Atypický

• USA Atypical
USA, (2017–2021), 19 h 51 min (Minutáž: 26–39 min)

Tvorcovia:

Robia Rashid

Hudba:

Dan Romer

Jennifer Jason Leigh, Michael Rapaport, Keir Gilchrist, Jenna Boyd, Brigette Lundy-Paine, Amy Okuda, Raúl Castillo, Megan Easton, Tina Grimm (viac)

Když se autistický teenager rozhodne najít si přítelkyni, jeho snaha o větší nezávislost přivede celou rodinu na cestu za sebepoznáním. (Netflix)

vyfuk

Skvěle provedený seriál, který má v sobě nevšednost a originalitu a je prostý. To je asi hlavní jeho kouzlo. Seriál se zaobírá normálními denními věcmi a problémy, které ovšem v podání Sama zní skoro úplně jinak a vidíte je jinak a jeho rodina mu v tom skvěle sekunduje. Co víc si přát? Všední humor, který nikomu neublíží, ale není na kolaps ze záchvatu smíchu. Ale já si tuto rodinu velice oblíbil. Rapaport se role otce zhostil skvěle a Leigh v roli matky byla také skvělá, ale v úloze dobré matky je těžké si ji představit po roli, kde všem nadávala do zmrdů a negrů. Ano, pane Tarantino, mluvím na Vás. Z nevinného malého seriálu se pro mě stal jeden z nejlepších kousků tohoto roku. A samozřejmě se těším na druhou sérii, která bude mít určitě co nabídnout. Nádhera! 2. série: Atypical je dílo, které nezasáhlo moc lidí. A přitom jde asi o jeden z nejlepších počinů od Netflixu za bůhví kolik let. Humor zde stále je. City k postávám s vámi cloumají napříč vším. Upřímně jsem se bál spadnout zase do systému tohoto seriálu, že už to nebude jako dříve. Je fakt ten, že jsem v ohodnocení nebyl nijak extra přívětivý, ale je fakt ten, že jsem si zhlédnutí tohoto seriálu neuvěřitelně užil a hltal jsem každý díl. V celku si dokážu představit, aby toto dílo mělo pět sérií a stále bylo originální. Vše ukáže čas. 3. série: Po druhé sérii trochu opadla skepse a přišla jenom čirá radost. Koukat na Atypical se stal svátek klidu, humoru, perfektních dialogů a televizního štěstí. Postavy už berete jako své přátele a rodinu. Soucítí se s nimi, prožíváte případy s nimi. Milujete je. Zde i vidíme zajímavý vývin toho, jak nějaké postavy by byli na zabití. Což někdy i jsou. Ale snesitelným způsobem. A to je talent, co dokážu ocenit. Obecně vzato se tak už potřetí v řadě s tímto stala událost roku. A myslím si, že to tímto neskončilo. Neuvěřitelné si představit, že zase budu muset čekat rok. 4. série: Letos jsme měli top štěstí i smůlu,  že jsme se rozloučili se dvěma skvělými seriály. Jeden s gerontním humorem o přátelství a druhý s rodinnými problémy, který vždy  dokázal nějak zahrát na city. A to byl druhý případ. Když vyšel Atypical, vypadal nenápadně, ale nyní se vrátil v plné polní s tím, že chce ságu zakončit. Je těžké mluvit o tom, zda se to povedlo. Některé díly působí lehce prvoplánově nebo sitcomově, kdy se řeší jenom  nějaký mini  problém, který se nijak  neposouvá  s příběhem dál a působí trochu bizarně na dojmy něčeho tak  propracovaného. Atypical nakonec našlo svůj cíl. Z linky hlavní postavy asi  můžeme mluvit o nějaké spokojenosti, kdy se našel  cíl a výsledek. Menší  nedostatky jsou u vedlejších a přesto důležitých postav jako v případě sestry, která si jede už jen svoji lesbickou flow a ani jednou se nesetká s jejím expřítelem, který stále tak nějak v seriálu je a je tam zcela zbytečný. Více prostoru dostala i její nějaká nemesis, na kterou už si zcela upřímně ani  nepamatuji kdo byl, takže působila spíše otravně a opět  zcela zbytečně.  Takže tento tah moc nevyšel a byl  zcela zbytečný. To je v celku asi ta největší vráska na seriálu. Důstojné zakončení a příjemný dojezd, který na konci i tak trochu dojme. () (menej) (viac)

