Papírový dům (Netflix verze)

• Španielsko La casa de papel (Netflix version) (viac)
Akčný / Krimi / Thriller / Mysteriózny
Španielsko, (2017–2021), 38 h 55 min (Minutáž: 41–76 min)

Tvorcovia:

Álex Pina

Álvaro Morte, Úrsula Corberó, Alba Flores, Itziar Ituño, Jaime Lorente, Miguel Herrán, Darko Peric, Paco Tous, Esther Acebo, Pedro Alonso, María Pedraza (viac)

EvilPhoEniX

Klobouky dolů a kalhotky taky, tohle je klenot, který třeba uložit, zpečetit a archívovat! Španělé servírují v 17 hodinách nejlépe promyšlený money heist a vyjednávací Thriller zároveň, při kterém si napětím budete kousat nehty, trhat vlasy, polykat prášky, pít redbull, měnit si prostěradlo a zapomenete jít do práce. Budete svědky největší loupeže v historii, kde mozek celé operace vymýšlel plán půl svého života, díky čemuž je před policii pokaždé o 5 kroků napřed. Každá proměnná a každý krok je promyšlen na milimetr přesně. Skvěle napsané postavy ( Profesor, Berlín, Tokyo a hlavní inspektorka si všechny scény kradou pro sebe), scénař je tak nápaditý, kreativní a promyšlený, že se zdá až neuvěřitelné, že tohle někdo zvládnul vymyslet. Hlavní bandu zlodějů budete milovat a postupně některé i nenávidět. Skvělá je i gradující hudba, která když je podpořena náporem zvratů, máte pocit, že sledujete finále Saw. Tolik zvratů v 17 hodinách Španělé nenaservírovali za celou svou kinematografii!! Samozřejmě dojde i na Stockholmský syndrom, díky kterému uvidíte i sex v trezoru a nespočet mouder a hlášek, které servíruje vynikající Berlín ( Historka o vzpurných pannách a jaderných hlavicích vycházející z ženské dělohy nemá chybu) Neskutečný zážitek, který jsem musel zhlédnout za pouhé dva dny, protože La Casa de Papel je droga, na které začnete být závislí už po prvním díle. Takže bacha! Španělé v nejlepší formě! Doporučuje 10 phoenixů z 10! ()

verbal

Partička španělských muklů vedená semiautistickým panickým šprtem se rozhodla devalvovat Euro a je z toho espectáculo de puta madre aneb téměř osmnáct hodin skvěle natočené a fantasticky zahrané divácké onanie s úžasně napsanými dialogy a postavami, mezi nimiž jednoznačně kraluje famózní Alonsovic Péťa v roli chladně mentorujícího bezemočního narcise Berlína. Některé ty náhody a jakože geniálně predickované rošády jsou sice místy kapku prvoplánové a přes statistickou hranu, nicméně i tak se jedná o jeden z nejlepších serošů za posledních pár dekád, který sem tam pomalu nejde vypnout, po jeho skončení máte vyloženě absťák a třepete se na další řadu, přičemž vám původně italské Skal a stepí divočinou, odrhovačka chytlavější než kapavka, bude znít v hlavě tak dlouho, dokud se nevydáte do Dolomitů a neodprásknete tam Mussoliniho. ()

T2

Kto by to povedal, že Španieli natočia takýto už teraz legendárny seriálový nárez. Aj amerikánci môžu slepo závidieť, nuž Bella ciao. Prešpikované, prekvapivé, zábavné, herecky pútavé, občas troška zlomyselné, každým dielom to naberá grády. __klip Delia: Bella Ciao (Tribute to La Casa de Papel)__ /85%/ ()

