V nevzhledném činžovním domě, jehož zdi jsou stejně oprýskané jako duše nájemníků, čeká stará žena, až se její syn vrátí z vězení. Její sousedé si však myslí, že ve své ošoupané kabele, kterou chrání jako oko v hlavě, skrývá velký majetek, a chtějí se jí za každou cenu zmocnit. (oficiálny text distribútora)

mchnk

Plejáda méně či v podstatě neznámých hereček čs. kinematografie v sociální mozaice obyvatel jednoho, už od pohledu depresivního, činžáku, ve kterém marnost a životní lopocení, ve kterém nakonec žijeme všichni, dostává ještě silnější obraz. I když z toho souboje o jednu kabelku nevyjdou všichni tak moc zle a některé scény mají svou sílu, také atmosféra a jistá gradace filmu není vůbec špatná, celkově průměrné. Scénář takový zbrklý, v některých momentech podivný, stejně tak přehnaně dramatická (uřvaná) hudba Emánka Fialy, zdejšího bláznivého tuláka s malým dítětem, možná jakýsi pokus o variaci na Chaplina. To vše filmu dost ubírá, velmi rád ale vyzdvihnu postavu pana inšpektóra, jenž je pro všechny ta nejvyšší autorita a kterého zde opravdu dobře zahrál Eduard Dubský. ()

GIK

Tlučou se tam dva divně poslepované příběhy. Nájemníci z toho nejhoršího možného bydlení: naprosto šílený polorozpadlý pavlačový dům těsně před demolicí. Hodinář (neuvěřitelný nafoukanec a sígr) chce nesmyslně útéci od půvabné manželky s nehezkou kabaretní pěnicí do ciziny. Syn místní čarodějnice, která ve svém doupěti věští z karet, utíká z kriminálu. Synův návrat do pavlačáku se změní v nechtěnou komedii do které hraje vesele klimpr. Jeden bábu vzbudí, druhej jí vyděsí k smrti, třetí k ní jde krást. Ale nejhorší je asi místní cestovatel - vyprávěč - uspávač hadů s globusem. A policie odvádí synáčka pěšky na stanici. 50 % ()

roswelll

Krátce po válce natočený snímek Václava Kršky ukazuje dojemný příběh matky, která marně čeká na návrat svého syna z vězení Ten mezitím prchá, aby mohl sledovat ženu, s jejíž přispěním se do vězení dostal. Ta už mezitím rozvíjí další přátelství s jiným mužem. Matka pozná, z čí ruky že to věštila. Ve chvíli, kdy se syn snaží matku zkontaktovat, ta umírá na mrtvici. Celý film je prodchán pocitem lidí z činžovního domu, že kabelka, kterou matka neustále nosí u sebe, skrývá veliké bohatství. Nakonec po smrti ubohé ženy se ukáže, že tím bohatstvím byly různé předměty a fotografie jejího syna. ()

Pitryx

Do děje je vsazeno více drobných zápletek, ale nějak to na škodu není. Ale také to není žádný velefilm. 2 hvězdy v lepším slova smyslu. 060920117926/8010++++++   Spousta různých příběhů, všechny stejně zajímavé. Herci byli také na úrovni a jistě by se na to dalo dívat i podruhé. Mne osobně nejvíce zaujal pan Ota Motyčka.      20200821 7944/8103 ***/6 szi ()

Vesecký

Až na třetí shlédnutí jsem tomuto filmu přišel na chuť. Příběh muže, který utíká z vězení, do něhož ho dostala láska k barové tanečnici, je propojen s osudy lidí činžáku, v němž najde podnájem vězňova milující matka, trpělivě vyčkávající, než si její syn odpyká zasloužený trest, ale která je pro ostatní nájemníky záhadou. Všichni touží vědět, co ukrývá v kabele, již nosí stále s sebou, věří se,, že v něm ukrývá své úspory či šperky, a tak se mnozí legálně i nelegálně snaží s ženou o její "bohatství" podělit nebo oloupit. Tragická chvíle nastává ve stejné chvíli, kdy se syn vracá domů, kde už na něho ovšem čekají kriminalisté... Výborný výkon Olylie Beníškové i Knížete Emama Fialy. ()

• Natáčanie filmu prebiehalo na rôznych miestach v Prahe a taktiež pri Hamerskom jazere. (dyfur)