Strach a touha

• USA Fear and Desire (viac)

Čtyři vojáci přežijí havárii letadla a ocitnou se v lese 6 mil za nepřátelskou linií. Vymyslí plán: Dojdou k nejbližší řece, postaví vor a v noci vyrazí do nejbližší přátelské zóny. Jejich plán vychází do té doby, než cestou narazí na mladou ženu... (Revolver)

Trevor

Fantastický film z Kubrickovho pacifistického obdobia tvorby. Samotné zasadenie deja do nič nehovoriaceho lesa, nič nehovoriace uniformy a dokonca ani zbrane či lietadlá nie sú obviňovaním nejakej krajiny z vojny. Sú obviňovaním vojny samotnej. Vôbec sa netrápi s nejakým bližším vykreslením postáv, každá z nich totiž sama o sebe charakterizuje skupiny ľudí, ktoré sa vo vojne ocitnú a ich postoj k vojnovému konfliktu. Od poddôstojníka, ktorý to berie ako povinnosť voči svojej vlasti, cez vojaka som tu preto, lebo tu musím byť, ďalšieho, ktorý vo vojne vidí možnosť konečne niečo zo svojim životom, v ktorom nič nedokázal spraviť až po Sidneyho, ktorý reprezentuje časť populácie zúčastnenej vo vojne, ktorú tá pripravila o rozum. V jeho prípade doslovne. Tak dokonale vystihnúť vojnové šialenstvo, nezmyselnosť vojnových rozkazov ( keď seržo pošle Maca aby skontroloval cestu v mieste, kde sú dve zátačky a z miesta kde ho pošle, nevidí na viac ako pár metrov) nedokázal pred Kubrickom nikto. Ani po ňom. Už vôbec nie zúfalec Nolan v Dunkirk 2017. Detailné zábery tváre ľudí ( a dobermana) takto dokonale využil snáď už iba Bergman v Siedmej pečati. Zábery na taniere jedla, v krorých v jednej chvíli spočíva ruka mŕtveho nepriateľa a o chvíľu z nej Mac je alebo na konci sú v nej uhasené cigarety tiež zobrazujú podmienky vojny. Inak, doberman, ktorý nerozlišuje unifrmy a je prítulný k obom vojnovým táborom je ďalším skvelým protivojnovým odkazom. Najlepším záberom však je bezpochyby detail tváre umierajúceho generála a sliny, vytekajúce z jeho úst.Odkaz Make peace, no war podľa Kubricka užívatelia čsfd zjavne nechápu. Prečo ma to vôbec neprekvapuje? Aha, lebo Marvel movies tu dosahujú 90%. Tak potom má strach a Touha 200%...Pre ľudí, ktorý chápu to, na čo sa pozerajú a dokážu čítať medzi riadkami. ()

swamp

Fear and desire ještě není tak zralým filmem jako pozdější Kubrickovy počiny, ale přesto už je v něm autorův rukopis čitelný. "There is war in this forest. Not a war that has been fought, or one that will be, but any war. And the enemies who struggle here do not exist, unless we call them into being. This forest, then, and all that happens now is outside history. Only the unchanging shapes of fear - and doubt - and death - are from our world. These soldiers that you see keep our language and our time, but have no other country but the mind." ()

HAL

Kubrick natočil v dozvucích Korejské války svou reflexi válečného běsnění - ne jako film válečný, je to měřítkem studentský film víc než co jiného, ale psychologický. Temnota a šílenství lidských duší prýštící na povrch pod tlakem nepředstavitelných okolností. The Horror. Měl to v sobě vždycky, už v pětadvaceti, pětadvacet let před Apokalypsou. ()

Frajer42

Tímto snímkem jsem si zkompletoval filmovou četbu z dílny mistra Kubricka. Trošku atypicky jsem si na závěr schoval jeho první pokus o film, o kterém se sám autor vyjadřuje velice negativně. Rozhodně to není největší filmový průser, jaké kdy moje oko zahlédlo. Rozhodně však film kvalitou vůbec nekoresponduje s novějšímu Kubrickovými kousky. Ať vyberete náhodně kterýkoli, tak jeho kvalita je ve zcela jiné dimenzi. Tento film je špatný především po vizuální stránce, která je opravdu velice žalostná. Obsahově to také určitě není žádný klenot, ale jakási myšlenka zde přeci jen je. Také musím zmínit scénku se ženou, která dle obsahu měla změnit veškeré dění. Tak dramatické to nebylo. Čekal jsem nějakou tu prasárničku, když partička zelených hlav narazí v lese po kdovíjak dlouhé době na něco, co vlastní frndulínu, tak se to přímo nabízí. Tím spíše, když to něco pobralo i dost krásy. Kdybych podobným filmem začal svoji kariéru, tak bych ho určitě likvidovat nechtěl. Dle očekávání, se nejedná o žádný filmový skvost, ale dokoukat se to bez obtíží dá. Pěkné dvě hvězdy. ()

M.i.k.e

ani se nedivím, že Kubrick svojí prvotinu neměl moc rád, protože ačkoliv už tu jsou patrné prvky které následně provázely jeho další tvorbu, tak je Fear and Desire kouskem na hranici amatérského filmu o který by dnes již patrně nikdo ani nezavadil, kdyby pod ním nebyl podepsán právě Kubrick. Něco je tu fajn, něco naopak působí hodně naivně a úsměvně (což byl ale problém hodně filmu z padesátých let)...60% ()

• Prakticky celý v pořadí třetí Kubrickův film byl zaplacen z výtěžků šachových partií v newyorském Washington Square Parku. Stanley Kubrick nekraloval pouze šachovnici, ale také stolnímu tenisu. (Tommassi3)
  • Původní negativ snímku byl objeven v roce 1980 ve filmovém skladu v Portoriku (dodnes je záhadou, jak se tam dostal) a byl převezen do Washingtonu. V roce 1993 byl pak archivován v Library's National Audio-Visual Conservation Center v Culpereru ve Virginii. (gogos)
  • Stanley Kubrick velmi těžko sháněl peníze k uskutečnění svého prvního filmového projektu. Nakonec mu přispěchal na pomoc mj. i jeho otec Jack Kubrick, který vybral celou svou životní pojistku a dal mu ji k dispozici. (dukeman)

Kubrickův „ztracený film“ konečně v HD

Kubrickův „ztracený film“ konečně v HD

08.08.2012

Psal se rok 1953 a čtyřiadvacetiletý začínající filmař jménem Stanley Kubrick natočil za 50 000 dolarů vojenské drama Fear and Desire. Bylo o čtyřech vojácích, jejichž letadlo havaruje za… (viac)