Tajný závod o atomovou bombu

(TV film)
  • Francúzsko Bombe atomique : Secrets d'un compte à rebours (viac)
Francúzsko, 2016, 52 min

Než Spojené státy svrhly v srpnu 1945 atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki, odehrál se nelítostný závod s časem o to, kdo tuto vrcholně smrtící zbraň získá jako první. A to nejen mezi USA a nepřátelským Německem, ale i mezi USA a jejich spojencem Sovětským svazem... Píše se rok 1945. Američané právě shodili dvě atomové bomby na japonská města Hirošima a Nagasaki a vymazali je z povrchu Země. Zahynulo více než 180 tisíc lidí. Tak smrtícímu úderu nemohlo Japonské císařství odolat, a tak 2. září 1945 kapitulovalo. Ale to není všechno. Tento příběh má ještě jinou stránku, o které se však příliš neví. Původ atomové bomby sahá až do nacistického Německa, kde proběhly vůbec první testy této nové technologie. Americký prezident Roosevelt byl přesvědčený o tom, že Hitler je krůček od dokončení vlastní bomby, a tak udělal všechno, co mohl, aby ho předběhl. Spojené státy americké rozjely největší tajnou operaci v dějinách, utratily astronomických 26 miliard dolarů a daly dohromady největší vědecké mozky z celého světa. Krycí jméno: projekt Manhattan. Zběsilý závod s časem zároveň probíhal i mezi Spojenci, protože Sověti chtěli vlastní jadernou pumu. Tento film prozrazuje poslední tajemství o nekontrolovatelném závodu ve zbrojení, na kterém závisel další osud svobodného světa. (TV Prima)

Slasher

Provařený příběh vývoje Bomby v rámci projektu Manhattan, supertajně a pod taktovkou Oppenheimera/ Grovese. Zde jsem ale snad poprvé slyšel podrobněji o misi Alsos, závodu se Sověty o uran (včetně role Jáchymova) i špionské práci Klause Fuchse. Hezky odvyprávěno a všeho všudy příjemných, poutavých 50 minut. [seznam atomic age dokumentů u mě v Deníčku] ()

Marze

Hitler měl ve vývoji atomové bomby 18 měsíční náskok (později se ukázalo, že mu jeho vědci řekli, že vývoj by trval deset leta a to bude válka už dávno vyhraná) hrozilo, že zvítězí a Třetí říše bude vládnout velké části světa. USA začaly svůj vývoj bomby pod názvem Projekt Manhattan, na kterém pracovalo 600 tisíc lidí okolo roku 1942. Einsteinovi na projektu nedovolili pracovat, protože byl pacifista. Vedoucím projektu se stal neznámý vědec a filosof Oppenheimer, který nosil po kapsách básně. Soutěž o německé know-how pokračoval mezi spojenci i po porážce Německa. O tom je tento poučný dokument. Jeden vědec v důchodu říká: "Byli jsme ve městě uprostřed ničeho, které se právě stavělo. Byly tam spousty civilistů z celého světa, hlavně z Evropy a z Ameriky. Představte si to, byli tam všichni světoví vědci. Všichni byli fyzici a matematici a každý, koho jsem poznal byl zajímavý člověk". ()

Forsberg11

Dobrý dokument, prehľadne a zrozumiteľne spracovaný. Francúzi sa neboja kopať ani do USA, čo je len dobre. Niektoré informácie boli pre mňa naozaj poučné a veľa záberov fascinujúcich a unikátnych. Odporúčam. 75 %!! ()