Profesor, Benjamin a ostatní se pokusí osvobodit Lisabon. Rozzlobená Tokio přestává důvěřovat plánu. Sierra vezme věci do vlastních rukou. (Netflix)

scheeza

Tak tohle byl už ale opravdu vrchol nevkusu a nelogičnosti, to jako profesor dostane svou milovanou z rukou policie a hned ji zase vrtulníkem pošle do jámy lvové? To opakování konce taky myslí vážně? Neviděli jsme už náhodou dřív že vyšetřovatelka na kterou je vydán zatykač, úplně sama vypátrá kde El profesor je? A to jak přesně soudce povede svoje vyšetřování na minutu přesně už byla jen třešinka na dortu :D ()

ALIENka_

Ok, co si budem, byla to vcelku blbost plná náhod a ex machin, ale musím říct, že tenhle díl nebyl nejhorší. Sierra najednou objevila nějakýho kámoše na telefonu, kterýho si asi vytáhla z ánusu, a kterej jí vzápětí odhalil celou identitu Profesora. Ta celá věc s parkovištěm byla na jednu stranu dost geniální a na druhou stranu totální blbost, která by v realitě vůbec nefungovala. (Asi jako teď celý La Casa de Papel.) Stačilo by, aby dvojtýma dveřma prošel údržbář a je to v řiti. A pak to s tou helikoptérou... Když na to jenom tupě zíráte a vůbec nad tím nepřemejšlíte vypadá to skvěle, ale jinak... A všichni policajti se zase děsně diví, jak je zase napálili. Se divím, že si na to už nezvykli, když se to děje tak často. ¯\_(ツ)_/¯ Ale fakt nechápu, jak tenhle seriál pracuje s časem. Začínám si myslet, že tam má každej druhej stroj času, protože to, jak rychle se premisťujou, už není normální. Hodnocení: Ale jo, dobrej závěr a asi jedinej díl z posledních dvou sérií, co mě aspoň trochu bavil. Minimálně se mi u něj aspoň nechtělo spát. Takže to cením, přivírám oči (hodně), dávám tři hvězdy a jdu od toho. Uf to se mi ulevilo, že je konec/10 ()

Samuel7 odpad!

