Zákon gangu: Mayovia

• Česko Zákon gangu: Mayové (viac)
USA, (2018–2023), 44 h 32 min (Minutáž: 44–72 min)

Tvorcovia:

Kurt Sutter, Elgin James

JD Pardo, Clayton Cardenas, Sarah Bolger, Danny Pino, Antonio Jaramillo, Richard Cabral, Maurice Compte, Edward James Olmos, Emilio Rivera, Raymond Cruz (viac)

Zákon gangu: Mayové je pokračováním ságy Zákon gangu. V seriálu, který se odehrává ve světě po Jaxu Tellerovi, je Ezekiel "EZ" Reyes čerstvě propuštěn z vězení a stává se členem klubu Mayů na kalifornsko-mexické hranici. EZovi, nadanému synovi hrdé hispánské rodiny a někdejšímu zlatému hochovi, se vidina amerického snu začne hroutit pod tíhou kartelového násilí. Zatímco si EZ vybudoval v městečku novou identitu, touha po pomstě jej žene vstříc životu, po kterém nikdy netoužil a jemuž nemůže uniknout. (HBO Europe)

oasismanik

Prvá séria celkom solídny nadštandard. Uplne prvú vec, ktorú si musíte uvedomiť je, že to nemôžete porovnávať s Narcos, Breaking Bad alebo Better Call Saul, to je úplne iná liga. Keď si to uvedomíte, možno si budete Mayans aj celkom užívať.  Vôbec som netušil, že niečo také existuje, pôvodné SoA som mal celkom rád, ale to už bolo dávno a za ten čas sa moje nároky dosť zvýšili, obzvlášť v dobe, keď sú seriály mnohokrát kvalitnejšie ako filmy. Mayans takých kvalít samozrejme nedosahujú, neprinášajú nič nové alebo prevratné, nie je to herecký koncert, scenáristický orgazmus a aj na implementovaní hudby by mohli trošičku zapracovať, pretože pôvodné SoA boli jedným z úplne najlepšie ozvučeným seriálom všetkým čias. Ak to trochu preženiem, Mayans sa ústrednou dvojicou bratov dosť podobá Prison Break: starší brácho, agresívnejší, ale rodina je pre neho dôležitá, mladší rozumnejší, svojím spôsobom génius, ale okolnosti ho nútia robiť veci, ktoré by inak nikdy nespravil. Čo sa môže skurviť, to sa skurví, všetko zlyháva a problémy sa nabalujú. Lenže Mayans nemajú zas až taký nápaditý scenár ani hravosť, majú zaujímavé a veľmi príťažlivé prostredie a zaujať môžu aj fanúšikov pôvodného seriálu. Takže aby som toto tliachanie piateho cez deviate nejako zhrnul: Mayans je celkom solídna oddychovka do týchto bláznivých časov, neurazí, nenadchne, ale dá sa pri tom slušne odsierať čas. A veľmi sa mi páči plynulé prepínanie dialogov zo španielčiny do angličtiny, som rád, že to neodflákli. ()

BIG.NINE.CF

Hodnotím po 4. sérii. Samozřejmě nelze srovnávat s SoA, ti jeli první ligu, tohle je tak okresní přebor. První 2 byly ok, ale od půlky 3tí se to kompletně posralo a tvůrci asi začali fetovat i s Cocem, a konec 4té už byl jenom pomyslný hřebíček do rakve. Nesmysl střídá nesmysl, začali tam znovu zatahovat i postavy z SoA a JD se pro jistotu udělal prezidentem. :D Schválně co nás čeká v 5. sérce. EDIT: Tak 5 sérii si mohli odpustit a JD  zabít už na konci 4té, protože tady to uměle prostě všechno pozavírali a nic jsme se defakto nedozvěděli. Škoda, ze začátku to potenciál mělo, ale někteří prostě neumí odejít v nejlepším jako krásný případ Ted Lasso a zbytečně natahují něco, co už mělo dávno skončit. ()

bearmeedek

První řada: První epizoda byla taková nijaká a hlavně divná. Řekl jsem si, že to stačilo a jdu od toho pryč. Potom mi to nedalo a zkusil jsem další. Ta už byla lepší a každá další vtahovala do děje a už to bylo zajímavé. Po první sérii spokojenost. Hlavně nesrovnávat s ničím jiným. Druhá řada: Druhá série už má všechno, co je potřeba. Je lepší, než ta první a myslím, že Mayové si vytvořili velice pevnou pozici mezi seriály z mexického pomezí. Podle hodnocení vidím, že se na to dívá dost málo lidí. Každého věc. --- Třetí řada: Z neznámého důvodu: dobře začala a pak se všechno dobré pokazilo a hloupě skončilo. Upozornění: Na čtvrtou a hlavně na pátou řadu se raději vůbec nedívat!!! ()