Djkoma

Vynikající seriál, který by měl každý vidět, bez ohledu na slabší místa. S01: Skvělá jízda, který vtáhne a díky Profesorovi (a jeho plánům za plány v plánech všech plánů) nepustí. Z pohledu prvních sezón konkurence pro s01 Prison Break. A to je samo o sobě velká pochvala! S02: Mírné zpomalení, ale stále kvalitní podívaná. Postavy se rozvíjí, některé zajímavým způsobem (Berlin), jiné ne (Helsinki) a u některých stále nevím, co tu dělají kromě koukání a vyprávění (Tokio). Finále potěšilo. S03+04: Vstoupit do stejné řeky znovu? Všeho je více a občas tvůrčímu týmu docházejí síly a nápady. Plány už nejsou tak zajímavé a často je vidět, že "takhle to určitě nenaplánovali...", ale scénáristé je zachraňují. Co je pro mě asi největší slabina 3 a 4 sezony je využití původních postav (Arturito) a rozvoj lupičů. Tým předtím fungoval na určité "nervózní" vlně, ale teď, když se všichni pomalu párují, přestává to být vtipné. Vždyť si sami vezměte, jak kdo dopadl a kam jeho příběh jde, ta podoba a neatraktivita zaráží. Navíc tu je zase víc cítit Netflix přidáním dalších LGBT+ postav, které nemají opodstatnění a příběh ani plány nepodporují. Ve chvíli kdy vidím Neymara jako mnicha mi dochází, tohle je fenomén, který si to uvědomil a chce být víc a víc, až sám sebe ztrácí. Přesto zábava tu je stále a akce a plány na televizní obrazovce nemají příliš konkurence. Jen toho povídání mezi páry a zbytečných postav, by mohlo být méně. ()

Renton

Lepší 3* za všech 5 sérii v deseti dnech. První loupež funguje lépe (za 80%), postavy jsou převážně super a jeden snadno přehlédne, že si nakonec chtějí natisknou 4 tuny papírových eurovek na každou hlavu zloděje a odejít s tím v cestovce. Druhá serie je něco jako další Prison Break. Šablona je téměř totožná, ale podruhé už spousta věcí tak hladce nefunguje a aby se to zamaskovalo, vše musí být přehnanější a jede se v twistových liniích beznaděj, debilita (nějaké postavy), naděje a genialita (většinou Profesora) = u mnohých událostí a příčinách/důvodech některých "zvratů" jsem solidně trpěl. Co tvůrcům opět hodně uniká, je náročnost práce a přepravní kapacita 90 tun zlata a s tím spojená logistika, kdy se viditelně pracuje jen s desetinkou. Ale na covid karanténu je to celé fajn vycpávka. ()

hirnlego

Nikdy jsem pořádně nebyla v Berlíně, ale Berlín by měl co nejdřív být ve mně. Pořádně. Jinak chvílema strašný cringe peklo s vypatlanou vypravěčkou, na který člověk ze zvědavosti nemůže přestat koukat. ()

Fr

1.SÉRIE „NEJLÉPE PLACENÁ PRÁCE V DĚJINÁCH....“ /// Bez nějakejch dlouhejch předeher… prostě jdou rycle na věc. A já čumím, jak je to všechno promakaný... jak ze sebou nenechávaj vyjebat, jak Profesor je o krok na před… Na druhou stranu, jestli si někdo myslí, že udělat banku v osmi (devíti) lidech bude prdel, tak nezná lidi. Právě oni jsou totiž tím faktorem, kterej i geniální plán může poslat do zlodějskýho propadliště. Takže jsme v napětí, protože situace se vyvíjí „venku“ i uvnitř. A je to DOKONALÁ šachová partie. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Kradu proto, abych se odrazil ode dna. 2.) Myslím si, že su genius. 3.) Thx za titule „Yusek“ a „Mejsy“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** ()

