Super příroda

(TV film)
  • Česko Záhady zvířecích shromáždění (viac)
USA / Veľká Británia, 2014, 52 min

Kamera:

Philip Dalton

Jay O. Sanders (rozprávač)

Neuvěřitelné množství jedinců, podívaná, až oči přecházejí. Masový výskyt určitých zvířat – kouzelný jepičí tanec, náhle se objevivší obrovská hejna ryb, prudce zelená barva nesmírného hejna andulek v poušti, to jsou všechno jevy, za kterými se skrývají závažné biologické příčiny. Co vlastně ke všem těmto divům přírody vede? Proč se některé druhy ryb po tisících vrhají z vody na břeh? Z jakého důvodu brázdí tučňáci mořské vlny v ohromných hejnech? V našem seriálu se vydáme po stopách těchto zajímavých přírodních dějů. (TV Spektrum)

ilemas

Úžasné záběry, až se tají dech. Čuměl jsem s otevřenou hubou a dověděl se mnoho neuvěřitelných zajimavostí ze zvířecí říše. Rád se podívám znovu a znovu. ()

Autogram

Že vraj Zem je preľudnená. Čo potom tieto zoskupenia živočíchov, malých aj veľkých, počítané v miliónoch. Vždy ma fascinovala kolektívna inteligencia mravcov a termitov. Jeden z nich nedokáže sám takmer nič, iba vykonať jednoduchú úlohu, ktorú má zapísanú v génoch. Obrovský počet jedincov zvyšuje inteligenciu spoločenstva až na úroveň, ktorá môže byť človeku nepochopiteľná. U ľudí je to naopak, inteligencia davu je takmer nulová a schopný vodca si s ním môže urobiť čokoľvek. Film opakuje scény, ktoré som už videl v iných seriáloch BBC, ale stále sú to úžasné zábery davového správania. ()

ostravak30

Opět musím konstatovat, že řadu věcí jsem již v(i)ěděl, ale to není vina filmařů. Například shromáždění netopýrů, kobylek či tučňáků jsou docela známá. Ale velké skupiny právě žravých zelených koníků či jepic působí leckdy až hororově. ()