Ještě je čas žít, ještě je čas milovat. Gregory Peck v hlavní roli amerického filmu podle románu Nevila Shutea. Po nukleární katastrofě zůstali posledními obyvateli Země Australané. Radioaktivní záření, způsobené válkou, se však nezadržitelně šíří i k nim. Lidem zbývá nejvýš několik měsíců života. Dwight Lionel Towers, velitel americké ponorky Sawfish, kotvící u australských břehů, se v této bezvýchodné situaci seznámí s okouzlující ženou Moirou. Jejich vztah může mít jen krátkou budoucnost. Právě tak je k zániku odsouzeno i harmonické manželství Mary Holmesové, jejíž muž Peter je příslušníkem australského námořnictva. Oni i jejich přátelé si musejí položit otázku, čím naplní čas, který jim zbývá. Je tu vůbec nějaká naděje? Skrývá se třeba v podivném vysílání v Morseově abecedě, které Australané zachytili z amerického San Diega...?
Film Stanleyho Kramera se odehrává v roce 1965, avšak vznikl o šest let dříve; ve své době byl tedy příběhem z nedaleké budoucnosti. Jde o jedno z děl, jež umělecky zpracovávala aktuální téma, nastolené tehdejším rozdělením světa. Zápletka filmu byla shodou okolností opravdu prorocká: v říjnu 1962 nechal Fidel Castro na Kubě rozmístit sovětské jaderné rakety, čímž se svět skutečně ocitl na pokraji globální jaderné války. Stanley Kramer se ve vyprávění soustředil především na komorní líčení vztahů hlavních protagonistů. Nevyhýbal se však ani výpravným spektakulárním sekvencím: mezi ty nejpozoruhodnější patří záběry na liduprázdné ulice San Francisca, včetně proslulého mostu Golden Gate, nebo sekvence automobilových závodů, které se změní v sebevražedný masakr účastníků. Kramerův neobvyklý film byl nominován na Oscary za střih a za hudbu. V roce 2000 se dočkal televizního remaku. (Česká televize)

A.Beech

Peck + Perkins to musí byť dobré hovoril som si, ešte keď som sa pozrel na ústredný dej, moje očakávania sa umocnili. Dalo by sa však povedať, že išlo o sklamanie. Film bol strašne zdĺhavý a zbytočne preromantizovaný, čo sa ani nehodilo. Tu išlo a záchranu ľudskej rasy, avšak často to tak nevyzeralo. Začiatok podľa predstáv, no potom prechod do dlhej hluchej pasáže, kde sa dej opäť oživil asi v polovici filmu (na očakávané temto). Predkoncom však opäť nepochopený romantizmus a nie veľmi uspokojivý záver filmu (hovoril som si, že ešte sa snáď niečo stane ale nestalo). Film sám o sebe tak možno za 3* ale kedže mám rád spomínanú dvojicu, musím ešte o * pridať. Celkovo totiž dojem dobrý. ()

zigíš

Sympatickým faktem je jak klidně, bez paniky těch pár hlavních postav, směřuje k nevyhnutelnému konci. Neříkám, že věrohodně. Ale na to jak prvoplánově ´efektně´ mohlo všechno probíhat a kam se hystericky mohl děj ubírat, je to finále (ve finále) vlastně obrovská výhra. ()

PELC

Jeden z nejsilnějších protiválečných filmů jaké jsem viděl. Nepochopím, že takto perfektně udělaný film se nedočkal u nás ocenění. Kvalitní scénář, výborné herecké obsazení a dojímavá hudba udělaly z filmu skvost na který se nezapomíná. ()

vitekpe

Nikdo nemladne, ani Ava... Pres dve hodiny trvajici pokus o antivalecnou proklamaci, ktery pusobi bohuzel nudne. Dvakrat jsem u toho malem usnul. Pobavil zavodici senior Astaire. Ten zavod byl spis jak "death race" nez normalni zavody... :D 3- ()

