Gok bi

• Južná Kórea 곡비 (viac)
Historický / Rodinný
Južná Kórea, 2014, 70 min

Někdy jsou osudy lidí spojeny s osudy lidí jiných. A někdy to nejsou osudy lidí, jako spíš jejich přání, která je nutí k činům, o něž vlastně vůbec nestojí. Obdobně se cítí i mladá Shim Yeon (Yoo-jeong Kim), která je svojí matkou Dan-geum Nam (Mi-sun Hwang) nucena vykonávat smuteční obřady lidem, které vlastně vůbec nezná. Matčino povolání je opovrženíhodné povolání, které se v sociálním žebříčku nachází snad až za řezníkem či hrobníkem. Tedy profesemi, které dle tehdejších poměrů vykonávaly jen bytosti nečisté a bez původu. Shim se přes matčinu nevoli stává odpadlíkem, nechtěným dítětem, ztracenou duší, která ale bere rozum do vlastních rukou a jednoho dne prchá z domova. A prchá za novým životem. Lepším. Ten, jak se domnívá, skrývá se v náručí lokálních kurtizán, které se ji zdají podmanivě krásné a svůdné, inteligentní a soběstačné. Jenže ani tady to jako sociální vyvrhel nemá snadné; zkraje je odmítána a zatracována, jenže jak čas plyne a Shim se nevzdává, svoji pozici si obhajuje, a i přes všechny výtky ostatních se stává jednou z nejmladších kurtizán. S novými tvářemi, s novými zážitky se její život mění. A mění se tak rychle, že si sotva všimne churavějící matky, která jednoho dne umírá na expandující rakovinu plic. Zmatená a osamocená, ve světě chladném a plném přetvářky, stojí sama před rozhodnutím, které ji má změnit zbytek života. (Conspi)