Ghost in the Shell: nový film

(festivalový názov)
  • Japonsko Kōkaku kidōtai: Shin gekijōban (viac)

Japonsko, budoucnost, skončila krutá světová válka. Věda postupuje mílovými kroky a díky sofistikované kybernetice dává lidem možnost prodloužit si život a zmenšit utrpení. Protože je celé lidstvo propojeno v jeden systém myslí a osobností známý jako duchové, jsou největší hrozbou civilizace kyber teroristé, kteří jsou schopní se zmocnit lidských těl a jejich vzpomínek. Když se virus zvaný Fire-Starter, který napadá duchy, začne šířit systémem, což způsobí atentát na japonského předsedu vlády, jsou major Motoko Kusanagi a její elitní tým speciálních agentů přivoláni do akce, aby vystopovali původ viru. Čím více se dozvídají, tím více nachází důkazů o vládní korupci a tajemném makléři s až příliš povědomou tváří. Když může cíl být všude a vypadat jako kdokoli, nezbývá než věřit vlastnímu duchovi a doufat, že nejste nakažení taky. (Animefest)

Nýdnol

Byl jednou jeden kybernetický život. Série Arise se uzavírá, aby navázala na to, co před dvěma dekádami začal kultovní první film, který ve mě probudil zájem o anime. Skvěle tedy doplňuje mytologii, což bych viděl jako největší lákadlo. Obsahem a hloubkou srovnatelné se sérií SAC. Zkrátka povinnost pro všechny fandy... ()

kaylin

Nějaké pořádné anime jsem neviděl už nějakou dobu, a tak musím říct, že jsem se na tenhle díl "Ghost in the Shell" podíval docela rád. Pořád je to výborné japonské dílko, ale už jsem přece jen měl pocit, že ta temná naléhavost původního filmu zde není, že se více hraje na efekt scén než na celkový dojem, který byl trochu slabší. Ale ne zase tolik. ()

TERRORDROME

Nie je to tretí "veľký" film, ale "len" posledný diel minisérie Arise, ktorú som zatiaľ nevidel. Animácia teda trochu jednoduchšia ( v porovnaní s Innocence ), ale inak hlavne v akčných pasážach a v kombinácií s duniacimi -bum-bum- zvukmi dostatočne efektná. A akcie je tu na GITS tentoraz myslím dosť. Dejovo je to prequel k pôvodnému filmu a neznalý divák hodený do vody bude zrejme tápať čo sú všetci tí cyber exoti vlastne zač. Ani znalec tohto univerza to však nebude mať úplne jednoduché lebo ako to už je u tejto filmovo-televíznej série zvykom, hustenie informácií býva často pomerne zmätočné a tak vždy len čakám že v ďalšej scéne to bude zrozumiteľnejšie. Je fakt že aj mne tu chýba hlavne tá industriálne depresívna, ťaživo cyberpunková atmosféra Oshiiho filmov, nahradená výrazne preslneným vizuálom a viac politickou zápletkou. Naopak sa mi jednoznačne páčila mladšia motorkárska verzia Motoko v červenej kombinéze miesto tradičných plaviek, ktorá mi prišla celkovo tak nejak sympatickejšia. Záverečné premostenie s pôvodným filmom tiež potešilo, všetko sa teda týmto vrátilo do bodu nula. Už len čakať na hraný film, kde bude Motoko hrať Scarlett Johansson. Ja jej fandím, tak nech to neposerie. ()

papaguy

Pokud se vám líbilo Arise, pravděpodobně vás potěší i "Nový film". Bezvadně sladěný propojený virtuální a reálný prostor, to je v GITS dovedeno k dokonalosti. Časté výtky, že film nic nového nepřináší, je sterilní a málo "špinavý" apod., jsou opodstatněné jen částečně. Pár nových střípků do mozaiky se tu objeví. Nový film více akcentuje problematiku vývoje umělých těl, rozvíjí také mytologii o jakési digitální nebe (třetí svět) a dále se řeší problematika svobodné vůle a vlastnických práv vůči umělým organismům a téma manipulací a nelegálního boje o vliv. Pachatel a jeho motivace jsou upozaděny, děj se soustřeďuje na akci a Motoko. ___ PS: Když jsem si pustil ukázku z původního GITS, uvědomil jsem si nejvýraznější rozdíl. - Film z roku 95 více působil na emoce - hodně podpořené skvělou sborovou hudbou Kenji Kawai. Rychlé tempo střídalo pomalé. byla tu přítomná určitá zádumčivá melancholická tajuplnost. To se z nových filmů vytratilo a místo toho se tlačí na akci. ()

ScarPoul

A viete čo, prečo nie? Univerzum Ghost in the Shell mám veľmi rád. A ako som už písal pri hodnotení dieloch Arise, v rámci akejsi myšlienkovej ucelenosti a filozofickej nadčasovosti to nefunguje ani z polovice tak dobre ako pôvodné filmy a seriál. Arise ako séria a film stavajú na fakte, že toto kedysi fungovalo. Doba sa ale zmenila a to čo je tu prezentované ako niečo nadčasové má na mňa, ako na diváka slabý dopad. Je to škoda. Stále sa jedná o jednu z najlepších animé sérií vôbec. A hoci jej Arise nerobí hanbu, neposúva ju v rámci žánru aj univerza nikde ďalej. Je len variácou známych tém o tom že že zlo je vždy vo vlastných radoch. Film je ale zábavný, akčný, len ku koncu veľmi rýchlo odbytí. Čo je na to , koľko sa hlavná zápletka naťahovala škoda. Inak pre mňa taký návrat do starých časov a k starým postávam. Jediné čo ma na celej sérií sklamalo je hudba. Nevýrazná a bez tých emočných epických spevov, ktoré robia starú sériu a filmy tak atmosférickými. ()

• V závěrečných titulcích je k vidění mezititulková filmová scéna. (Rominator)