Malarkey

Po americku příjemně koukatelný rodinný seriál, na kterém není vysloveně nic špatného, ale zároveň nějak nevím, proč bych z něj měl být u vytržení. A navíc si úplně nemyslím, že tu ty postavy jsou tak originální, abych se s nimi bavil každou další scénou. Ano, je to o autistovi a ano, snaží se mu podhazovat zdánlivě běžné věci, aby to jako mělo nějakou komediální šťávu. A neříkám, že jsem se kolikrát nepobavil. Upřímně si ale myslím, že seriál zapadne v množství dalších rodinných dramedií a sitcomů, kam prostě patří. Příjemné, pohodové, ale zapomenutelné. Na běžné odpolední popracovní relax koukání ale na pohodu. ()

zdepapepa

Jasně, není to žádný trhák, postavy jsou postavy, nikoliv lidé ve třech a více rozměrech. Přesto to ale ve mně zanechalo příjemný feel-good dojem. I postava Elsy, často lidmi nenáviděná, mi byla místy sympatická. Nad všechny ostatní fakty je třeba zmínit, že scénáristé a režiséři ohlasy čtou, čehož je krásným výsledkem zlepšení od druhé série formou množství dalších lidí na autistickém spektru, takže to Sam nemusí všechno "táhnout sám", jak si lidé stěžovali po první sérii. Zase jednou je vidět, že v Americe mají žánr "dramedy" zmáknutý o dost lépe než u nás. A že jsme od Raymonda Babbita a Sheldona Coopera pokročili zase o kus dál (rozhodně by bylo vhodné zmínit mezikrůček v podobě Abeda Nadira). Jsem velmi rád, že jsem vydržel pilotní díl, kde se to jen hemžilo tzv. "cringe" momenty, které naštěstí později byly odsunuty do ústraní. 3,5* po celé čtyři série s příjemnou dávkou reprezentace lidí na autistickém spektru a lidí patřících pod "deštník" LGBTQIA+. ()

KNicole

Tohle hodnocení mě šokuje, protože tohle ani se zavřenýma očima není osmdesátiprocentní záležitost. Ani o deset míň. (A to to říkám jako někdo, kdo s chutí sleduje nejhorší netflix reality shows jako Love is blind nebo Too hot to handle.) Celý seriál je velmi špatně zahranej. Scénář je prvoplánový - od první chvíle víte, o čem to celé bude a dokážete předvídat každou budoucí akci všech postav. A aby to nestačilo, připravte se i na oblíbený kýče - protože příběh tu nečeká na žádný stavění děje, místo toho vás rovnou hází do srdceryvných dialogů. Navíc mě děsně irituje napíchaná máma v podání Jennifer Jason Leigh. Na usínání a observaci života s autismem je to ovšem fajn záležitost. Typický Netflix. Nesnášíte, jak je to průměrný, ale koukáte dál. 50 %. ()

misterz

Veľmi príjemne, s humorom a veľkým rancom lásky podané trápenie sa s autizmom. Tu je krásne vidieť, ako dôležité je pre autistu mať chápavé rodinné zázemie. Je tu humor, je tu zábava, tiež dráma a miestami i clivota.... skrátka je tu všetko čo od drámy na túto tému čakám. Až na peripetie sestry hlavného hrdinu, tie ma moc nezaujali. Slušný nadpriemer. 80/100 ()

• Seriál byl nominován na cenu Satellite Awards v kategorii „Nejlepší hudební nebo komediální seriál“. (honzik10)

Pavoučí univerzum na Amazonu?

Pavoučí univerzum na Amazonu?

08.09.2020

Studio Sony oznámilo nový seriál Silk, jenž by měl rozšířit hrané univerzum kolem postavy Spider-Mana. Seriál by pak navíc měl dorazit na streamovací službě od Amazonu, což by mohlo naznačovat, že… (viac)