Han22

Svět byl zničen atomovou válkou a do Austrálie radioaktivita ještě nedorazila. Lidé žijí své obyčejné životy, zamilovávají se, ale také tuší brzký konec. Je to v podstatě romantické drama, navíc chvílemi rozvleklé a nudné, ale stejně nemůžu jít pod 4. Je to totiž nejspíše první postapokalyptický film, navíc se skvělými herci, kteří se normálně ve sci-fi neobjevovali (Peck, nezvyklí Perkins nebo Astaire) a pokud vydržíte tu romantiku, film se Vám odmění některýma úžasnýma scénama (sebevražedný závod, liduprázdné San Francisco) či záběry ze kterých mrazí (zmenšující se zástup lidí na slavnosti). Zkrátka i když je to více drama než sci-fi, stojí to za to. A Waltzing Matylda už nebude nikdy znít stejně. Sci-fi roku 1959 . ()

Rozjimatel

3,5  Najskôr som videl TV remake a veľmi na mňa zapôsobil, tak som veľmi chcel vidieť aj originál. Tešil som sa na kvalitnú hollywoodsku produkciu so silným hereckým obsadením (hlavne na Gregory Pecka). Očakávanie však nebolo celkom naplnené. Hlavným problémom je, že film nedokázal úplne navodiť tú skľučujúcu atmosféru plnú beznádeje, tak ako sa to podarilo remaku. Jedným z hlavných vinníkov je hudba. Veď ako sa môže divák naladiť na apokalyptickú nôtu, keď mu hraje odrhovačka Matilda. Ja som aj predtým túto pesničku príliš nemusel, ale po tomto filme ju priam neznášam. Kedykoľvek vo filme zaznela, a to išla skoro dookola ako verklík, okamžite sa vytratil pocit hrozby a skĺzlo to skôr do melodramatickej roviny. Inak tam našťastie bolo skoro všetko, čo sa mi na remaku tak páčilo. Dráma mladej šťastnej rodiny, romanca bez budúcnosti, výborné filozofické myšlienky o nešťastnej povahe ľudstva, skvelá scéna v San Franciscu (tentokrát s až príliš dramatickou hudbou), pôsobivé automobilové preteky. ()

Alf

mrazivý film, na který asi dlouho nezapomenu, i když nevím, jestli bych jej chtěl vidět znovu, režisér se nezabývá efektními záběry na svět po jaderné katastrofě (nic proti nim), žádné akční scény, žádná davová psychóza, jen čekání a bezmoc, kdy naděje neumírá poslední... ()

Mikino00

I přes to, že se jedná o velice zajímavé téma, kde je výborně nastíněn vývoj postav tváří v tvář blížícímu se konci, působí příběh hodně rozkouskovaně, jako by to bylo více příběhů z postapokalyptického světa pospojovaných do sebe. ()

arcticsky

Před několika lety jsem viděl remake tohoto filmu s Armandem Assantem a bylo to zdrcující. Ohledně zpracování z roku 1959 musím konstatovat, že je nádherně odehrané skvělými herci přinejmenším ve čtyřech hlavních rolích. Depresivní atmosféra zachycena působivě... ()

Curunír

Výborný film, který se odehrává po nukleární válce, jenž zasáhla celý svět, až na Austrálii. Jenže i tam se pomalu blíží radioktivní záření a lidé, kteří přežili, mohou pomalu odpočítávat své poslední dny... Na Břehu vychází z dobových souvislostí, kdy nebezpečí jaderného konfliku hrozilo každým dnem a tuto skutečnost reflektuje. Film není ale pojat rozmáchle, jak by se možná dalo čekat, ale spíše zaujímá intimní pohled na několik jednotlivců, kteří chtějí své poslední chvíle prožít pokud možno co nejdůstojněji a podle svého nejlepšího přesvědčení...Z hereckého obsazení, nemůžu si pomoct, nejvíce vyniká Fred Astaire, který Na Břehu vystřihl svou první netaneční roli a hned si vysloužil nominaci na Zlatý Glóbus. Ale i Peck, Perkins a Ava jsou ve svých rolích přesní a film jako celek nabízí zajímavý materiál ke přemýšlení nejen o nevyhnutelnosti osudu. ()

