V roce 1970 natočil režisér Dušan Klein svůj první kriminální film podle scénáře Václava Šaška. V něm byl řidič dálkové dopravy Karel Marek (J. Holý) odsouzený před čtyřmi lety za pašování uměleckých předmětů za hranice. Na lavici obžalovaných však stanul sám, neboť vzal vinu na sebe namísto svých společníků výměnou za to, že se postarají o jeho rodinu. My se s ním setkáváme v okamžiku, kdy je po odpykání trestu propuštěn na svobodu a ihned nato kontaktuje jednoho z nich – Karla Hesse (Z. Kutil), jehož následně chladnokrevně zavraždí. Poté se vydá i za ostatními – Jelínkem (J. Somr), Krásou (B. Šmída) a Novákem (I. Prachař), které postaví před hotovou věc, že Hesse zabil. Přinutí je o věci mlčet, poněvadž by je nyní u výslechu všechny potopil. Za vlastní mlčení si pak žádá finanční rentu. Po třech měsících se ale z Marka stává notorický opilec a pro své kumpány začne představovat nebezpečí. Policie také nalezne mrtvé tělo Hesse v potopeném autě. Případu se ujímá zkušený vyšetřovatel Hájek (J. Adamíra), který si brzy dá do souvislosti Hessovu smrt s propuštěným Markem. (Česká televize)

MickeyStuma

Filmová temná detektivka ve vynikající režii Dušana Klaina, která je jakýmsi milníkem ve svém žánru. Poctivá detektivní šablona se tentokrát nekoná. Vynikající scénář s perfektními dialogy si s divákem lehce pohrává a zároveň udržuje v napětí. Děj si drží tempo a velmi ponurou atmosféru. Tento snímek je názornou ukázkou poctivé filmařské práce a hereckých dramatických výkonů. Tohle už dnes nikdo nenatočí. Bohužel. ()

Compadre

Dušan Klein?? Uf, tenhle chlap musí bejt schizofrenik, jinak nevim. Kdyby mi někdo v roce 70 řek, že za 40 let bude točit skopičiny jako Rodinka nebo Svatba na bitevním poli, tak bych tomu nevěřil. Jeden z nich je vrah je sympaticky ponurá detektivka inspirovaná noirovým stylem, což je velice dobře. Atmosféru to má fakt festovní. celkově je příběh taky ok, ale konec, kterej je regulérně ustřihnutej a nedotaženej to dost kazí, ale na kleina je to furt dost dobrý. ()

Lapacka

Film, který má svoji atmosféru a odpovídá obsahem době vzniku. Dokonce bych řekl, že ji překračuje a to ve smyslu, kterého si autoři ostatních komentářů zatím příliš nevšimli. Totiž vyvolává otázku hranic kam až může poliejní vyšetřování jít a metod, které může vyšetřovatel použít. Dá se říct, že to soudruh vyšetřovatel poněkud "přehnal", když mu skupinka podezřelých po psychickém nátlaku z jeho strany takto zareaguje a dojde k další vraždě. Tímhle film odkazuje na bezpráví a všemocnost policejních složek, které u nás panovaly za socialismu. Tohle z filmu přežívá, avšak je to zakódováno asi pro většinu diváků jaksi příliš hluboko, jak je vidět např. tady. Proto pro mě jen průměr. ()

KarKulA

V tomto případě mi z duše mluví komentář "everlong" a snad jenom přidám, že film není ani tak výjimečný dějem, ale atmosférou, kterou rozhodně má. Pro mě velmi zajímavý prvkem taktéž filozofování dvojky kapitán Hájek (Adamíra) - doktor (Záhorský), které tomu také dodalo zvláštní rozměr. No a samozřejmě herci výborní .... do jednoho. ()

F.W.Colqhoun

Co by řekl páter Knox? Dušan Klein hřeší zkraje kariéry jako protřelý kriminálník; detektivní jsou na jednom z jeho prvních filmů pouze mimikry. Když začíná zdánlivě křišťálově průhledná zápletka o vyřizování účtů mezi pašeráky uměleckých předmětů tát jako líčidla na upocené staré šlapce, přichází na světlo naprosto nečekané procesní a etické souzení metod zarputilého vyšetřovatele Hájka v podání Jiřího Adamíry, který kráčí za pachatelem přes příslovečné mrtvoly. Tento v žánru vzácný obrat podtrhují rozhovory vyšetřovatele s patologem v podání Bohuše Záhorského a dokonale antiklimatické završení případu, jež někteří příznivci žánru hodnotí podle mě vyloženě chybně jako výsledek scénáristické bezradnosti. Průběžně se mi vnucovaly vzpomínky na skvělou Pennovu Přísahu a mínění o detektivce jako o bytostně filosofickém žánru. Jeden z nich je vrah navíc zdařile ilustruje, jak krajně obtížné na otázku kdo to udělal? (nejen v intencích kriminalistiky, ale obecně) odpovědět. I když se Klein stal v desetiletích po Jednoho z nich nekorunovaným králem české filmové detektivky, je škoda, že ho opustily vyšší ambice ohledávat žánr, byť na úkor zábavnosti, jinými než klasickými prostředky. ()

• Film bol natáčaný v Prahe a na Slapskom jazere. (dyfur)
  • Když Krása (Bohumil Šmída) sleduje v televizi dostih, komentátor zrovna popisuje souboj Kostravy a Lukavy, koní později známých ze stolní hry „Dostihy a sázky“. Podle pořadí (Lukava druhá, Kostrava zřejmě třetí) by se mělo jednat o Velkou pardubickou v roce 1970. (Gray)