Uspávač

Snímek "Uspávač" vypráví příběh padesátiletého mechanika Vieja, který si přivydělává tím, že uspává nemocná zvířata levněji než místní veterinář. Pro zvířata má slabost a na smrt je posílá humánně, dokonce jim v jejich posledních chvílích života pouští uklidňující hudbu. Je to však také velice rozhněvaný muž, který upřednostňuje zvířata před lidmi a chová zášť k vlastnímu otci ležícímu v nemocnici. Věci se vyostří poté, co k němu Petri, frustrovaný člen místní nacionalistické skupiny, přivede svého psa, aby ho usmrtil a rozzuří se, když Viejo zvíře namísto toho zachrání. (Cinemax)

kery-

O kvalitě jednotlivých aspektů tohoto filmu by se určitě dalo diskutovat. Nejedná o nic přehnaně kvalitního a vymazleného, ale hlavní myšlenka filmu je skvělá a podaná tím nejlepším možným způsobem. Moc se mi líbilo zpracování, protože v tomto filmu snad není ani jeden zbytečný záběr navíc. Vše do sebe hezky zapadá a jednotlivé situace po svých cestách eskalují až do finálového "střetu", který i přes jeho podání jde ruku v ruce s celou ideologií snímku. Hlavní hrdina mě moc bavil a docela ho i chápu - lidé jsou zkrátka sebestřední kreténi.. Chcete si poslechnout hudbu? ()

heyda

Horor to rozhodně není, ale jako bizarní drama to skutečně funguje a herci jsou skvěle vybraní. Co však musím nejvíc vyzdvihnout je celé posleství filmu a to kritika dnešního konzumu, kdysi lidé pořizují zvířata jen pro svoje potěšení a vůbec si neuvědomují jaké potřeby zvířata mají. Jelikož zvířata doma nevedu, občas jen křečka, tak se s myšlenkou víc než ztotožňuji. Lidé jsou hovada a zvířata většinou patří do přírody, nejsme králové světa, jak si myslíme. Takže palec hore. 80% ()

Rathalos

Velmi cudny film z Finska,no ani zdaleka to nie je horor,plusom je atmosfera,ktora graduje,je citit nieco zle vo vzduchu,dalej herecke vykony,hlavne Matti Onnismaa bol fakt dobry a aj hudba moze byt,no ma to aj minusy,viac-menej sa nic take nedeje,az ku koncu to naberie spad a je tu aka taka akcia,cize to hodnotim ako priemer,jednoducho tomu nieco chyba...:-) ()

darkrobyk

Syrové a neučesané podobenství mi připomnělo filmy Dušana Hanáka, i když samozřejmě Finové jsou tak trochu divní, proto i tenhle film do mainstreamu rozhodně nezapadá nakonec stejně, jako snímky Hanákovy. Uspávač hledá lásku a porozumění u zvířat, před světem lidí je naopak velmi obezřetný. Až ze střípků a vyprávění divák pochopí, proč tomu tak je. Pak do jeho života vstoupí Lotta a vše se obrátí naruby. Tedy ne že by už tam tak trochu nebyla, ovšem to, co po bližším seznámení nastane, zamává se zatrpklým uspávačem dokonale. Jedna z nejhezčích scén je sex v konvalinkách. Film je prostoupen všudypřítomnou smrtí, a přesto - snad - nepůsobí pochmurně. Záleží na tom, jaká píseň vám během umírání zní. A pokud byste snad film chtěli vzít vážně, pak je to opravdu horor. Skvělá hudba! A tak vykolejenou postavu, jakou je Petri, jsem už ve filmu hodně dlouho neviděl... ()

pornogrind

Tak za mě celkem drsný(i přestože se divák vyloženě explicitních záběrů nedočká), depresivní, psychologický drama. Tímhle u mě finové zabodovali. Velkým plusem je výkon Matti Onnismaa v roli uspávače, silný téma a naprosto nepředvídatelnej děj. Je mi ale jasný, že tenhle film osloví spíš okrajový publikum. ()

• Zástupcovia Fínska zvolili snímku ako svojho kandidáta do boja o nomináciu na 91. ročník Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film za rok 2018. (MikaelSVK)
  • Napriek faktu, že hlavný predstaviteľ Matti Onnismaa si zahral už v mnohých fínskych filmoch, tak tento bol jeho prvým celovečerným, kde si zahral v hlavnej úlohe. Scenár bol preto prispôsobený tomuto faktu. (MikaelSVK)
  • Okrem fínskej metropoly Helsinki prebiehalo natáčanie aj v mestách Lohja, Siuntio a Inkoo. (MikaelSVK)