Konštruktérske zázraky - Season 5 (2019) (séria)

Nový kryt Černobylské jaderné elektrárny (S05E01)

(epizóda)
  • Veľká Británia Chernobyl's Toughest Fix
Veľká Británia, 2019, 42 min

Mike Bratton (rozprávač), Daniel Dickrell

Stavba na jednom z nejzamořenějších území na naší planetě představuje lidskou vynalézavost, technicky skvělý návrh, promyšlené plánování a především neustálý dohled na bezpečnost... Ivankivský okres v Kyjevské oblasti na Ukrajině, kdysi býval součástí Sovětského svazu. Dnes je ale světem plným narychlo opuštěných měst, světem duchů. Je to jedna z nejradioaktivnějších oblastí na planetě. Jejích více než dva a půl tisíce kilometrů čtverečních se považuje za neobyvatelnou zónu. To vše je důsledkem jednoho z nejhorších technických selhání na světě. V roce 1986 došlo při rutinním bezpečnostním testu v Černobylské jaderné elektrárně ke katastrofálnímu selhání. Během řady výbuchů se do celé Evropy začal šířit radioaktivní oblak plný částic uvolňujících smrtící záření. Bezpečnostní týmy spěchaly, aby překryly poškozený reaktor narychlo zbudovaným železobetonovým krytem. Nouzové opatření bylo dočasným řešením jak zabránit dalšímu unikání radioaktivního záření. Ale stavba zbudovaná kolem poškozeného reaktoru hrozila tím, že již déle nedokáže radiaci odclonit, a nebezpečí radioaktivního zamoření tak Evropu znovu ohrožovalo. Proto vznikla skupina nejlepších technických odborníků z celého světa a navrhla jedinečné řešení. Obří ochrannou stavbu, nový kryt černobylské jaderné elektrárny. (Česká televize)