monolog

První série je nejhorší. Vlastně naprosto příšerná. Vůbec nechápu, že to někomu stálo natočit další díly. Pravda je, že mi tam vadily nejvíc ty různé nedomyšlenosti... Co třeba budou dělat s 300 kg bankovek na osobu? Je to příliš mnoho na jakoukoliv manipulaci... Co mi hodně moc vadilo, tak jak se super drsná šéfka operace nechá šikanovat velením, nepředá nadřízenému velení, i když ji do toho pořád kecá. Dokonce se majorovi i omluví a nechá ho, aby ji ponížil lascívním fórkem... To mi hlava nebere. Přejdeme k Profesorovi dutohlavovi. Půl života nad tím přemýšlel, je kurva krok před každým, ale najme si naprosto dementní skupinu individuí, kde prakticky nikdo není pár dnů schopen řádně konat své povinnosti jak by měl a dělat věci pořádně... A všem jim tak věří, že nechá půl roku šukat hlavní švihlou samičku s nejmladším srnečkem... Žádné odposlechy, žádné kamery, nic. Důvěra mezi zloději... A na paškál si beru tu vlhkou a nadrženou ukecanou tokijskou čůzu, která má tu svou zbraň zavěšenou proklatě nízko a zjevně se ji nebojí použít... Sorry, přemýšlel jsem, proč zrovna tuto nesympatickou debilku chtěl do týmu. Co umí tak úžasného, že by je nikdo jiný nemohl odvézt... Jediné, co mě na ni potěšilo bylo, že na konci 5 série umřela. O 4 série později... A co to zjištění identity z přední kamery mobilu? Co by z toho nekvalitního obrázku kdo zjistil? To už je sci-fi.  A rozhodně by nikdo neprošel stovky hodin záznamů z prohlídek za poslední půlrok za odpoledne (nemluvě o tom, jak je sehnali, když spojení nefunguje, kamery a předpokládám tedy i servery jsou v baráku kde se dozajista nesmí některé části budovy točit, aby je neviděli ti zlí a profesor je přeci pořád napřed)... A do hodiny mají další identitu... . Další naprosto nepříjemná postava Arturo. Strašné. Jako že ho docela chápu, ale chová se naprosto jako podvraťácký debil. Jediné co, tak v pozdějších dílech je odsunut do pozadí a jen jsem si tam říkal, proč už ho dávno neposlali ven z budovy a místo toho ho nechají brojit mezi ostatními unesenými. A upřímně, to by opravdu neměli u tak velkého zásahu s vysokou pravděpodobností zranění aspoň dva kompletní lékařské týmy v pohotovosti? Musel by vyjet doktor z nemocnice vzdálené 25 minut? Ohledně úklidu auta profesorem těsně před policií... Je úžasné, jaký čuch má ta jediná dobrá policajtka, které všichni hází klacky pod nohy. Ona se trefila do toho jediného vrakoviště, kde to auto ještě pořád je... Z nejméně několika stovek možností, kdy to auto mohlo být zničeno jakýmkoliv způsobem a kdekoliv po celém Španělsku si vybrala to jediné... To jsem už fakt nemohl. Asi potřebuje provětrat bobra. I přesto ale dokáže ve vztahu k nadřízeným jednat jako absolutní začátečník (já bych chtěl rozkaz vyměnit dceru velvyslance za 8 životů písemně, nebo lépe natočit na kameru). A ano, nakonec jí profesůrek toho bobříka provětrá... Berlín, relativně nejsympatičtější postava, kterou se ale rozhodnou zabít. Já chápu, že je to běloch, muž ve středním věku a dovolil si po nich chtít nějakou činnost a nebyl zrovna příjemný, ale vidět tu skupinu neschopných imbecilů, asi bych taky neměl dobrou náladu a nechoval se k nim v rukavičkách. Když to ale řeknu, tak 3-5 série jsou mnohem lepší. Nebo jsem si na to zvykl? Rozhodně se ale většina nepříjemných postav stáhla do pozadí a prostě přestala být tak neuvěřitelně otravná, jako ze začátku. Trošku mě vadila ta heroická smrt tokijské štětky, a i ten militantní Degen byl trochu přehnaný, ale jinak celkově mnohem lepší, než ten nepovedený a nedotažený začátek. Je poznat, že to původní měli pod taktovkou pouze Španělé a do toho dalšího se už vložili i lidé z Netflixu... Takže zvyšuju hodnocení na velmi slušné 3. () (menej) (viac)