Eluin

Na břehu je poměrně známý film (minimálně mezi milovníky starších sci-fi snímků), který se v roce 2000 dočkal své předělávky (která je barevná, což ovšem u snímků orientujících se na post-apokalyptické téma není vždy výhra). Film je to prý také docela vlivný (údajně něco z něj inspirovalo i legendární počítačovou hru Fallout) a hrají tam zajímaví herci. To není úplně špatná pozvánka na sledování... Byla by však chyba představovat si film jako nějaké šílené post-apo ve stylu Šíleného Maxe, to je patrné už z traileru z roku 1959. Nicméně určitá míra mrazivého dopadu je přítomna prakticky od začátku a pranic ji nekazí trochu na nervy lezoucí neustále hrající song "Waltzing Matilda".    Svět se zde propadl do katastrofy jaderné války (bůhví proč vlastně začala), jedinou částí, kde ještě žijí lidé, je vzdálená Austrálie (a možná Nový Zéland?), kde se řeší co dál.    Trochu mě zarazil bohorovný klid obyvatel Austrálie, kteří velmi disciplinovaně přesedlali z aut (není benzín) na koně a kola a vůbec se ve filmu chovali vzorně, že by z nich měl i Robinson Crusoe radost jakožto z věrného odrazu vyslanců kulturního světa. Tedy žádné rabování, prostor pro šílené kazatele, apod. Do jaké míry je nastíněný obraz reálný, nechť posoudí každý sám. Plusem je také plejáda zajímavých herců v čele se slavným Gregory Peckem coby kapitánem americké ponorky. Na nervy mi trochu lezla Ava Gardner, Freda Astaira jsem skoro nepoznal a Anthony Perkinse mám až příliš zafixovaného jako pana Batese, takže jsem jen čekal, kdy tato jinak kladná postava, vytáhne ze sklepa mrtvolu... :).     Film je to každopádně zajímavý. Nejsilnější je na něm jeho apel na lidskou racionalitu. Říkám si, že možná i díky těmto snímkům to v roce 1962 dopadlo nakonec dobře. ()

Mik_e

Hvězdně obsazená klasika, která bohužel neuvěřitelně zestárla. Námět je nápad za milion, ale působí dost nevyužitě. V době, kdy film přišel do kin, musel vzbudit velké pozdvižení, což ale dnes úplně nehrozí. Atmosféru má pochopitelně velmi dobovou, a asi i proto pro něj mám svým způsobem slabost - viděl jsem ho už několikrát. Přesto, záběry, které měly vyvolávat postapokalyptickou atmosféru, dnes působí zkrátka naivně. Emocionálně je film zase příliš plochý, děj si tak nějak plyne sám pro sebe. Má to několik opravdu slušných momentů, zase se na to někdy určitě podívám, australský remake se mi přesto líbil výrazně víc. ()

-tHESWINe-

Nečekaně dobrý (depresivní) postapokalyptický film. Je pravda, že samotná válka tu zobrazená není, ale je tu opravdu hodně poměrně zajímavých motivů. Škoda trochu roztáhlejšího konce a romantického patosu, ale jinak velmi zdařilý snímek, na svou dobu skvělý. A i dnes se nemnoho scénáristů rozhodne nechat lidskou rasu vyhynout takovýmto způsobem, mezi výjimky by mohli patřit Children of Men, ale tím by to (u mě) asi končilo. ()

_aandyy_

Myšlenka, že se lidstvo zničí samo prostřednictvím jaderných zbraní je opravdu VELKÁ a bude na ní hodně pravdy. Také herecké osazenstvo hodnotím velice pozitivně. Je tady ale něco, co mě rušilo... Dlouhá stopáž a nudné pasáže mě nutí hodnotit takto. První dvě věci, které zmiňuji pozitivně celkový dojem bohužel zásadně ovlivnit příliš nedokáží. ()