Tajemství výchovy

všetky plagáty

Když se v listopadu 1969 objevil v programu Československé televize další seriál režiséra, scénáristy a herce Karla Pecha (po Tajemství řeči už druhý), nebylo to jen vítané zpestření sobotní televizní nabídky, ale také po letech první promyšlený pokus dát divákům alespoň základy společenského a vůbec slušného chování. Nápad na tento seriál dostal Karel Pech, když se mu dostala do ruky knížka dr. Dobromila Ječného "Brevíř moderního člověka". Po jejím přečtení ho napadlo, jak je to se společenskou výchovou v Československu na konci šedesátých let. V televizním archivu se zachovalo jen deset epizod z dvanácti natočených. (Česká televize)

slunicko2

Uprostřed Evropy překrásnou zemi znám. Já se tam za týden, jak žije, podívám. 1)  Ve své době, jak si vzpomínám, převratný a nesmírně oblíbený seriál má co říci i dnes, byť už jeho forma poněkud vyčpěla. Ale duchaplné autorské nápady režiséra, scenáristy a hlavního protagonisty 52letého Karla Pecha (měl tehdy za sebou 20 let herecké praxe v Národním divadle v Praze) jsou stále platné a baví i dnes._____ 2)  Nezapomenutelnou postavičkou je charismatický a neváhám říci půvabný přřřítel 8letý Jiří Belčev._____ 3)  O seriálu říká tvůrce: Spolu s autorem knížky jsem vycházel z toho, že od dob Gutha-Jarkovského nebyla u nás publikována žádná podobná nauka o výchově a společenském chování. V televizi jsme viděli možnost, jak tuto mezeru vyplnit._____ 4)  Další řady (semestru), byť ji v závěrečném díle s nadějí avizuje, se autor v normalizované televizi nedočkal._____ ()

jedna_vrana

Teória výchovy. „Přřříteli!“ Zaujímavý pokus a aj prevedenie, celkom milo a vtipne vyznievajúci  miniseriál - semester, ktorý sa snažil vštepiť českému a slovenskému divákovi aspoň základné pravidlá etikety. Ak si uvedomíme, že vznikol pred vyše 50 rokmi, v roku 1969, po ktorom nasledovalo obdobie temna „uprostřed Evropy, překrásnou zemi znám...“, ľuďom chýbal aj základný tovar v obchodoch a do reštaurácie ma zobrali rodičia asi dvakrát v živote. Sedemdesiate roky. To môže byť dôvod, že avizovaný druhý semester sa už nenatočil? Ale áno, treba to vysvetľovať aj našim deťom, človek by sa mal vedieť slušne správať. ()