Zákon gangu: Mayovia - Série 1

(séria)
USA, 2018, 10 h 8 min (Minutáž: 52–70 min)

Tvorcovia:

Kurt Sutter, Elgin James

JD Pardo, Clayton Cardenas, Edward James Olmos, Sarah Bolger, Michael Irby, Antonio Jaramillo, Raoul Max Trujillo, Richard Cabral, Danny Pino, Emilio Rivera (viac)

yvona

Jak může někdo tuhle telenovelu srovnávat se Sons nechápu. Jediné, čím vyniká je chaos a fádní obsazení. Zářnou vyjímku tvoří  jen Clayton Cardenas. ()

bearmeedek

První epizoda byla taková nijaká a hlavně divná. Řekl jsem si, že to stačilo a jdu od toho pryč. Potom mi to nedalo a zkusil jsem další. Ta už byla lepší a každá další vtahovala do děje a už to bylo zajímavé. Po první sérii spokojenost. Hlavně nesrovnávat s ničím jiným. ()

SamVimes

Sutter sliboval, že Mayans nebudou pouhou kopií Sons s hispánským obsazením, a do značné míry se mu to podařilo. Jsou tu samozřejmě styčné plochy kulis motorkářského gangu, násilí a nezákonné činnosti nebo hlavní hrdina, který by tohle všechno nejradši nechal za sebou, kdyby ho nějaké vnější vlivy nenutily zůstávat. Celkově jsou ale Mayans dostatečně svým vlastním seriálem, latino stylizace je patřičně důkladná, dobře využité je i prostředí těsné blízkosti mexické hranice. Zatímco Jax v SoA byl už na začátku prakticky „korunní princ“ – jako viceprezident klubu a syn jednoho ze zakladatelů měl určité postavení a jeho slovo mělo váhu, EZ začíná úplně odspoda jako prospect. Od toho se odvíjí i to, že i po deseti epizodách se my, diváci, trochu víc dostaneme pod kůži jen EZmu, jeho otci, bráchovi nebo jejich kámošovi z klubu jménem Coco (tak trochu náhrada za Tiga ze SoA, prostě zdejší úchyl). Oproti tomu starší a výše postavení členové klubu byli zatím spíš jen za křoví a i jejich jména bych si musel dohledat. Což není v žádném případě kritika, jen tím chci ilustrovat onen trochu jiný vyprávěcí přístup ke klubu. Sutterovou silnou stránkou jsou opět dobře propracované postavy. Tak, jak je v jiných seriálech často bolestně očividné, že charakteristiky postav nesahají moc daleko nad rámec stylu oblékání, tak je u Mayans zase pěkně vidět, že si scenáristé už dopředu poctivě rozepsali pozadí každé důležitější postavy, i kdyby se ty informace měly zúročit či doslovně odhalit až mnohem později. Tvůrci si dali záležet i na spoustě dalších více či méně výrazných drobností, třeba zvířata z mayského kalendáře v názvech epizod jsou vždy nenápadnou či zjevnou metaforou pro něco z aktuálního dění nebo i v ději přímo figurují. Plus má seriál i za to, že ve scénách, kde by nedávalo smysl, aby postavy mluvily anglicky, se zkrátka přechází do titulkované španělštiny, což u americké produkce vždy potěší. Fanoušky Sons of Anarchy bude určitě zajímat napojení obou seriálů. Za sebe mohu říct, že jsem se zvoleným přístupem spokojený, v Mayans se sice objeví několik vedlejších postav ze SoA a významnou roli hraje již známý Galindo kartel, přímo o Sons a Jaxovi ale padne všehovšudy jedna zmínka a celkově seriál na sdílený svět a odkazy nijak netlačí. Divák jinak může počítat s výbornými hereckými výkony, v čele samozřejmě s Edwardem Jamesem Olmosem v roli EZho otce, jenž má také zajímavější minulost, než se na první pohled zdá. JD Pardo (EZ) sice alespoň zatím není takový charismatický tahoun jako Charlie Hunnam (Jax), ale sympatický je. Seriál nabídne i vynikající rockový soundtrack (tentokrát s lehkou latino příchutí) a dojde i na Sutterovy prakticky trademarkové koláže, rozumně si je ale šetří až do druhé poloviny řady, dříve – dokud neznáme postavy – by totiž stejně neměly velký (emocionální) efekt. Příznivce SoA zkrátka Mayans M.C. nezklamou a spokojeni by měli být i noví diváci hledající kvalitní thriller. ()

• V epizodě dostane Felipe Reyes (Edward James Olmos) od agenta DEA Kevina Jimeneze (Maurice Compte) kartu, kde je vytištěno: „For all the memories of the past and future“ („Za všechny vzpomínky na minulost a budoucnost“). Pod tím je ručně dopsán telefonní kontakt na agenta „310-369-4951“. Na telefonní číslo se lze dovolat v reálu, po chvíli vyzvánění se vám ozve záznamník a v něm již známý hlas Gemmy Teller (Katey Sagal) ze seriálu Zákon gangu (od r. 2008). Gemma říká: „Hi, you've reached the Teller-Morrow Garage. Nobody's here to take your call – because we're all fucking dead.“ („Ahoj, dovolali jste se do Teller-Morrow servisu, vaše volání zde nikdo nepřijme, protože jsme všichni kurva mrtví!“). (Spellconner)