Návrat černé smrti

Veľká Británia, 2014, 50 min

Réžia:

Kenny Scott

Samuel West (rozprávač)

Černá smrt, mor, který změnil svět, měl tak katastrofické následky, že způsobil pád starého feudálního středověkého systému v Evropě a umožnil vznik moderního světa. Jeho příčina a počet mrtvých, které si vyžádal, jsou však stále záhadou. Dobové záznamy hovoří o tom, že mor zabíjel bohaté i chudé, staré i mladé, že postižení trpěli boláky, krváceli z uší a na kůži měli černé fleky. Svět nikdy dříve a ani nikdy po tom nic podobného nezažil. Nyní by nové zkoumání nedávno odkrytých kosterních pozůstatků ze ztraceného morového hřbitova pod londýnskými ulicemi mohlo tuto dávnou historickou debatu navždy vyjasnit. Tento fascinující film pomocí důležitých indicií v kostech obětí odhaluje nové podstatné informace a přiblíží nám, proč se jednalo o největšího zabijáka v historii a co nás tato zkušenost může naučit o případných budoucích pandemiích. (Viasat)

Jenda

Bylo by jistě lepší, kdyby se autoři soustředili více na fakta, která jsou naprosto topena v hlasitém šeptání mnichů, chorálech a kostelních zvonech. Téma je zajímavé samo o sobě, číli podle mě není potřeba vyrábět v dokumentu extrémě hlasitě tuhle bulvární dramatičnost od začátku do konce. Jinak docela zajímavý archeologický výzkum obětí moru v Londýně. ()