Jane Goodallová - život so šimpanzmi

• Slovensko Jane (festivalový názov) (viac)

Príbeh vedeckej výskumnej pracovníčky Jane Goodallovej, ktorá sa výrazným spôsobom zaslúžila o výskum i ochranu primátov - šimpanzov v Afrike. Dokument režiséra Bretta Morgena sa zaoberá tým, ako sa mladá žena v roku 1960 rozhodla pracovať v oblasti výskumu, ktorý do tých čias ovládali muži. Celý svoj život potom zasvätila zvieratám a ich výskumu a ochrane. Goodallová zistila pri pozorovaní šimpanzov v Tanzánii, že tieto primáty dokážu používať nástroje na získavanie si obživy. Tvorcovia spracovali doteraz nezverejnené archívne zábery, uložené vyše 50 rokov v archíve National Geographic. Väčšinu archívnych záberov nakrútil Goodallovej bývalý manžel Hugo van Lawick, ktorý zomrel v roku 2002. (RTVS)

Autogram

Musí to byť rozhodne terno nájsť po 50 rokoch stratený filmový materiál o jedinečnom výskume šimpanzov v Afrike a bola by škoda sa s ním nepodeliť. O výskume, ktorý ako prvý dokázal, ako sú šimpanzy podobné ľuďom, že majú logické myslenie, emócie, nálady, altruizmus, hnev a dokonca aj vojny. No tento film nie je o šimpanzoch a ich správaní, ale primárne o priekopníčke v ich skúmaní a o jej živote, rodine, synovi a posolstve svetu. –––– Ako som si postupne kúsok po kúsku skladala obraz o ich spôsobe života, tak aj ony si začali zvykať na prítomnosť čudnej bielej opice. ()

Blazis34

Úžasné záběry z říše zvířat stojí za vidění. Klobouk dolů před Jane Goodall, držel jsem ji palce, ať se s naší nejbližší zvířecí rasou zkamarádí a to se opravdu stalo. Snímky, které se k nám dostaly byly neskutečné a určitě si vybrali mnoha obětí - manžel, syn, kariéra atd. O to více silnější příběh mezi Jane a opicemi musí být. Spousta poznatků se dá spojit s lidskými bytostmi a jsem zvědav, jak bude věda a zkoumání těchto zvířat pokračovat dále. Dokumentu dávám 90%, zasloužených pět hvězd. ()

Hamaradža

(Zhliadnuté s príšerným českým dabingom, ospravedlňujem sa) Príbeh Jane je krásny a nepochybne inšpiratívny, samotný dokument trošku nudí svojou konzervatívnou formou, ako i lacnými stock footage, čo sa dá pochopiť, keďže ide o film na zákazku pre National Geographic. Niekde medzi 3 a 4*, k vyššiemu hodnoteniu ma trochu nakláňa môj srdcový Philip Glass. ()

peetrejr

!POZOR! !POZOR! !RECENZIA OBSAHUJE SPOILERY O DOKUMENTE! Veľmi pekný dokument o žene, ktorá žila s opicami. Je priam neuveriteľné ako môže mať niekto takú vytrvalosť a nádej aby sa zblížil s opicami. Priam pozoruhodné ako dievča bez desiatich titulov sa rozhodne ísť do pralesa. Opice sú fakt fascinujúce tvory, ktoré možno boli našimi predchodcami. Žijú v tlupách, vedia si otvárať orechy pomocou primitívnych nástrojov atď. . Predpokladám že táto dáma urobila dieru do sveta. Svojím objavom nielenže zmenila vnímanie vtedajších ľudí na opice ale aj celkový výskum opíc. Jane pekne po krôčku, pomaličky sedí na lúke a díva sa na šimpanzov. Kokso. A fakt toto iba "sedenie" zmenilo svet. Neuveriteľné.... Bez tejto dámy by sme možno dnes inak vnímalo tieto úžasné tvory. Oooooooooops. Sorry. Zabudol som na skvelú kameru a krásne zábery na zvieratá, ktoré žijú v pralesoch. Na tú dobu fakt krásne zábery a kvalita obrazu. Ako bomba. Neviem či som to pozeral zretušované alebo čo ale aj tak. Niekedy sa jej opičky vymkli z pod kontroly ale Jane proste vytrvala. Teda tento dokument nie je iba o opiciach. Jane presunula svoje stanovisko z iného pralesa do iného. Snažila sa aj o výskum iných zvierat než opíc ale v domumente to skôr bolo opísané že písala knihy. Pre mňa gaučára je priam nepredstaviteľné že by som žil niekde v riti džungli a žil by som tam s opicami a s inými zvieratami. No ale ako sa hovorí: nič netrvá večne. Aj Jane sa postupne usadila a prenechala svoj výskum študentov. Juj Bože dosť spoilerov. :) Potom sa stala fakt brutus vec. Sorry ale zas spoiler. Tá opičia obrna. To bolo ako fakt hrozné. Totálny smutný pohľad. Brutálny začiatok vyvrcholenia dokumentu mi podrazil nohy a citil som sa vinný. Akoby som mohol za udalosti, ktoré sa odohrali. Tento dokument je špička dokumentov a za mňa najlepší dokument, ktorý som kedy videl. ()

chrispe

Opravdu stačí jen chtít? Jane Goodall patří rozhodně mezi inspirativní lidi. Ženy. Už po pár minutách jsem začala přemýšlet o tom, že někdo zanechává svým životem na zemi výraznou stopu a zda mít "jen" rodinu a práci co nemění svět, není vlastně.. nevím, nemůžu najít to slovo. Jane mě jako člověk dostala, jsem ráda, že jsme se mohli seznámit jak s ní a jejími nejbližšími, tak s "jejími" šimpanzi. Dokument jako takový byl podle mě bohužel sražen svou formou. I tak velmi zajímavé téma mělo tendenci chvílemi nudit. ()

AFO bude bořit mýty

AFO bude bořit mýty

06.04.2019

Blíží se 54. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Čeká vás 6 dní plných vědy, poznání, filmů a mnohem víc! Od 23. do 28. dubna si nenechte ujít tuto… (viac)