Světský

Česko, 2017, 4 h (Minutáž: 40 min)

Štáb České televize sledoval osudy malého rodinného cirkusu, dvou tradičních kolotočářských rodin, popového zpěváka ze světské rodiny a také českou legendu – Cirkus Humberto. Natáčení šestidílného docusoapu o životě světských probíhalo jak během sezóny, tak mimo sezónu. Štáb zachytil denní tréninky lidí i zvířat, sporadickou školní docházku dětí, všeumělství světských i jejich umění přežít v ostré mezinárodní konkurenci. Rodina Kellnerova, která ve třech členech provozuje cirkus, se snaží udržet podnik „nad vodou". Jejich starší děti totiž odjely za lepším do Francie. Rodiny Fialových a Helferových se živí poutěmi a trhy, konkurence je ale vytlačuje, důchod nestačí na živobytí a mladí nemají vzdělání. Přesto by ale neměnili. V rodině zpěváka Jarka Šimka je otec „světský", matka ne. V případě cirkusu Humberto jde o rodinu Navrátilových, kde tradici prostě nelze přerušit. Rodina řeší problém, jak uživit velký cirkus. (Česká televize)

zette

Zajimavy pohled pod poklicku cirkusaku a kolotocaru, jejich produkci neuznavam, pokud je ale jini uzivi, budiz... Kazdopadne je jejich zivotni styl pusobivy a odlisnejsi od tech nasich beznych, ja bych ale nemenil. Simek tam byl navic, podle me uz nezapada do nametu. ()

nula87

Vcelku nápaditý a i zajímavě natočený dokument o oblasti, kterou všichni známe, i když jenom zvenku. A tenhle inside pohled přinese spoustu zajímavých momentů. Nejsilněji na mě zapůsobil asi příběh Kellnerů, ale i Humberto a kolotočáři byli fajn. Akorát mistr selfie na běloruském festivalu politické písně Jarek "Heja heja" Šimek mě těžce nebavil, až iritoval. 65% ()

anitae

Ani po shlédnutí všech dílů se můj pohled na světské nezměnil, na jednu stranu mají můj obdiv za život který vedou, ale cítím i určité opovržení. Jarek Šimek a jeho život/neživot na sociálních sítích, sympatická cirkusová rodina Kellnerů, Fialovi s trhy, Lunapark Helfer, ale naprosto žádné sympatie ve mně nevzbuzoval třeba cirkus Humberto-Navrátil. Díly: 1. díl Jak přežít zimu 2. Sezóna začíná 3. Potíže se musí překonávat 4. Rodina se nezapře 5. Hlavně vydržet 6. Co dál? ()

Marze

Ono to svádí srovnávat s životem rekreantů v karavanech v letních kempech, ale je to určitě pěkná řehole s nutností povolání věnovat všechen čas. Zvlášť stále stavět šapitó. Inspirativní vhled do života kolotočářské komunity. Mě jsem takového spolužáka na základce. V čase kdy nebyli na cestách vedli normální rodinný život. ()