Zasľúbená krajina

(festivalový názov)
  • Česko Sweet Country (viac)

Domorodý chovatel dobytka Sam (Hamilton Morris) v sebeobraně zabije bělošského majitele stanice Harryho. Musí vše opustit a utéct i se svou těhotnou manželkou. Vydávají se drsnou a nádhernou krajinou do vnitrozemí. Seržant Fletcher (Bryan Brown) s pomocí domorodého stopaře Archieho (Gibson John) a místních vlastníků půdy, mezi nimiž je i Fred (Sam Neill), vede skupinu pronásledovatelů. Je posedlý dopadením Sama a snahou předat ho za vraždu k soudu. Sam se však v buši vyzná lépe než kdo jiný... (Pilot Film)

Morholt

Od australského westernu automaticky očekávám nádherné scenérie a pomalé přemýšlivé tempo, které z filmu dělá víc, než obyčejnou žánrovku. A obojího se mi tady dostalo. Důležiotu roli hraje i rasová otázka, ale narozdíl od amerických černochů tady neuslyšíte řeči o rovnoprávnosti, svobodě a blablabla. Místní domorodci působí tiše a rezignovaně a ona rezignace je do určité míry i jejich odporem. To působí sympaticky a nenuceně. Potěšili i herci včetně těch domorodých, jejichž projev byl přirozený. Bohužel režie místy klopýtá. Thornton se občas zadumal až příliš a některé scény neuvěřitelně natahoval. Kdyby se to stalo dvakrát třikrát, tak se nad tím dá ještě mávnout rukou, ale tady se to dělo snad co čtvrt hodinu. Nepochopil jsem ani účel něustálých skoků do minulosti či budoucnosti. Nedávalo to smysl a někdy to bylo i matoucí. To všechno celkový dojem pokazilo. Nicméně i tak tenhle kousek stojí za vidění, byť svůj potenciál úplně nenaplnil. 60% ()

ScarPoul

Film, ktorý nemá prekvapivé zvraty ani akčné scény. Je skôr meditatívny a pomaly plynúci. To mi ale vôbec nevadilo, pretože Thornton vedel, čo chce natočiť. Mimo prostredia, ktoré je nádherné a ktoré je využité na plno je celý film charakterovou štúdiou domorodca Sama. Jeho cesta vo svete bielych mužov, čo mu zobrali krajinu a slobodu, a ochrániť to málo z rodiny čo má je funkčný stavebný kameň na ktorý sa navrstvujú postupne sekundárne motívy. Sam na svojej púti stretne dobrých ľudí . A mnohý z nich mu pomôžu zachovať sa správne. Ale tých zlých ľudí je predsa len viac. Niečo čo krásne ukazuje mentalitu vtedajšej doby skrze drobné detaily a scény, kde sa takmer nič nedeje, len aby to na konci zanechalo výrazný pocit akéhosi vnútorného pochopenia. Nie je to dokonalý film. A sú miesta, kde je zbytočne pomalý. Niektoré charaktery by sa mi žiadalo rozviť viac a určite by pomohlo, keby to nebolo miestami až také predvídateľné. Na druhú stranu sme ale všetci vedeli ako to skončí už od začiatku. Thornton to svojimi flashbackmi a flashforwardami potvrdzuje naprieč celým filmom. Ale práve tento jeho rukopis z toho robí osobité a zaujímavé dielo. ()

Goldbeater

Domorodí obyvatelé Austrálie musí snášet útlak bílých přistěhovalců v době, kdy spravedlnost je relativní pojem a každý si ho vykládá po svém. Zahrané je to skvěle (Sam Neill a jeho zpěv!), ovšem prostřihy do minulosti či budoucnosti postav jsou poměrně zbytečné a záběry jsou někdy opravdu až příliš dlouhé, což má za následek, že se snímek mírně vleče. Jsem rád, že tento film vznikl, protože má značný přesah, nicméně vyhovovala by mu o něco kratší stopáž. [KVIFF 2018] ()

Malarkey

Australani mají prostředí na poctivý ponurý westerny současnosti, to se musí uznat. Pořád se nad jejich národem honí zápach historie, který vychází z anglických trestanců. Navíc téma Aboriginců se jim taky úplně nepovedlo zpracovat. Je tedy co nabízet a zde zkombinovali obojí. Zajímavé, trošku emotivně ploché, ale atmosférou určitě zajímavý kousek. ()

Martin741

Asi nastal zazrak, lebo uzivatel Liventura okomentoval film logickym suvetim, kde vety navzajom na seba nadvazuju a dokonvca davaju uceleny zmysel. Uz to nie su tie bezduche vykriky do tmy :"Prilis jednoduche -prizemne". Gratulujem! Ako, jo, to spoluzitie Arorigencov s bielymi kolonizatormi bolo komplikovane a pre Aborigencov to dopadlo extremne zle. mame tu stret civilizacii, rasizmus a tuzbu po spravodlivosti. To vsetko este zasadene do nadhernej australskej prirody. Zaujalo, aj tempo na urovni, len skoda, ze chyba ucelenejsi pribeh a myslienka . 50 % ()

• Jedná se o reálný příběh domorodého muže jménem Wilaberta Jack, který byl ve 20. letech minulého století zatčen a souzen za vraždu bělocha v australském vnitrozemí. Nakonec ho uznali nevinným z důvodu sebeobrany. V politickém klimatu té doby však nebyl rozsudek bílou veřejností přijat. [Zdroj: Deník.cz] (Duoscop)
  • Celosvětová premiéra proběhla 6. srpna 2017 na filmovém festivalu v Benátkách v Itálii. (ČSFD)

Filmový festival v Torontu udělil ceny

Filmový festival v Torontu udělil ceny

18.09.2017

Filmový festival v kanadském Torontu letos svým návštěvníkům přinesl na plátnech kin 339 filmů během jedenácti dnů. A zde vám jako tradičně přinášíme přehled hlavních vítězů. Cenu diváků pro nejlepší… (viac)

Zlatý lev z Benátek udělen

Zlatý lev z Benátek udělen

09.09.2017

74. ročník filmového festivalu skončil a je znám nový nositel prestižního ocenění Zlatý lev. Stal se jím Guillermo del Toro za svůj film The Shape of Water. Stříbrný lev a Velká cena poroty letos… (viac)