Robin Hood - první celebrita mimo zákon

(TV film)
  • Francúzsko Robin Hood - En vert et contre tous (viac)

Hrdina, který nikdy nevyšel z módy aneb Robinova cesta od literatury k filmu a televizi. S historickými legendami je to těžké, což dobře víme i v našich končinách. Natož pak ve Velké Británii, kde se to legendami jen hemží. Jednou z nejslavnějších postav britské kultury je bezesporu Robin Hood – hrdina, kterého díky románu a zejména několika filmovým zpracováním zná doslova celý svět. Sympatický zbojník, který zlovůlí krále Jana Bezzemka přišel o veškerý majetek a žil se skupinou přátel v hlubokých lesích u Sherwoodu. Bohatým bral, chudým dával, zní okřídlené úsloví, které se ale nemusí vždy zakládat na pravdě. Pokud Robinem Hoodem opravdu byl šlechtic jménem Robert z Locksley, asi se nedá mluvit o charakterním sympaťákovi, ale spíš o chladnokrevném vrahovi, tvrdí někteří historici. Ať tak či tak, jeho dobrodružné příběhy z pera nejrůznějších spisovatelů a scenáristů, které zpočátku kolovaly mezi prostým lidem jen ústně, se těšily a dodnes těší obrovské oblibě. V dokumentu uvidíme ukázky z mnoha slavných filmů, mezi nimiž vynikly zejména ty s hvězdnými představiteli – Errol Flynn, Sean Connery či Kevin Costner. (Česká televize)

otík

Ale proč ne. Slušný dokument, který mapuje 500 let starou historii Robina Hooda. Ukazuje, jak se změnil pohled na tohoto hrdinu a nechává prostor i pro filmová zpracování ve 20. století. Určitě zajímavé a poučné. Hudba: Laetitia Pansanel-Garric ()

SOLOM.

Je to jen legenda nebo byl skutečný? Spousta lidí – různé názory, nicméně zajímavý dokument to vskutku byl. Ještě dřív než byl vůbec natočený první film, se o něm psalo v básních, knihách, krátkých příbězích a jak říká jeden z pánů Robin Hood je tak trochu v každém z nás. Byl to opravdu lupič a vrah, nebo nebojácný hrdina jak je nám presentován v té spoustě filmů, seriálů, komiksů? Já zas tak moc o Robinu Hoodovi nakoukáno nemám, takže jsem rád shlédl krátké ukázky z nejrůznějších filmů, komedií, parodií, animovaných filmů, stejně jako jsem mrknul na všechny ty knihy, svitky, básně – které jsou o této postavě. Kromě historiků a nejrůznějších expertů tu kecají i zástupci asi dvou nejuznávanějších filmových zpracování (film s Kevinem Costnerem z roku 1991 a film Ridleyho Scotta v hlavní roli se objevil Russell Crowe. Našel jsem tu dost zajímavých informací, nějaké ty domněnky, dezinformace, úvahy – no prostě jsem se u toho nenudil. Myslím si, že alespoň průměrné ohodnocení si tento dokument zaslouží. 50% ()

Teachman

Tento televizní dokument je vhodný nejen do hodin českého jazyka a literatury. Žáci se při něm mohou dozvědět zajímavosti o postavě Robina Hooda. ()