Žltá

• Česko Žlutá (festivalový názov) (viac)

Žltá je príbeh o slobode. Hlavná hrdinka Viola, operná speváčka, je zviazaná svojou predstavou o tom, ako má žiť. Uzatvára sa pred svetom, aby sa mohla naplno venovať svojej profesii, no takýto život ničí nielen ju, ale aj samotnú hudbu. Na vrchole svojej kariéry sa Viola napokon oslobodí a otvorí sa životu. Film je založený na kontraste dvoch komplementárnych farieb - žltej a fialovej. Žltá farba tradične symbolizuje radosť, slnko, životnú energiu, ale tiež nebezpečenstvo, zatiaľ čo fialová je farbou smútku, duchovna, či tajomstva. Hlavná hrdinka sa utieka do bezpečného „fialového sveta", v ktorom je všetko dané a nemenné ako linky notovej osnovy. Vyhýba sa "žltému svetu", ktorý je premenlivý, spontánny a možno nebezpečný. Bojí sa, čo by sa stalo, keby prijala tento opačný aspekt života. Keď však nakoniec žltú absorbuje, nájde radosť a slobodu symbolizovanú neohraničeným morom. (ASFK)

Anderton

S obsahom nemám najmenší problém. Len ma trochu trápi, že animácia je v slovenskom zmysle slova tradičná, čo je špeciálne pri tak metaforicky zamýšľanom diele škoda. 70% ()