EdaS

Víc než solidní španělský heist seriál, který má napad, zajímavé postavy, slušné tempo a vysoký počet zvratů na metr čtvereční. Na druhou stranu bych si dokázal představit míň telenovelových vztahů a víc noirové nekompromisnosti, výrazně míň cliffhangerů, které jsou hned v dalším díle prakticky zneutralizovány a celkově prostě míň chytračení a víc chytrosti. Třetí sérii od Netflixu fakt nepožaduju (přijde příští rok), ale i tak doporučuje 7 z 10 profesorů. ()

Pethushka

Španělské seriály jsou pro mě teď velmi zajímavé téma, které se chystám trochu víc probádat. A La casa de papel je aktuálně asi jejich nejznámějším (a masou nejoblíbenějším) zástupcem. Vlastně se tomu vůbec nedivím. Profesorův plán je geniální a většina z únosců jsou sympaťáci nebo magoři, kterým nejde nefandit. Jejich červené kombinézy se pomalu, ale jistě stávají legendou a vsadím se, že se do nich i mimo Španělsko obleče na halloweenský večírek nemalé množství fanoušků. A já budu možná jedním z nich. Po první sérii jsem váhala, zda je to opravdu taková pecka. V průběhu třetí už mám jasno... 5* ()

Mr.Apache

Vysoce napínavá záležitost, srovnatelná s první řadou Prison Breaku. Dovolím si ale říct, že tohle je ještě originálnější. Většinou je to taky velmi dobře natočeno a celkově to působí hodně neotřele. Na druhou stranu, La Casa de Papel určitě není bez chyb a občas je třeba se při sledování vyzbrojit značným nadhledem. Ale co je dnes bezchybné? Dávám zasloužené čtyři hvězdičky. A k tomu ještě jednu navrch za to, že něco tak skvělého dokázali udělat Španělé. Edit: Třetí řada je pokus vstoupit podruhé do stejné řeky. Jen je to křečovitější a více gay. Velké zklamání. ()

Dadel

Přeplácaná blbost, jejíž hodnocení zde na CSFD je nepochopitelné. Námět je sice slibný, ale bohužel scenáristi ve snaze, aby se furt furt něco dělo, vytvořili nelogický, za vlasy přitažený, i když místy zábavný, nekonečný řetězec podrazů, náhod a demencí. Oproti velmi podobnému a méně známému Vis a vis (od stejných tvůrců) je zde ale více hluchých míst. Ty se týkají hlavně scén uvnitř mincovny, protože únosci jsou všichni psychicky labilní retardi, kteří by v realitě nevyloupili ani večerku. Takže vše, co se děje uvnitř, nemá na děj moc vliv a je to jen náhodný řetězec scén, aby se seriál udržel v chodu. Seriál jsem vydržel koukat jen kvůli druhé hlavní dějové lince, a sice Profesor vs vyšetřovatelka. Ale jen jako guilty pleasure. Profesor, mozek celé loupeže, je tak geniální, že má všechno do puntíku naplánované, hraje si s policajtama jako kočka s myší, a ještě u toho stihne pod druhou identitou sbalit hlavní vyšetřovatelku. A když se něco pokazí, okamžitě vše "geniální" improvizací dá do pořádku (třeba mu stačí vyvěsit falešný plakát na casting na klauny, a už za pár hodin (?!) se na místo (do nemocnice) dostaví desítky lidí v kostýmech klaunů, kteří mu poslouží jako odvedení pozornosti. Prostě wtf). Ale koukal jsem hlavně ze zvědavosti, kdy ho poněkud natvrdlá vyšetřovatelka konečně prokoukne (pokud se vám už nechce koukat a chcete přeskočit na příslušný díl: stane se tak v díle [odmocnina z 42025] (číslo kvůli spoileru nepíšu přímo, kdyby se chtěl někdo nechat překvapit)). A když ho konečně odhalila (v chvilkovém záblesku geniality, díky vlasu na jeho saku(!)), bylo to stejně k ničemu, protože ho hned zas nechala utéct (aby seriál nemohl hned skončit jeho zavřením za mříže, samozřejmě). ________ Dokoukal jsem teda se sebezapřením první sezonu (netflixí druhou *) a dál už fakt nechci. ______ * to je důležité zmínit, Netflix z jakéhosi důvodu rozpůlil první sezonu ze španělské televize v random momentu na sezony dvě. Takže uzavřený konec má až druhá netflixí sezona, pozor na to!!!! ()