SamVimes

Sutter sliboval, že Mayans nebudou pouhou kopií Sons s hispánským obsazením, a do značné míry se mu to podařilo. Jsou tu samozřejmě styčné plochy kulis motorkářského gangu, násilí a nezákonné činnosti nebo hlavní hrdina, který by tohle všechno nejradši nechal za sebou, kdyby ho nějaké vnější vlivy nenutily zůstávat. Celkově jsou ale Mayans dostatečně svým vlastním seriálem, latino stylizace je patřičně důkladná, dobře využité je i prostředí těsné blízkosti mexické hranice. Sutterovou silnou stránkou jsou opět dobře propracované postavy. Tak, jak je v jiných seriálech často bolestně očividné, že charakteristiky postav nesahají moc daleko nad rámec stylu oblékání, tak je u Mayans zase pěkně vidět, že si scenáristé už dopředu poctivě rozepsali pozadí každé důležitější postavy, i kdyby se ty informace měly zúročit či doslovně odhalit až mnohem později. Plus má seriál i za to, že ve scénách, kde by nedávalo smysl, aby postavy mluvily anglicky, se zkrátka přechází do titulkované španělštiny, což u americké produkce vždy potěší. ()

Spellconner

Sons of Anarchy bylo mistrovským dílem, ale tady cítím kapku ždímání značky… Pomrkávání s odkazy na předchozí seriál je fajn, ale je ho zbytečně moc a dost často je nucené (viz. návrat Smrťáka ala pomoc na hřbitově). Speciální efekty snížily na kvalitě, oproti SoA celkem znatelně i pro oko amatéra a navíc dost často zbytečně nahrazují kaskadérské scény, že by snížení rozpočtu? Děj celkem ujde, chvílema je překombinovaný, ale ke konci série se nitky hezky propojí, snad jen motivace a vývoj některých postav místy nepatrně pokulhávají. Celkově pro mě zatím první série není úplným zklamáním, věřím v postupné zvětšování kvality a těším se na další díly. Závěrem ještě menší SPOILER, který musím zmínit: Kurt Sutter nám tvrdil, že chce vytvořit nové prostředí, děj, postavy ve světe SoA, ale nechce se k původnímu seriálu vracet, chce prostě, aby si lidi zvykli na Maye a oblíbili si je tak, jako právě SoA. Přesto měl potřebu na konci první série vrátit do hry jednu z ústředních a velmi oblíbených postav původního seriálu a zničit jí možná tím nejhorším způsobem, což nakonec zdůvodnil tím, že chtěl chtěl oba seriály navzájem víc propojit… Tak jak tedy Kurte? ()

• Na konci epizody Happy (David Labrava) po příjezdu k domovu pronese ke svému štěkajícímu psovi: „Relax, Ope.“ Jeho jméno je tak upomínkou na postavu Opie Winstona, člena motocyklového klubu Sons of Anarchy (od r. 2008) z původního seriálu. (Spellconner)
  • V epizodě dostane Felipe Reyes (Edward James Olmos) od agenta DEA Kevina Jimeneze (Maurice Compte) kartu, kde je vytištěno: „For all the memories of the past and future“ („Za všechny vzpomínky na minulost a budoucnost“). Pod tím je ručně dopsán telefonní kontakt na agenta „310-369-4951“. Na telefonní číslo se lze dovolat v reálu, po chvíli vyzvánění se vám ozve záznamník a v něm již známý hlas Gemmy Teller (Katey Sagal) ze seriálu Zákon gangu (od r. 2008). Gemma říká: „Hi, you've reached the Teller-Morrow Garage. Nobody's here to take your call – because we're all fucking dead.“ („Ahoj, dovolali jste se do Teller-Morrow servisu, vaše volání zde nikdo nepřijme, protože jsme všichni kurva mrtví!“). (Spellconner)
  • Postavu Ibarra, prezidenta Tucsonského chapteru Mayans MC, si zahrál Mike Beltran, známý rozhodčí MMA/UFC. (Spellconner)

Nový western od tvůrce Zákonu gangu dostal zelenou

Nový western od tvůrce Zákonu gangu dostal zelenou

20.10.2022

Kurt Sutter svoji tvůrčí štaci u stanice FX zakončil nešťastně, když byl vyhozen poté, co se údajně nechoval ke svým kolegům a podřízeným úplně nejlíp. Autor seriálů The Bastard Executioner, Zákon… (viac)