Nete mo samete mo

• Japonsko 寝ても覚めても (viac)

ScarPoul

Na Hamagučiho filmoch mám rád tú civilnú bezprostrednosť. Takú tú príjemnú životnú poetiku, ktorá odsúva dramatické udalosti na druhú koľaj a necháva charaktery plynúť v pomerne jednoduchých situáciach. Erika Karata aj Masahiro Higašide sú vo svojich úlohách uveriteľný a dá sa ich motiváciám skvelo rozumieť. Nech sú akokoľvek podľa niekoho hlúpe. Film je totiž o vzťahoch, dospelosti a chybách. Charaktery nám pred očami rastú a posúvajú sa ďalej a vytvárajú tak hodnoverný obraz dvojice ľudí uväznených v bizarnom trojuholníku v ktorom sa odráža ale to najlepšie s japonského prístupu k emóciám a vzťahom. Drobnosti ako cesta autom, alebo kráčanie pešo domov, lebo zemetrasenie, všetky scény v daždi alebo na schodisku s výhľadom na mesto sú obrazovo a významovo čisté a silné. Dokonca si myslím, že pri druhom zhliadnutí by to bolo za plný počet. Ak sa správne nastavíte takýto typ filmov vie byť veľmi vďačný. ()

Telemachus

Vizuálně mě už dlouho nic takhle neoslovilo, žel krásný vizuál nestačí. Příběh hloupoučké a nedospělé Asako, která to v hlavě nemá tak úplně v pořádku a nedokáže říkat ne, když má říkat ano, a ano, když má říkat ne, je ódou na "je jedno, že nic neumíš, hlavně buď roztomilá". Potom, co jí vše vychází prostě a jednoduše tím, že se nechá vláčet životem, hodí všechno do hajzlu. Gratulace. Když se jí poprvé podaří říct ne v situaci, kdy má říct ne, je už v zásadě pozdě. Což si paradoxně uvědomuje a její existence (doslova) závisí na tom, zda, a jak moc, dokáže obměkčit svého ex. Ve výsledku mě to vlastně jen 115 minut štvalo. ()

Philcze

Asako I a II. Povznášející a iritující. Realistická a alegorická. Rozprostřená mezi fantazií a skutečností, trochu jako my všichni. Pokud během filmu zjistíte, že nenávidíte Asako I, pravděpodobně aspoň částečně porozumíte Asako II. Jenže co když je ta obyčejná každodennost, s níž se všichni musíme smířit, vlastně lepší, než se nekonečně hnát za snem? 80% P.S. Mytí nádobí je masterclass. ()