choze

Miluju heisty a šachové partie geniálních mastermindů na opačných stranách barikády a la Zápisník smrti a Money heist je ultimátní heist a se Zápisníkem si mohutně vytírá zadek! Není to dokonalé, ale zamilujete si to skrz super zápletku, postavy, herce, ultranapínavý scénář s cliffhangery, které vás nutí dát okamžitě další díl, a to všechno ve velmi sexy balení, kdy se pro mexican standoff nebo sex v trezoru nikdy nejde daleko. Jen by tam nemuselo být tolik rádobynapínavých situací, kdy celou dobu víte, že na konci bude obhájen status quo. A taky se do děje mohly víc zapojit média. Kéž by místní televize přestaly nakupovat licence na zahraniční zaprděnosti typu Redakce a Doktor Martin a zkusily předělat tohle. ()

Sarkastic

(Viděno kompletních 5 sérií) „A takhle sem poznala Profesora. Když sem mu mířila bouchačkou na koule. Na vztazích je dobrý to, že člověk zapomene, jak vlastně začaly.“ Oblíbit si prakticky jakékoliv z „měst“ je velmi jednoduché, a přestože vás některé z nich občas vytočí, každé (včetně Profesora) je perfektním dílem sestavy. Seriál není dokonalý, určité motivace, rozhodnutí a činy postav jsou méně uvěřitelné, protože tvůrci dávají prostor naplno vyniknout španělskému naturelu a protagonisté se občas nechávají unášet emocemi až příliš. Ale stále je Papírový dům napsán natolik chytře, originálně a napínavě (s tunou výborných zvratů), že mu tu „přecitlivělost“ snadno odpustíte, protože v současnosti patří jednoznačně k těm nejchytlavějším. Závěr 2. řady byl grandiózní a najednou začalo nové, podobné dobrodružství, které…bylo až překvapivě pořád kvalitní, ačkoliv míra zasahování citů do chování postav ještě vzrostla, pro někoho asi až přespříliš. Seriálový fenomén, který mě i přes řadu much dokázal vtáhnout a maximálně pobavit po celou svou dobu. ()

castor

Uvnitř je 67 rukojmí, včetně 17 studentů britské školy na exkurzi. A banda lupičů, kteří si přišli pro své vlastní neoznačené peníze. Je jich osm, pojmenovaní jsou podle světových metropolí. Mozek celého geniálního plánu (El Profesor) ovšem tahá za nitky zvenku. Trochu podivín, přesto zaujme inspektorku Raquel, která má největší lup ve španělských dějinách na starosti. Mezi členy týmu to postupně jiskří, někteří se nebezpečně sbližují s konkrétními rukojmími. Objevují se flashbacky, díky kterým odhalujeme vztahové vazby a motivy jednotlivých postav. Ovšem mnohé telenovelácké velmi křehké vztahy v tiskárně jsou spíš otravné. A objevují se chyby. Mnohdy přímo totální hrubky. A bohužel i scénáristické berličky, kterým se hůř věří. Zatímco polovina první série šlapala skvěle, ta druhá dře. A to místy dost zoufale. Druhá série je pak děravá úplně, to už má štěstíčko úplně zelenou! A za mě je druhá série jen nedovařenou omáčkou s podivnými surovinami. Všechno bych ovšem tak nějak bral, nicméně až skoro otřesně tvůrci uchopili v druhé sérii postavu vyšetřovatelky Raquel. Tam si vzala logika dlouhou dovolenou. Idealistický závěr tomu všemu nasazuje korunu. Upřímně jsem rád, že to mám za sebou. První série ještě na čtyři hvězdy, druhá rozhodně na tři. A třetí sérii vážně ne! ()

