Filmové podobenství společnosti, která dokázala dovézt Evropu až k nástupu Hitlera a fanatickému antisemitismu. (oficiálny text distribútora)

Flego

1933. Do Nemecka, v ktorom víťazí Hitlerova strana voľby, sa Atlantikom plaví loď. Mozaika pasažierov je rozmanitá, zahŕňa všetky sociálne postavenia a osudy. Možno sú vykreslení až príliš zjednodušene a nemajú svoju hĺbku, veľmi silno to však pôsobí na diváka. Ľudia sa predstavujú vo svojich slabostiach od klasických vlastností po silnejúci rasizmus a antisemitizmus. Stanley Kramer dokázal dať na veľkej ploche  každej postave svoj priestor a ukázal nám, akí v skutočnosti sme. ()

Han22

Tenhle film nemá moc hodnocení, ale s vědomím dvou oskarů, povědomého názvu a režiséra, který mě hned 4 filmy nadchnul na pět hvězdiček jsem si ho nakonec sehnal. Výsledek je rozpačitý - sledujeme loď plující v roce 1933 po vítězství nacistů do Německa. Na lodi se nachází  plejáda postav, které prožívají různé citové příběhy. Vynikající výkony herců včetně těch neznámých a především hereček (Signoretová a Leighová!) A těch pár scén, které se dotýká nadcházejících hrůz, židovské otázky či běžného rasismu je výborných. Zbytek je bohužel průměr - film je příšerně dlouhý a natahovaný nekonečnými tanečními scénami. A těch (melo)dramatických příběhů je moc, film skáče jak zajíc z jednoho na druhý, aniž by se něco podstatného vyřešilo. Zkrátit to, vyházet vatu a půlku postav a mohlo to být mnohem lepší, takhle jsem ke konci odpočítával minuty, což se mi u Kramera zatím nestalo. ()

Volodimir2

Rok 1933, zaoceánsky parník začína plavbu v Mexickom Veracruz a smeruje do Bremerhavenu v Nemecku. Cestou sa zastavia na Kube, kde zoberú do podpalubia veľkú skupinu španielskych poľnohospodárskych robotníkov. Film nás zavedie medzi reprezentatívnu vzorku vtedajšej spoločnosti so všetkými svojimi nemocami. Táto 36 dňová cesta odhalí všetko, nacionálne chovanie všetkých Nemcov, silný antisemitizmus voči židom, ale aj obyčajné nemoci bežného národa, ako faloš, pokrytectvo, namyslenosť, neznášanlivosť a iné klasické neduhy. Nikto z nich netuší v akom blázinci sa onedlho Európa ocitne a presne tomu zodpovedá aj mozaika vzťahov na lodi. Jednoducho loď bláznov. ()

Houdini

Oscar 2 : Kamera ČB, Výprava ČB + 6 nominací: Nejlepší film, Herec HR - Oskar Werner, Herec VR - Michael Dunn, Herečka HR - Simone Signoret, Kostýmy ČB, Scénář - A ()

Oskar

Ve třicátých letech pluje po moři loď, shromažďující lidi různých národů a charakterů. Každý má nějaké své osobní trable, ale ve vzduchu visí něco, co je spojuje: blížící se vznik třetí říše. Někdo si od nových poměrů slibuje nastolení pořádku, někdo se domnívá, že vynikne, budou-li ostatní umlčeni, někomu je to jedno atd. Takže sledujeme, co se děje, když např. uřvaný nácek sdílí kajutu se stále dobře naloženým židem. Kritika prý Lodi bláznů vyčítala, že celé téma zjednodušuje, když ho konfrontuje s tak vyhraněnými jednotlivci, ale právě to mi připadá zajímavé. Jinak je to úplně běžně vyprávěný film s důrazem na dialog a několika vypjatě emotivními scénami, na které si věru nepotrpím. A s pestrým mezinárodním obsazením, na které si naopak velmi potrpěl režisér Kramer. Herci vynikající. 60% ()

• Režisér zpočátku zvažoval natáčení na palubě skutečné lodi, ale to bylo považováno za příliš obtížné. Ve studiích Columbia byla proto postavena sada lodí a druhá část štábu natáčela pozadí na moři. (sator)
  • Ačkoli se děj odehrává v roce 1933, účesy a kostýmy jsou spíše z poloviny šedesátých let. (sator)
  • Celosvětová premiéra filmu proběhla 29. července 1965 v New Yorku. (ČSFD)