Konštruktérske zázraky - Season 2 (2016) (séria)

Přehrada Tři soutěsky (S02E04)

(epizóda)
  • Veľká Británia World's Most Powerful Dam
Veľká Británia, 2016, 43 min

Réžia:

Tim Williams

Mike Bratton (rozprávač)

Čína je největším výrobcem na světě. A očekává se, že brzy se stane největší ekonomikou jednotlivého státu na světě. Ale překotný vývoj s sebou přináší i velké problémy, Čína je zemí s neukojitelnou potřebou energie. Inženýrka Yewande Akinolaová, která trvale žije v Šanghaji, to každý den zažívá na vlastní kůži. Když žijete v centru Šanghaje, vidíte na první pohled, kolik energie se tu spotřebuje každý den. Jen v tomto jediném městě vzrostl počet obyvatel nad dvacet pět milionů, a to je taky důvod, proč země potřebuje stále více energie. Stávající čínské elektrárny spalují tolik uhlí jako celý zbytek světa dohromady. Ale fosilní zdroje nejsou nekonečné, a proto čínští inženýři museli řešit zdánlivě neřešitelný problém. Jak dodávat dostatek energie a uchovat čínský sen o rozvoji. Jevande se jede podívat, jak Číňané hledají řešení v krajině. Čína má největší potenciál na světě, pokud jde o energii získávanou z vody. V Číně je dvacet tři tisíc řek, z nichž největší je mohutná řeka Jang-c’-ťiang. Vzhledem k tomu, že Čína má přibližně miliardu a čtyři sta milionů obyvatel a jejich počet se stále zvyšuje, a má-li být vodní energie řešením problému s energií, musí inženýři uvažovat v obrovském měřítku. Přehrada Tři soutěsky na řece Jang-c’-ťiang je inženýrský projekt grandiózních rozměrů, který nemá na naší planetě obdoby. (Česká televize)