. Paradoxně tato událost byla zametena pod koberec, jako by se nikdy nestala, a o jednotce se dlouho mluvilo jako o zbabělcích irské armády. Uznání se dočkali až po letech v roce 2005, kdy byli irskou vládou konečně oceněni. (pavcas)

cukorek

Raz za čas padne vhod aj film menej náročný na dejové zauzlenie ako to bolo tento krát. Misku váh však s prehľadom naklonila slušná pozemná, ale aj letecká vojenská akcia. Nájdu sa veci, ktoré filmu uberajú na kvalite ako pád raneného vojaka z helikoptéry, ktorého zachránili, či klamlivý počet írskych vojakov, keď ich veliteľ povedal, že ich 150 tak to znásobil 3 krát. Plusom však bola aj ukážka svinského počínania politickej osobnosti a úplným bonusom sa stala neschopnosť Francuzského veliteľa, ktorý si nedokázal poradiť s mladíkmi, ktorý v živote nebojovali. 70% ()

ARI50

Abych byl upřímný ono to tak chodí někde vás pošlou chtějí po vás mnoho věcí a když se vše pokazí nikdo vám nepomůže a když už jo tak par vojáku kteří při cestě stejně dostanou na prdel dřív než se k vám dostanou a i když přes všechny rozkazy bojujete a nakonec se vzdáte protože už není jiná cesta stejně jeto špatně, kvalitně zpracovaná podívaná založena na skutečném příběhu toho jak to ve světě chodí , neskutečná převaha rebelu ale přesto parta vojáku bojovala až do konce i když jsi říkáte že není možné aby žádný voják nebyl zraněn ale ono to tak nakonec bylo přemyšleni a taktika působivé, podraz s bílou vlajkou hnusný a při druhém jednání to měl rovnou dostat mezi oči, Jamie Dornan víc a víc dokazuje svoje skvěle herecké nadáni a výkony. ()

Morholt

No teda je sice pravda, že tu určitě nepadlo tolik financí jako na Ryana a spol., ale označovat Jadotville za nízkorozpočtový snímek je přeci je trochu mimo mísu. Já viděl solidní válečnou jednohubku o takřka neznámé epizodě ve vojenských dějinách OSN, která nejenže nabídla solidní a dlouhou akci, ale také dokázala zabrousit do politického zákulisí a odhalit pletichy těch, kteří rozhodují. Hercům také není co vytknout, takže za mě velká spokojenost. Irčanům patří velký potlesk a OSN, jak už je zvykem, palec dolů a být vojákem v jejích službách je vážně za trest. 80% ()

Lacike

Prva tretina v ktorej sa zoznamujeme s prostredim a situaciou v Kongu je dost nezazivna a akonahle sa rozputa vojnova vrava, tak tak to je rovnaka nuda. Sice su prestrelky dost rôznorode, ale pôsobia sterilne. Bolo mi nakoniec jedno kto vyhra. Zase sa bojuje len o nejake blbe nerastne suroviny ako vzdy v tych zaostalych krajinach. Pochvalit sa da len to, ze to napriek nizkemu rozpoctu vyzera kvalitne. Ale to je u Netflixu samozrejmostou. Nakoniec si z celeho filmu budem najdlhsie pamätat otrasny pricesok Marka Stronga. 4/10. ()

Big Bear

,,Co vám velení řeklo při žádosti o posily ?'' - ,,Hodně štěstí, teď jste v rukou Božích! '' -------- Tak tohle bylo sakra dobré a schválně půjdu proti místním evidentně ,,znalcům''. Na to, že šlo o nízkorozpočtový film, to bylo naprosto skvělé. Dokonce bych řekl, že takto pořádnou válečnou porcičku akce jsem už dlouho neviděl! O tomto konfliktu jsem samozřejmě nic nevěděl (stejně jako místní znalci), ani o tom jak dobře to Irové dali. Sice zde někteří napadají chování nepřátel, je si však třeba uvědomit, že všechno co střílelo nebyli jen francoužští případně belgičtí legionáři s výcvikem. Jistě mezi nimi byla i halda místních černých žoldáků o jejichž výcviku lze jen těžko uvažovat. Co mně zaujalo byl fakt, že se útočilo z planiny kryté stromy (což bylo na jednu stranu logické), na stranu druhou s touto převahou bych obsadil blízký hřeben a obránce vystřílel zeshora jak králíky na hřišti... Ale třeba si tvůrci a věřím v to dobře nastudovali reálie i histerické skutečnosti. Po filmu jsem si k tomuto konfliktu něco zjistil a film se reálií držel celkem věrně včetně náletů na obrance. Jediné co chybělo byla obrněná lehká vozidla, kterými obránci disponovali. Tady je nahradily jeepy a defendery. U těch jsem obzvláště trpěl. Defíky patří mezi má oblíbená auta a když jsem viděl jak ve filmu vybuchují, hoří atd... trhalo mi to srdce. :-)! Film byl plný silných momentů, velmi hustý byl například rozhovor v hospůdce u koňaku, nebo dotaz velitele zda se jeho muži chtějí vzdát! I hudba mi tu sedla. Pokud bych měl na talíři jen takovéto nízkorozpočťáky, budu celkem dobře spokojen! Jsem rád, že tvůrci vzdali poctu hrdinům z Jadotville. Tenhle film jim byl poctou a je to poprvé, kdy jsem zaznamela, že jednotky UN (United Nothing .-) jen nepozorovaly, ale také jednou opravdu bojovaly co to dalo. Dal bych za 4 hvězdy, ale protože je tu film opravdu výrazně pododnocen, přidávám i pátou prázdnou nábojnici a rozhodně jej doporučuji vidět ! . * * * * * ()

• Režisér Richie Smyth, pre ktorého šlo o režijný debut, od hercov požadoval, aby sa zúčastnili náročného vojenského tréningu v Južnej Afrike. (MikaelSVK)
  • Natáčelo se v Jihoafrické republice. (BMW12)
  • Výzbroj írskych vojakov sa skladá z belgických útočných pušiek FN FAL, švédskych samopalov Carl Gustav m/45 a ďalej z britských ľahkých guľometov Bren, opakovacích pušiek Lee–Enfield No. 4 Mk I a vodou chladených guľometov Vickers. (Jello Biafra)