Darebáčkovia

• Česko Darebáčci (viac)

Kriminální komedií DAREBÁČCI se Woody Allen navrátil ke svým raným ztřeštěným snímkům à la gangsterka SEBER PRACHY A ZMIZ. Hlavní hrdina Ray Winkler (Woody Allen) je malý zlodějíček s velkými sny, který jen těžce snáší poctivou práci umývače nádobí. Jeho přísná manželka Frenchy (Tracey Ullmanová) je manikérkou a nemá pro jeho sny patřičné pochopení. Ještě že má Ray po ruce Davida (Hugh Grant) a dostává nápad, jak vyloupit banku. Co na tom, že Rayův plán je velmi nedomyšlený: on nejenže začne se svými třemi zabedněnými kumpány celou akci připravovat, ale dokonce díky svému neurotickému šarmu manželku přesvědčí, aby investovala poslední úspory do pronájmu malé cukrárny hned vedle vytipované banky. Generální štáb loupeže je rázem na světě Tato Allenova taškařice je označována za jeho komerčně nejúspěšnější film. (oficiálny text distribútora)

lennyd

Zlodějíček Ray Winkler (Woody Allen) má svůj velký plán. Pronajme si malý obchůdek nedaleko banky, a se svými kumpány se ze sklepení prokope až do banky, vezme prachy a zmizí daleko na Floridu. Přesvědčí svou ženu, aby investovala ušetřené peníze, a v obchůdku začala prodávat sušenky. Zatímco Ray je nešika, jeho ženě se začíná dařit, a brzy jsou její sušenky známé po celém New Yorku. Proč nakonec vylupovat banku, když se dá stejný balík vydělat i na sušenkách ? ... Na rovinu se přiznám, Woodyho Allena po většinou nemusím (a to ani jako herce, ani jako režiséra - čest výjimkám - Stíny a mlha). I u Darebáčků mi přišlo, že perfektní námět byl Woodyho sebestředným vystupováním zatlačen kamsi do pozadí. A jak je to u filmů Woodyho Allena obyklé, ve filmu se mnohem víc povídá než jedná. A přitom první polovina filmů slibovala opravdu nevšední filmový zážitek ... dostat tak do rukou tento scénář bratři Coenové... ()

Avalon820

Nemám naprosto tušení, v čem se Woody Allen při tvorbě tohoto sušenkového Pygmalionu zhlédl, ale nutno přiznat, že mu to svědčí. Tato komedie vybočuje z řady ostatních allanovek zejména humorem, který není jako tradičně uhlazený a sofistikovaný - v tomto případě jsou vtipy mnohem prostší, jednodušší, o nic méně ale humornější. Nejvíce mě patrně překvapila uřvaná Tracey Ullman, kterou bych nejen nepoznal, ale která se především se svou rolí sžila tak dokonale, že bych se vůbec nedivil, kdyby jí byla psána přímo na tělo. Suma sumárum - tato netypicky typická střeštěná komedie s množstvím zábavných a trefných hlášek mě zkrátka a dobře překvapila, líbila se mi, bavila mě a rád se na ni podívám znova. ()

xxmartinxx

Woody Allen už permanentně neví. Po nějakých třiceti filmech se není čemu divit. Kdyby byl tohle jeden z prvních kousků, co jsem od něj viděl, nejspíš bych nad čtyřkou uvažoval, ale ta rezignace na cokoli netrademarkového je smutná. Kde jsou časy, kdy Woody varioval Bergmana a Feliniho? Kdy měly jeho filmy říz, myšlenky, byly chytré? Tohle už je jen rutina a vyprázdněnost. Ne úplně nesnesitelná, ale rozhodně nedostačující. ()

zuzinka2

Další konverzační komedie z dílny W. Allena, plná výborných hlášek (což ale bude možná bohužel jediné co si z celého filmu zapamatujete). Film nejvíc baví na svém začátku a potom až úplně na konci. Prostředek mě přeci jenom příliš nebavil a přiznám se, že jsem docela měla problém udržet pozornost, ale finále a loupež náhrdelníku film opět vylepší a konverzace na večírku jsou opravdu výborné ("konverzuj, ale nemluv" ).Celkově bych řekla, že film patří spíš k průměru ve filmové tvorbě W. Allena a já vždy budu upřednostňovat jiné jeho filmy, ale i tak docela příjemná zábava. 70% ()

Sarkastic

Woodyho typická konverzační komedie s nádechem krimi, s opět neurotickým Allenem a kupou hlášek. Po cca půl hodině se film žánrově přesune spíš k romantické vztahovce, takže humoru trochu ubyde, ale pořád se divák baví a navíc snímek uzavírá moc pěkné finále. "Všiml jsem si, jak se pěkně nesete. Připomínáte mi mou báječnou nebožku ženu." - "Člověk se nemůže sám nést. To je fyzicky nemožné." ()

• Keď Denny, Ray, Tommy a Benny začínajú prácu na kopaní tunela a dohadujú sa, kto vie používať zbíjačku, Denny (Michael Rapaport) osloví Raya (Woody Allen) Woody. (ZOUi)
  • David (Hugh Grant) utrúsi v jednej scénke poznámku, že má doma v skrini obraz, ktorý starne miesto neho. Ide o odkaz na dielo "Obraz Doriana Graya" od Oscara Wildea. (misterz)