Studentský maraton 2017

(relácia)
všetky plagáty
Publicistický / Dokumentárny
Česko, 2017, 245 min

S Letní filmovou školou Uherské Hradiště je tu i tradiční přehlídka těch nejlepších studentských filmů. Letošní filmové hody nabídnou šestadvacet filmů všech žánrů z rekordních sedmnácti škol. A to nejen těch filmových! Dobré filmy se přece dají točit kdekoliv, třeba na ekonomce nebo aplikované kybernetice. Jak je na tom studentský film? To zjistíte nejen na náměstí v Uherském Hradišti v rámci zahájení 43. Letní filmové školy, ale i na obrazovce České televize. Šestadvacítka krátkých filmů do dvaceti minut z celé České republiky, pečlivě vybraných novinářem a mediálním analytikem Milanem Krumlem nabídne filmy hrané, animované i dokumentární. Pestrou tabuli studentského talentu pak doplní netradičně pojaté rozhovory s autory filmů, hosty i návštěvníky letošní LFŠ, vše z vařečky dokumentaristy Víta Klusáka. (Česká televize)

honajz

Z toho, co jsem viděl, je největším problémem mladých filmařů sdělit příběh, zajímavý postřeh, nebo i obyčejnou pointu. Technicky jsou některé snímky zvládnuté solidně, ale co je to platné, když se pak dozvíme buď nějaké povrchní pindy nebo stokrát provařená klišé, případně dojde na z palce vycucané nereálné konstrukty. Moderování večerem mi také přišlo poněkud dryáčnické a poslouchat opilého Hřebejka a jeho "moudra", to skutečně bylo dno moderní české intelektuální nabídky. ()

honajz2

Letošní ročník byl opravdu slabý. Jak vstupy, tak filmy. Klusák jako moderátor nestojí za nic, a až na Hřebejkovu řeč o tom, jak Jarchovský vyhrál festival snímkem, který byl vlastně o tom, jak se Jarchovský opil a natočil hádku s matkou, byli hosté nezajímavý. Filmově je to taky bída. Bylo tu hodně špatných až příšerných filmů. A narážím hlavně na My Sister a Tvary věci minulých, horší studentské filmy jsem snad neviděl. Pak tu byly filmy, které mohli být dobré, kdyby se toho chopil někdo schopný. Taková Monzunová sezóna nemá až tak špatný nápad a je zajímavě sestřihaná, ale dějově to není zvládnuté vůbec. Dále třeba Lesní slavnost, která pokud v sobě nemá hlubšího poselství, tak je opravdu k ničemu. Má atmosféru, ale když to začne být zajímavé, tak to celé skončí. A nakonec těch pár filmů, které ušly nebo byly dokonce dobré - Proč nám pijí krev, 9 životů, Life Matters, Jeleni. Letošní maraton ale ukázal, že ubývá dobrých herců a režisérů. Zajímalo by mě, jak bude česká kinematografie vypadat za 20 let... ()

Hanka_M

Mnohem horší, než v loni. Nejhorší práci odvedl asi ten, kdo ty filmy vybíral. Velmi špatně! Zahlédla jsem mnoho lepších studentských filmů, než ty, které byli v letošním maratonu. Jak je to možné? ()