Eric Clapton

• Česko Eric Clapton: život ve dvanácti taktech (viac)

Dokumentárny film Eric Clapton prináša divákom nevšedný intímny pohľad na umelcov osobný život, kariéru, vzostupy a pády. Dokument je vierohodný aj vďaka tomu, že je doplnený o rozprávanie samotného gitaristu a jeho blízkych zostavené z minulých i novo zaznamenaných rozhovorov. Divákom sa naskytne možnosť nahliadnuť do Ericovho osobného archívu, v ktorom sú videozáznamy z jeho najlepších koncertov a zo zákulisia, domáce videá, súkromné ​​fotografie, listy a osobné zápisky z Ericových denníkov. Claptonov talent je znázornený úprimne a pravdivo, bez pozlátky. Za jeho úspechmi totiž stoja najmä ambície, tvrdá práca a bohužiaľ i životné tragédie. (CinemArt SK)

Marze

Místo rozhovorů příběh unášejí fotografie spolu se zpěvem. Vlastně to funguje. Clapton neříká nic hlubokého či bystrého. Lili Fini Zanuckův dokument věnuje hodně času Claptonovu fyzičnu, ale doufal jsem, že se dostanu do jeho hlavy. A jeho portrét má hrozný sountrack. Za týden měl mít koncert v Praze (nejlevnější vstupenky stály 2500 Kč), ale kvůli pandemii Covidu 19 byl koncert přesunut. ()

Luk Skywalker

Zrovna dohrála skladba Cocaine právě od Erica Claptona na jednom rockovém rádiu :-). Včera jsem šel do kina s cílem se něco dozvědět, neboť o život Erica jsem se nezajímal a něco málo mi říká jen jeho sólová tvorba, takže pro mě byly všechny informace přínosné. Takto by měly vypadat všechny životopisné filmy, začíná se narozením a končí se smrtí nebo současností (podle toho, zda daná soba žije), zde teda je dost komentářů přímo od Claptona. Je tu komplet dětství a potom ještě dvě odbočky k němu, jak už je dospělý a souvisí to se zrovna ukázanou situací. Ženy - přítelkyně, jeho "osudová" žena, kterou zrovna měl, když chlastal, tomu se říká pech. Jeho kamarádi, hudební spolupracovníci z kapel The Yardbirds, Johnem Mayallem & The Bluesbreakers, Cream, Blind Faith, Derek and the Dominos, zvlášť je zmíněn Duane Allman; dále Ericova závislost na kokainu a poté na alkoholu; vše podrobně až do roku 1991 (smrt jediného syna, jinak má samé dcery). Pak už je to 5 minutové letem světem až do současnosti (rok 2017) - nová manželka, dcery, dražení kytar za statisíce, kdy peníze šly na nadaci, která má léčebnu pro feťáky a alkoholiky na nějakém ostrově. Film končí na nějakém festivalu bluesmanů (asi pořádal Eric, či se nějak podílel) a snímek je věnován kamarádovi Palmerovi, který v roce 2017 skonal. Je to pro všechny, které zajímají životy kvalitních muzikantů a až na pár nudných pasáží (dvě u mě byly skoro na usnutí) je to zajímavý snímek. ()

Slarque

Důkladně připravený dokument o fenomenálním kytaristovi, který za sebou nechal na hudební mapě nesmazatelnou stopu. Bohužel do toho patří i 70. a 80. léta definovaná jeho vztahem k drogám a alkoholu. Sice se s autorkou úplně neshoduji v tom, čeho je v dokumentu moc a čeho málo, ale jinak veskrze dobrá práce. ()

Rozjimatel

4,5 Veľmi obsažný portrét slávneho muzikanta, zaoberajúci sa jeho profesionálnym i osobným životom. Dokument ma veľmi príjemne prekvapil svojou otvorenosťou, Claptona ani trochu neglorifikuje, vôbec neprikrášľuje jeho obraz, skôr naopak, bez obalu hovorí o všetkých jeho závislostiach, vrátane tej k žene jeho najlepšieho priateľa (Pattie). Jeho príbeh je veľmi silný a Claptonovi slúži ku cti, že sa dokázal z úplného dna, keď bol len hovädom v ľudskej koži, znovu pozbierať a zmeniť sa na seriózneho človeka. Dokumentu dávam kredit aj za to, že dokázal ukázať démona alkohol, či ďalších rôznych démonov v pravom svetle. Hoci Clapton nepatrí k mojim obľúbeným umelcom, tomuto dokumentu môžem ťažko niečo vytknúť. ()

Autenticita

Prvních 10 a posledních cca 20 minut je to dost síla. Jestli se říká, že osud nakládá člověku víc a víc, aby si uvědomil, co je podstatné a uměl rozhodnout se co se sebou, tak u Claptona to platí na 100%, když musel prožít tu nejtragičtější zkušenost, která může rodiče potkat, než se "srovnal". Takže začátek a konec je pětihvězdičkový, k prostředku už mám malé výhrady: je tam dle mého názoru poměr hudby a informací příliš ve prospěch hudby, ztrácí se tím spád a kontakt. Další věc, která vadila mému amatérskému vkusu, byl komentář blízkých osob pouze v podobě mluveného slova - já bych je raději k tomu viděla i obrazem, protože jen slovní informace, když není doprovozena výrazem mluvčího, je pro mě jen padesátiprocentní, půlka mi chybí. Dále se mi nepodařilo s hlavní postavou navázat to magické "spojení", takže ve srovnání s např. s dokumentem o Georgeovi Harrisonovi to pokulhává. Musím však pochválit parádní, zemitě živočišný zvuk zařazených částí skladeb, který diváka hodí zpět do minulého století. ()

• Soundtrack k filmu byl vydán 8. června 2018. Obsahuje pět dříve nevydaných skladeb. (griph)