Nová várka vojáků 1. motostřelecké divize se musí vydat na zoufalou misi a pokusit se o záchranu čety, která uvízla v bagdádských slumech. (National Geographic)

JohnCZ

Upřímně, od National Geographic jsem čekal o něco objektivnější přístup k látce. The Long Road Home má fajn obsazení, výpravu a je překvapivě dost akční, přičemž akce technicky vyloženě neohromí, ale ani nepůsobí nijak lacině. Seriál je ale až otravně korektní, diváká vyloženě máchá v patosu a, i když mi většinou flashbacky rozvíjející postavy nevadí, tady mě to neustále vytrhávání z válečné vřavy uprostřed zuřivých bitev vyloženě ubíjelo. Důvodem budiž i to, že flashbacky nejsou vůbec ničím zajímavé a všechno je to jen přehlídka těch nejohranějších klišé ze života amerických vojáků. S blížícím se koncem minisérie jsem tak přísahal, že jestli ještě jednou uvidím ubrečenou (potenciální) vdovu nebo jiný ukňouraný výlev, tak to vypínám. Nakonec jsem to sice dal, ale odcházím s dost rozpačitým dojmem. Jako válečňák docela dobré, ale kdo má alergii na tu nepochopitelnou americkou patriotistickou mentalitu à la cítím povinnost chránit svou vlast tím, že vtrhnu do cizí země, pokropím pár muslimáků, nechám se postřelit a domů se vracím jako nedoceněný hrdina, tak ať si projekci raději rozmyslí, jelikož v tomhle podání je to hodně na hranici snesitelnosti (někdy spíše až za). Za mě slabší trojhvězdí. ()

FiVe

Poměrně zajímavý počin, nicméně po zhlédnutí čtvrté epizody jsem nabyl dojmu, že je to placená propagace ze strany US Army. My tu vlastně nechme být. Střílíme Vás a trpíme u toho. Naši kluci se vlastně obětovali a jsou to chudáci. Přijeli jsme pomoct a oni takhle. RÁDI BYCHOM VÁM POMOHLI. DO HROBU. Takto vážně nene, ale jinak...Kdo má rád military movie litovat asi nebude. ()

mira007

Válečný seriál z Iráku inspirovaný skutečnou událostí, kdy četa vojáků uvízla na hlídce v Sadr city v Bagdádu a musela se opevnit v jednom domě a čekat na záchranu, ale zrovna vypuklo povstání a zachraňovat se museli i záchrané jednotky. Pozitiva: 1) námět 2) realistické vojenské postupy a akce 3) skvěle ukázaná "nedokonalost" vojáků a zmatky, kdy je i při nejmodernější technice problém najít jeden barák ve městě jako je Bagdád. Jenže to má pár věcí, které mi brání dát pět hvězd: 1) flashbacky do soukromí v Americe brzdí dechberoucí akci v Iráku a poslední díl je úplně zbytečný jako afterparty 2) i přes výpravnost a propracovanost bojových scén to prostě působí  televizně. Kdyby tohle dostal do ruky Ridley Scott a přidal syrovosti, tak to bude nejvíce strhující film na téma Irák, a i lepší než Černý jestřáb sestřelen (2001). Kdyby ... Pro české diváky bude navíc iritující patetické zobrazení spořádaných organizovaných manželek a hlášky, jako, že většina věří, že konají dobro a přivážejí demokracii, ale zrovna tohle si myslím, že v roce 2004 bylo celkem ještě věrohodné, akorát z dnešního hlediska optikou po dvaceti letech a po Trumpovi to je trochu funny i pro polovinu Američanů. ()