*CARNIFEX*

Idealistická, na Jánošíkovskom princípe vyskladaná, za vlasy pritiahnutá rozprávka pre všetky vekové kategórie, ktorá má asi toľko spoločného s logikou, ako Matovič s celou svojou bandou pojebaných úžerníkov s inteligenciou a pokorou. Kým však človeka z pohľadu na týchto idiotov doslova “napína”, na tento počin sa veru zle nepozerá. Mám to komplet za sebou, prvé dve série s hodnotením nad “milión” % bavili paradoxne najmenej, a tak chvála Bohu za štvrtú a poslednú v poradí, ktoré vďaka “kúzelníckym variáciám” konečne naplnili očakávania. Rozmýšľal som, ako to celé ohodnotiť. Prvé tri sezóny to schytali po “trojke”, štvrtá štyri, piata Jackpot. No a i keď je priemer kadejaký a nevychádza to, čert to ber, Ja tu piatu udelím, lebo “La Casa De Papel” si to práve kvôli námetu, ktorý mňa osobne nijak nebaví, no presto všetko si ma dokázal plnohodnotne získať, určite zaslúži. ()

Real Tom Hardy

"GENTLEMEN, IT HAS BEEN A PLEASURE TO ROB YOU." ------------- Mimoriadne seriálové prekvapenie k nám privialo zo španielskej pôdy. Sofistikovanejšia lúpež sa na plátne snáď ani neobjavila. Dokonalý plán, kde sa bral do úvahy každý milimeter, sekunda, možnosť, dôsledok. Nechýbal úchvatný soundtrack a ani explozívne finále. Pomerne neznáme herecké mená predvádzali lepšie výkonové rodeo, než väčšina veteránov, no hviezdil najmä Pedro Alonso. Španielčina tomu celému dáva exotickejší vibe a drobný pocit neznáma. La Casa de Papel ma úplne pohltila a o to viac ma teší, že takáto kvalitka vyšla práve v európskych končinách. --- Druhou sériou som skončil. Netflix nech si nasere. ()

A_FISH

Telenoveloš comunismoš feminismoš. Kompletoš hrdinoš nesypatikoš retardoš s coños frontoš. Primeroš ještě šloš, segundoš napínavoš doprdelošloš, tercerosérioš wtfoš. Profesóre na strómě! Ale abych nebyl nespravedlivej - nebyli všichni až tak špatný. [ edit: 4. série - tady pozor, konec legrace, tohle už začíná být opravdu vážné. Něco tak pitomého a trapného, na to snad nestačí rozkousat ani všechny polštáře z Jisku. A zase! zase to nekončí! ] ()

Hrabka

Za mě se rozhodně nejedná o nějakou extra bombu. První dvě série byly fajn, nenudilo to, mělo to spád a dobré momenty, celkem příjemné herecké obsazení. Dějově to sice bylo prakticky o ničem, ale pořád se dělo něco zajímavého, takže v pohodě. Třetí série je pro mě naprosto nepochopitelně jak přes kopírák s tou první, takže jednoznačně krok vedle. Poslední dvě série se spíš už jen táhly, sice se pár chytlavých momentů určitě najde, ale dokoukání celého seriálu jsem si už moc neužíval. 75% ()

Dahmer zavraždil Bridgertonovi

Dahmer zavraždil Bridgertonovi