Skutečný nevyjasněný případ z poloviny padesátých let minulého století inspiroval o necelých dvacet let později filmaře k natočení kriminálního příběhu Případ mrtvého muže. V krátké době po sobě proniknou na území Československa s pomocí balónů dva agenti z Rakouska. První z nich zastřelí svou českou spojku, řidiče nákladního auta. Kriminalisté posléze objeví v opuštěné balónové gondole láhev s otisky bývalého číšníka Voráče, který před rokem emigroval. Voráč je skutečně dopaden na území Čech. Ukáže se však, že se sem dostal ve druhém balónu a že tedy není vrahem. Kriminalisté mezitím pátrají po totožnosti neznámého hluchoněmého muže, zadrženého poblíž polských hranic. Dotyčný písemně vypověděl, že se jmenuje Karel Neumann, pochází z Radhoště a z dosavadního života si pamatuje jen nejasné útržky. Major Sojka, jenž oba případy vyšetřuje, má podezření, že Neumann své postižení jen předstírá a že on je vrahem z první balónové gondoly. Jedna věc je však něco předpokládat – a druhá to nezvratně prokázat… (Česká televize)

Schlierkamp

Československé krimi notně nasáklé normalizační stylizací. Ústřední postavu údajného pašeráka, ihned po zatčení vydávajícího se za hluchoněmého, jenž sveřepě skrývá svou minulost, ztvárnil J. Vašek. Zástupci ramena zákona (a divák též) se během celého snímku snaží odkrýt tajemství okolo tohoto muže podezřelého z vraždy. Citové selhání a projevení náklonnosti k L. Švormové donutilo J. Vaška nebýt hluchoněmý a tento neuvážený čin vede ke konečnému odhalení pravdy. V rolích strážců zákona se představili major J. Moučka s věšteckými sklony a jeho asistent V. Mareš. Film hodnotím lehce podprůměrně, neboť hlavní postava mě herecky příliš nezaujala a ani ostatní herecké výkony nebyly zrovna výjimečně působivé, navíc zbytečná rozvláčnost a těžká nedramatičnost snímku spolu s normalizační omáčkou po důkladném zvážení tento dojem potvrdily. ()

kolemjdouc

každá doba má své tendence, tak nevím proč to omílání! Zkrátka tohle je kriminálka která vycházela z logiky. Byl provinilec,byl trestný čin ,vražda,a byli kriminalisté no a točilo se.Sice ve filmu nelítali nabušení poldové s kanónem za opaskem,lítačky aut, ale viděli jsme děj který měl logiku ve vyšetřování.Výkony herců pro které se jim říkalo PÁNI herci a lidi je milovali.A pak se dočtete o tendencích...no coment.Výborné ozvučení,kamera.Famózní režie ()

Pohrobek

Zajímavé téma a solidně odvedená práce charakterizují tento v populárně-dokumentárním stylu natočený snímek. Patrné normalizační směřování se pochopitelně nezapře, ale přece jenom se v mezích možností přistupuje k samotnému příběhu jako k příběhu a k jednotlivým osobám jako k životným postavám z masa a kostí. Samotní herci nezklamali, aniž bychom je však mohli nějak zvlášť pochválit. Dnes asi už úsměvně působí nejspíš pouze imaginární landmanschaftské "špionážní" aktivity a vůbec postava pravého německého "Böhmea", který je svým způsobem vlastně taky vlastencem, i když třídní otázka mu naprosto nic neříká. ()

Jara.Cimrman.jr

"Máme dva balóny bez agentů a jednoho hluchoněmýho pašeráka bez ruksaku. To jsou výsledky." Já jsem se tedy těšil na špionážní kousek, ve kterém se zlí imperialisti budou snažit ukradnout kousek toho našeho socialistického štěstí, ale místo toho jsem většinu snímku strávil v ordinacích různých doktorů. To mě nebavilo. Nicméně dvojnásobný skok na špek se docela povedl a hodně mě potěšil "blbec" Carona, který se naučil tvářit inteligentně. Ten byl jedinečný. ()

Big Bear

Když si někdo znalý poměrů čte titulky a čte jména jako Toman, musí mu být jasné jaký level propagandistického smrádku asi tohle dílko má. Obzvláště pokud ještě natáčení dohledovalo ministertvo vnitra o čemž se úvodní titulky také nezapomenou zmínit. Tentokráte se nejedná o klasickou kriminálku, ale o socialistický špionážní politický thriller ... :-). Západ s emigranty k nám do republiky posílá agenty s tajnými úkoly jak škodit republice. Pomáhají jim emigranti, kteří za mrzký příslib získání občanství v hostitelských zemích těmto záškodníkům pomáhají. Naštěstí naši soudruzi příslušníci v čele se soudruhem Pláteníkem Moučkou nespí a zprvu zašmodrchaný případ geniálně rozpletou. Kdepak, na naše mazaný soudruhy si nějakej emigrant či záškodník nepřijde!  Osobně bych za sebe řekl, že téma muselo být asi i v tom roce 1974 už poněkud vyčpělé. Pochybuji, že tohle někoho z tehdejších pracujících bavilo a kousal si u toho napětím nehty. Ve filmu se mihne velmi mladičký hošík s blond vlásky jménem  Miroslav Vladyka a poprvé jsem ho v záběru málem nepoznal. Oceňuji snahu vše hodit do hávu padesátých let, auty počínaje a kostýmy konče. V tomhle bylo obsazení herce Moučky geniální, protože ten od dob Stalina svůj účes prakticky nezměnil až do své smrti a tak působil opravdu autetincky! :-). Dávám za 2 odhozené kabáty býkovi pod nohy. * * ()

• Scéna, kdy spojka, která čeká na diverzanta (Július Vašek), který přistane s balónem, na konkrétním místě, je nereálná. Balón umí stoupat a klesat, ale jinak je vydán na pospas větru, který fouká. Diverzant navíc zvolil období dne, kdy by byl velmi brzo spatřen. (sator)
  • Scéna, kdy málem dojde k usmrcení Karla Neumanna (Július Vašek) nákladním vozem, si vyžádala smrt kaskadéra Jiřího Plachého. Scéna se točila v pískovně Provodín, kousek od stejnojmenné železniční zastávky směrem na Staré Splavy. Pískovna je dodnes v provozu, přibylo tam i koupaliště. (sator)
  • Skutečný Karel Novák se mohl jít na svůj příběh podívat do kina, umřel v roce 1981, patoložka nedokázala uvést příčinu smrti. (sator)