Serenity: Ticho pred búrkou

• Slovensko Ticho pred búrkou (viac)

Všetky tajomstvá raz vyplávajú na povrch. Baker (Matthew McConaughey) má toho dosť za sebou. Svoje životné rany si hojí v pokoji a horúčave rajského exotického ostrova kdesi v Karibiku. Živí sa tu ako rybársky sprievodca, má svoju loď s názvom „Serenity“, v dedine má domček aj milenku (Diane Lane) a nepeknú minulosť zapíja v bare. Ticho jeho života prelomí ako blesk z jasného neba jeho bývalá žena Karen (Anne Hathaway). A prinesie búrku. Znenazdajky sa objaví a zúfalo požaduje od Bakera, aby zabil jej súčasného násilníckeho manžela. V mene ich spoločného syna, aj v mene jedného milióna dolárov ako odmeny, má vziať jej manžela na rybársku výpravu a uprostred oceánu ho hodiť žralokom. Baker najprv odmieta, ale pokojné vody karibského raja sú už nenávratne sčerené. Výčitky a strach o syna ho začnú ešte viac prenasledovať a začne o návrhu premýšľať. Následná vlna vášní, udalostí a zvratov odhalí aj tie najskrytejšie tajomstvá. (Bontonfilm SK)

Xmilden

Zbytečná přísnost zdejších uživatelů. Sice jsem fakt nečekal že tuňákové dobrodružství najde pointu v Truman Show, ale minimálně Matthew předvádí svůj neskutečně vysoký herecký standard. Chápu že někoho dokáže naštvat, když s ním tvůrci takhle nekompromisním stylem vyběhnou, ale já nějaké otočení kormidla začínal tušit, přecejen bylo spíše zvláštní že si to pořád pevně plulo stejným směrem. 60% ()

novoten

Steven Knight se rozhodl napsat scénář stylem all-in a vsadit v něm na jedinou kartu. Vyzbrojen vědomím, že na mě v průběhu číhá nečekaný zvrat, jsem se v horku, ve kterém kolem sebe krouží klasicky rozevlátý McConaughey (což mu nepřekvapivě i tentokrát dokonale sedí) a žánrově snad až příliš vyumělkovaná Anne (které ale tato poloha k mé velké lítosti vůbec nesedí), snažil hledat vodítka, co mě nasměrují správným směrem, tedy k uhádnutí pointy. Neměl jsem šanci. Hra, která se začne hrát pomocí prapodivných "telepatických" narážek, vygraduje něčím, o čem nechci mluvit, abych neřekl příliš, ale bez čehož toho zároveň o moc víc říct nedokážu. Často čtu názory, že filmový svět už nemá čím překvapit. Všem podobně smýšlejícím bych plavbu na Serenity doporučil, ať už se se vším, co na ní potkají, rozejdou v dobrém či zlém. Pro mě se ale jedná o polovičatý zážitek, který od jisté chvíle nemá důvod dohrávat zdánlivě klíčové linky - a přesto to ještě dlouhé desítky minut dělá. Třetí hvězda proto jen za nevídanou tvůrčí odvahu. ()

tnp101

O přítomnosti i obsahu zvratu jsem se náhodou dozvěděl dříve, byl to ovšem důvod, proč jsem se na film rozhodl podívat. Idea jako taková na papíře zas tak šíleně nepůsobí, ale je to ta forma, jakou je podaná. Ve filmu zvrat působí divně a neintegrovaně, herci zase jako nevinné loutky v šíleném experimentu. Film má potenciál stát se guilty-pleasure kultovkou, škoda jen, že je to jinak docela nuda. 50% ()