Facka, kterou jsem dostal za to, že jsem se přece jen rozhodl na tuhle slátaninu dokoukat. Tohle už je vážně absurdní. Únoscům zas samozřejmě vše vyjde bez sebemenšího zaváhání, protože náš úžasný Profesor, jehož "geniální" projev už mě vážně irituje, opět a znovu převezl policii - jaké to překvapení! Já vám nevím, ale ve fikci hlavním hrdinům nemá vycházet vše podle plánu, jaké je pak v tom napětí? Na to, že sledujeme únos a přestřelky jak z Terminátora, je to nuda k uzoufání, protože proč bych se měl o někoho bát? Tímto neduhem seriál trpěl už od začátku, ale já si naivně myslel, že ve čtvrté řadě třeba konečně půjde do tuhého? Ha-ha... Jo a ten cliffhanger na konci bych u jiného seriálu ocenil, ale zde? Je jasné, že i zahnaný do kouta se z toho náš úžasný, geniální profesor, nějak dostane (navíc úplně to samé se stalo už s Raquel! To vážně nemají tvůrci trošku sebereflexe, nebo snad mají problémy s pamětí? Či jen počítají s tím, že většina diváků bez přemýšlení zkonzumuje vše, co nám předhodí?) Ale profesor možná, jaké to překvapení, i s tím, že ho najde další pronásledovaná policistka počítal! Pamatujete, jak schválně zavedl policii na konci první řady na ten jejich ranč? A taky se nejdříve tvářil, jak ho to zaskočilo, aby nám o díl později prozradil, že i to bylo součástí jeho mistrovského plánu... Každopádně už mě nezajímá, jak tohle dopadne, seriál jsem dokoukal jen proto, že nemám rád "rozdělané projekty", ale po roce čekání si vážně nemyslím, že bych měl zájem navazovat. Něco tak sebe-vykrádajícího, zdlouhavého a okatě propagandistického jsem snad ještě neviděl. Nejsem žádný příznivce nekontrolovaného kapitalismu, ale myslím, že na tohle by si měl udělat názor divák sám. Ne, že nám bude každý díl podsouváno, jak jsou únosci vlastně hrozně utlačování hrdinové, které masy milují, a jen zlá policie je chudáčky nenechá v klidu vykrást banku. Už nám ale neukážou rodiny unesených, nebo jak se rukojmí z prvních dvou řad vypořádávají s posttraumatickou stresovou poruchou a jinými závažnými duševními následky... Takoví lidé by naší bandě Robina Hooda jistě fandili... Nedivím se, že seriál ve Španělsku propadl. Asi by se mi nelíbilo, kdyby nějaká kravina, která se tváří, jak je hrozně sofistikovaná, před světem totálně hanobila pověst mé země. Když spousta lidí je schopna herce nenávidět na základě postavy, které hráli, nedivil bych se, kdyby věřili tomu, že Španělsko spolupracovalo s Bin Ládinem nebo že mučí vězně. Abych ale jen nekritizoval, herecké výkony byly hodně slušné (byť často už opravdu ohrané, aneb když si po sté Profesor otírá zpocené čelo a třese se mu brada...), nicméně tu scénáristickou katastrofu nezachrání... Kdyby seriál nekoupil Netflix, ani po něm pes neštěkne. Ale jestli je tohle veřejností považováno za vrchol současné seriálové tvorby a naopak třeba poslední řada Game of Thrones plná hlubokých myšlenek a komplexní psychologie postav je naopak hanobena (naštěstí kritici a odborníci jsou jiného názoru), asi bych měl už přestat brát hodnocení zde jako dobrý indikátor toho, jestli něco stojí za zhlédnutí. Už delší dobu pozoruji, že se spíš shoduji s výsledky Emmy, Golden Globes aj. než s procentuálním hodnocením na csfd/imdb, kde je jasně patrná stádovost a neochota vyjádřit jiný názor. Ostatně, jak čtu, Trevorovi za zdejší hodnocení i lidé posílají nenávistné zprávy. Jako vážně? Jestli nedokážete unést jiný názor, asi sem nechoďte? Já třeba byl nadšený z GoT, plný emocí a chtěl o tom diskutovat s lidmi, a taky jsem musel skousnout tu vlnu toxické kritiky, která vycházela jen z toho, že si lidé vysnili jiný konec. Ten ale dával smysl, spousta lidí ho jen nepochopila, respektive nikdy nepochopili ty postavy a o čem GoT hovoří. Jestli mě však někdo přesvědčí o tom, že Casa de Papel je brilantně a realisticky napsaný seriál, možná změním názor. Ale to, že to je pro někoho zábavná podívaná ještě neznamená, že tomu je tak i pro ty, co se nad uměním hlouběji zamýšlejí a čekají od něj nějakou údernou výpověď o našem světě. Ne jen pouhou exhibici názorů tvůrců a jejich bláhové fantasmagorie. Seriál se celou dobu tváří jako něco víc (tvůrci trpí zjevně podobnými bludy o své genialitě jako profesor), přitom však jde jen o další z řady bezduché akční tvorby. Závěrečné "Por Nairobi" je taky naprostá ubohost, však jste jejího vraha oddělali, tak o co vám ještě jde? Tohle by dávalo mnohem větší smysl, kdyby ji zabila aspoň policie... Ale divím se, že tvůrci sebrali odvahu aspoň jednu postavu pohřbít, třebaže tím nejméně realistickým způsobem (přestřelky či granáty jsou naprosto neškodné, jen "zlý blázen z ochranky" ji mohl ve svém sadistickém afektu zabít). () (menej) (viac)

sKralicek

Seriál si udržel nastolenou laťku z předchozích dílů až k tomu poslednímu. Super akce, plán, záběry, emoce, důvtip. Ano, má to své nelogičnosti a díry a je to nereálné a kdyby byl profesor trochu chytřejší a poučil se, že existují kamery, nestalo by se to, co se stalo. Ale upřímně, u tohoto seriálu to nevadí (pokud to teda není demence a telenovela, jako některé epizody. Těším se na další sérii a této dávám s klidným srdcem 4 hvězdičky. ()

BROKEN_

Jestli bude v takovém stylu udělaná i závěrečná 5 série, máme se na co těšit. Ano trošku nelogické, ale ve finále úžasné. Profesor je na koni jako nikdy a já to žeru i s navijákem. Jo a ta hudba.... TA HUDBA! Závěrečných 15 minut mi přišlo, že sleduju akční špionážní film, který se teprve rozjíždí a já si říkal " chci víc.... VÍC! ".  " For Nairobi! For Nairobi! For Nairobi! ". No a poslední scéna oh boy, už aby bylo 3 září! ()

• V čase 14:40 mluví Tokio (Úrsula Corberó) do vysílačky Baofeng bez antény, což nemůže v žádném případě fungovat. (Pitlys1999)