Bomba, která mohla zničit lidstvo

(TV film)
  • USA The Bomb
USA, 2015, 115 min (televízna verzia: 54+63 min)

Jonathan Adams (rozprávač), Martin Sherwin, J. Robert Oppenheimer (a.z.), Adolf Hitler (a.z.)

Před více než sedmdesáti lety změnila atomová bomba realitu. Začaly mezinárodní závody ve zbrojení. Podobně jako pradávný objev ohně vytýčila atomová bomba dělicí čáru mezi minulostí a budoucností. Tato ničivá zbraň ukončila druhou světovou válku a začala další konflikt, nazývaný válkou studenou. Tisíce vědců ve Spojených státech se ve vývoji dokonalé bomby předháněly nejdříve s nacistickými, později sovětskými kapacitami. I přesto, že byl americký výzkum přísně utajovaný, věděli Rusové díky špionáži vše důležité a Stalin se ani nepodivil, když mu americký prezident oznámil existenci zbraně, která by nakonec mohla zničit celé lidstvo. (Česká televize)

Slasher

Po zhlédnutí tady toho jsem o pár let staršímu dokumentu musel ubrat o hvězdu. Nejen, že THE BOMB je 2x delší a mapuje důkladněji, ale převažuje i v pár dalších bodech, včetně hezčího provedení. Jde na věc už od objevu štěpné reakce, je rozdělen do kapitol, projde A i H bomby, ukazuje tunu krásných (včetně restaurovaných) záběrů výbuchů, krátce zmiňuje i dnešní situaci, obsahuje komentáře několika prominentních osobností a také (což je můj oblíbený bod) zdůrazňuje, že Bomba v podstatě znamenala moderní světový mír. Někdo někde napsal, že je to pořád super podívaná jste-li na úrovni osmý třídy, s čímž nelze argumentovat, nicméně si myslím, že pokud nejste chemik fyzik, případně neočekáváte-li zde extra hlubší sondu, budete jedině rádi. Vhod tu přijde i závěrečná zmínka pár klasických "atomic age" filmů, které bude radost dohnat. Dada di-di dam-da daa ♪♫ [seznam atomic age dokumentů u mě v Deníčku] ()

Snorlax

Za zmínku stojí snad jen ty zrestaurované záběry výbuchů. První část během necelé hodiny zopakuje některé informace i třikrát, druhý díl je už takřka úplně o ničem. ()

Anderton

I keď ste už čo to o studenej vojne prečítali, tento dokument vám určite poskytne aj zopár nových poznatkov. V čom boduje naplno, je množstvo archívnych záberov, ktoré dokument robia veľmi divácky príťažlivým. Novinkou bola pre mňa informácia ohľadom ženských protestov proti testom kvôli neblahému pôsobeniu na kravy a tým pádom aj na mlieko pre dojčence. Tento námet by bol skvelý aj pre celovečerák a nejaký Oscar by bol istý. Negatívom je povrchnosť, zachytiť všetko komplexne sa v jednom dokumente nedá. Ale môžete po jeho pozretí v tématike zapátrať hlbšie. ()

Autogram

Los Alamos v Novom Mexiku znie ako miesto vhodné na westernovú prestrelku ostrých chlapcov. Ale bolo to tajné miesto, kde sa vyvinuli prvé atómové bomby. Kto, kedy, prečo, ako, na to všetko odpovie tento dokument. A tiež čo bolo potom a čo sa ešte mohlo stať, ale našťastie sa nestalo, a tak je ľudská civilizácia stále tu. –––– Nemohl jsem uvěřit, že vidím explozi se zavřenýma očima. –––– Někteří fyzici navrhli, že bychom mohli vyrobit jaderný ruční granát. Jediný problém spočíval v nalezení naprostýho blba, který by ho hodil. ()

subic

No asi tak, přínos byl pro ekonomiku a průmysl v tom, že se našly nové cesty, jak organizovat program a výrobu. Ty cesty se našly právě při výrobě bomb a jejich součástí. A to je to gró dokumentu. Divák se nedoví nic navíc, co najde třeba na wikipedii, že v projektu Manhattan bylo zapojeno hodně přes půl milionu lidí, vzniklo několik pracovišť/továren po celých státech, ale dostane to s dobovými záběry a v barvě. A to všechno chtělo neomezené zdroje a 2 vůdce, původně plukovník, pro projekt už 2hvězdičkový generál ženijních vojsk Leslie Groves a druhý byl geniální vědec, do té doby považován za loosera, J. Robert Oppenheimer. 75% ()

Mtytjouda

Opravdu hodně silný dokument o tom, jak moc jsme byli blízko absolutnímu sebezničení ... Husí kůži a mráz po zádech jsem měl zejména po nahrávkách termonuklárních bomb ... 100% ()

imaginer21

Velmi pěkně zpracovaný přehled o vývoji atomové bomby od počátků v době druhé světové války až po vyvrcholení studené války. Přesný střih rozhovorů, poměrně exkluzivní záběry, nemálo nových souvislostí. Přesto ale nic epického, pokud jde o formu. V té je o chlup dál tíživější britský o 4 roky mladší předchůdce. ()

honza.g

Klasická atomová bomba a vše, co s ní souvisí, hlavně politika a osudy lidí s ní spojených. Jedině mi vadilo, že když zmínili vodíkovou bombu, měli zmínit i neutronovou bombu. ()