filmfanouch

Viděl někdo z vás oukey akčňák Crazy Joe s Jasonem Stathamem? Tak jeho režisér a scénárista Stephen Knight se rozhodl přijít s thrillerem do kterého si sehnal velice slušné obsazení v podobě třeba Matthewa McConaugheyho nebo Anne Hathaway a pravděpodobně chtěl natočit hrozně sofistikovanou věc, kterou měl šokovat a zažít ovace. To šokování Knightovi vychází, ale to není myšleno v dobrém. Stejně tak fakt, že jde o zajímavý film neznamená, že jde o dobrý film. Do toho má Ticho před bouří opravdu daleko... Už základní kostra je tak prostá, že si divák okamžitě vymyslí případných 3-6 možností jak film skončí: Sledujeme rybáře Bakera, toho navštíví jeho bývalá žena Karen a nabídne mu 10 milionů dolarů pokud zabije jejího současného násilnického manžela. Diváka tedy okamžitě napadne tak těch 3-6 možností, které ani jeden nevystačí na film dlouhý 103 minut: možnost A) Baker nabídku nepříjme možnost B) Baker nabídku přijme ale zabít manžela se mu nepovede možnost C) Baker nabídku přijme, zabije manžela a v pohodě shrábne 10 milionů dolarů možnost D) Baker nabídku příjme, zabije manžela ale Karen se ho radši sama zbaví aby sebe kryla možnost E) Baker nabídku příjme, zabije manžela ale poté se ukáže, že Karen lhala a její manžel násilný nebyl a poté co to Baker zjistí Karen sám zabije možnost F) Baker nabídku přijme, zabije manžela ale je společně s Karen prozrazen a oba skončí zatčeni Na každé z těchto možností se nedá vystavět rozumný scénář, který by nebyl delší jak 50 minut. Proto je scénář nacpaný vatou: Sledujeme Bakera jak loví ryby, chlastá, kouří, chytá jakousi kočku a poté souloží její majitelku...... celé to je zbytečné a navíc nikdo kromě Bakera není moc zajímavou postavou. Možná to je především proto, že mi rybaření nepřijde jako zábavná činnost, ten kdo se ale pokouší základní linku postavit na tom, že je hlavní hrdina rybář musí být tak trochu scenáristický sebevrah. Jak jsem tedy řekl nic rozumného se na současném ději vystavět nedá, takže co Knight udělá? Někdy hodinu po začátku filmu (kdy už by se každá možnost od a-f dala stihnout) se objeví jeden velký šokující zvrat, který..... vám prozrazovat nebudu, protože byste ho fakt asi vážně nebrali. Dokonce byste si říkali jestli mi nepřeskočilo, nedělám si z vás prdel a snažím se vás alespoň skrz zajímavý zvrat dostat do kina. Chválím fakt, že ten závěrečný zvrat pokud jsem dobře pochytil není vůbec prozrazený v traileru. A na tom zvratu a jeho myšlence by se určitě dokonce dal natočit nějaký pořádný celovečerní film. Dokonce by ten film mohl i takhle fungovat kdyby ho režíroval třeba někdo jako David Fincher nebo Martin Scorsese. Ale to, že se po hodině z normálního thrilleru stane mind-fucková šílenost je neuvěřitelně nepřirozený přechod. Přechod, který se sice dá obdivovat, ale muselo by se stát aby ho Knight dokázal prodat a především aby ho zvládl urežírovat. Nezvládl ani jedno! Ani když Knight zvrat odhalí, sám už očividně neví kudy dál a tak nějak rezignuje téměř na všechno. Po tom zvratu chybí nějaká emocionální dohra, uspokojující vývoj do finálního bodu a především reálná dohra. Závěrečné dvě minuty, které mají pravděpodobně u diváka vydojit emoce vůbec nefungují. A je to škoda..... McConaughey je jinak parádní hlavní hrdina a i když jsem měl ze začátku problém si k jeho Bakerovi najít sympatie, ve finále mě vlastně začal bavit. Taková Anne Hathaway se sice na roli úplně nehodí, ale ve finále vůbec nějak nenaštve. Jason Clarke je oukey. Djimon Hounsou je klasicky cool. Diana Lane je sice fajn ale její postava je ve finále v ději úplně zbytečná. Prostředí ostrova Plymouth je pěkné a kamera Jesse Halla dokáže vyprodukovat několik fakt pěkných záběrů. Nápad Stephena Knighta v základní myšlence sice nepůsobí zle, ve finále ale nedorazil ani chytrý film a ani film, který by člověka nějak bavil alespoň tím jak je pitomý. I těch 106 minut mi ve finále přišlo jako totální věčnost. Je mi to líto ale každý den v tom kinosále prostě posvícení není..... () (menej) (viac)

Gilmour93

Knightův multižánrový rybářský výlet, při kterém si na mě políčil a čekal. Párkrát jsem obeplul nástrahu v domnění, že je to neo-noirová žížala, ale pak se z ní vyklubalo něco, co spolkne asi jen málokdo a už vůbec ne s navijákem. Navíc slabší i po herecké stránce, kdy se Matthew po kostlivcovém a pupkatém období zmůže jen na ukázku vypracovaného prsního svalstva a holé prdele a A.Hathaway je pouhou karikaturou femme fatale. Přiznávám, při poslední scéně jsem se do té nástrahy napuštěné bolestí ze ztráty a klidem shledání nakonec pustil, ale ihned se závěrečnými titulky se přetrhl vlasec.. ()

• Natáčení probíhalo na ostrově Mauricius. (Duoscop)