Šókoku no Altair

• Japonsko 将国のアルタイル (viac)
Promo
Japonsko, 2017, 9 h 36 min (Minutáž: 24 min)

Predloha:

Kotono Kató (komiks)

Hudba:

Rjó Kawasaki

Ajumu Murase, Ai Kajano, Džun'iči Suwabe, Jóko Hikasa, Jú Kobajaši, Kazuja Nakai, Kendžiró Cuda, Ken'iči Ogata, Kóki Učijama, Nobuhiko Okamoto (viac)

Tughril Mahmut je mladý muž, který právě získal titul Paša, a tak se stal členem vládnoucí vrstvy v Turecké říši, která právě prožívá nelehké období. Je to sice již deset let od poslední války, která pro Tureckou říši nedopadla zrovna nejlépe, ovšem napětí mezi dříve znesvářenými stranami stále trvá. Navíc některé frakce na obou stranách touží po obnovení konfliktu. Tughril Mahmut však hodlá ochránit mír za každou cenu, a tak se stále hlouběji noří do sítě intrik a politiky, kde nachází nové nepřátele i spojence. I tak se však stále zdá, že je válka nevyhnutelná... (Jeoffrey)

Promo

Terezinka198

Politika převedena do anime tak, aby vás bavila. (spoiler alert kinda?) Sice jsem si myslela, že po (docela povedené) smrti Balabana (a že to byl fakt vypočítavý chlap, kterému jsem to i věřila, protože se do všeho vrhal po hlavě a nehleděl moc na následky) nedokoukám, protože najednou nastalo "hluché" místo (čti naštvalo ji, že jí zabili zajímavou postavu, jako vždy) na chvilku, ale pak jsem si jednu určitou řežbu opravdu užila (dekorace na kopí byla prostě super detail, na který si Turci a spol. prostě potrpí) a následná pomsta. Pokud vám nevadí krev a chcete vidět poměrně kvalitně zpracované anime na téma politika, válka, dobývání nebo násilné zabrání nového území, popřípadě i jeho zničení, ekonomické intriky, ne moc povedené hospodářství a spol., vřele doporučuji. PS: Odpusťte Mahmutovi jeho prvopočáteční snění a naivitu, ono ho to potom přejde, když získá další zkušenosti a především když smrt zasáhne celkem blízko do jeho vlastních řad. (konec spoileru) Za mě 5* s tím, že bych si klidně dala někdy druhou sérii, ale očividně se studio zaměřuje poslední roky na něco jiného, což zamrzí. Stejně tak fakt, že toto anime je poměrně "zapomenuté", protože moc lidí z počátku očividně nezaujalo. ()

Flatron

Už na začiatku letnej sezóny som vedel, že toto bude kúsok, ktorý ma osloví a stalo sa. Svet je nám predstavený v tomto podaní na dve veľké frakcie v podobe Tureckej ríše a Impéria. K tomu všetkému tu ešte sú neskôr zobrazené menšie sultanáty, ktorých je 4. Mladý Tugrul ako to najmladší paša Tureckej ríše je naivný snílek a idealista, ktorý chce za každú cenu zastaviť blížiacu sa vojnu medzi impériom a Tur. ríšou. Lenže jeho mladícka neskúsenosť ho doženie, nakoľko má proti sebe súperov lstivých a intrikárstvom prešpikovaných, predovšetkým v podobe Virgiliu Louisa ako ministra Impéria. Proste každá frakcia aj sultanáty tu majú nejakú zaujímavú postavu, neni tu jednoznačne povedané, kto má byť v tej pozíciie dobrých a zlých frakicií. Mladý Tugrul postupne získava skúsenosti, nadobúda nových spojencov, ktorí mu ochotne slúžia a postupne aj on zisťuje, že bez obetí to proste neni možné. Celkovo mi Shokoku no altair prináša nadpriemerný pôžitok, či už z jednotlivých miest a charakterov, alebo dobre spracovaných súbojov a zaujímavých intríg na každej strane. Síce nie objektívnych, ale pre mňa stále za 5* a predpokladám, že kvalita seriálu bude čoraz vyššia. Druhá polovica Altairu sa kvalitatívne ešte viac zlepšila, akcie pribudlo, diplomatické machinácie neutíchli a navyše sa začne umierať. Straty zažijú obe strany aj samotný Thugrul. Celá tá bitka o Chielo a neskôr o Espada bola úžasne spracovaná s peknými strategickým ťahmi predovšetkým zo strany Mahmuta. Ten do istej miery uzatvoril svoje srdce po strate jemu blízkej osoby pár dielov pred koncom. To čo následovalo bola impozantná jazda (doslovne) so záverom, ktorý poteší, ale dúfam, že neukončí túto sériu. Na to, že to bol pre MAPPU len okrajový projekt, tak dopadol veľmi dobre, ale vyšší rozpočet by mohol prípadnú 2.sériu posúnuť ešte o niečo vyššie, nakoľko príbehovo je z čoho čerpať. 5* ()

DaweForeman

Arslan Senki v trochu jiném zpracování. Jenže oproti zmiňovanému anime, je tohle anime podle mě zajímavější, protože hlavní hrdina není sám o sobě neschopný, ale ze svých vlastní chyb se rychle poučí a dokáže se o sebe postarat sám. Dále je tu více pletich a jsou mnohem lépe zpracovány. Dalším zajímavým prvkem je zpracování rozličných kultur a jejich celkem věrné zpracování (Turci, Rusové, Italové atd.) - ne takový ten japonsko-evropský paskvil. Navíc to tu nenudí zbytečně zdlouhavým vyprávěním o strategii. Krom národní hrdosti a kultury, je tu vidět několikerý přístup k politice - idealismus, pragmatismus, militarismus, expanze, ekonomika, náboženství atd. Plus také nesmím zapomenout na hlavního hrdinu, který postupně poznává chod světa a snaží se přesto postupovat dle vlastních snů, jen musí najít tu správnou cestu. Boje nejsou nějak zdlouhavé, ale trochu brány jako skutečné zteče, kde rozhoduje o životě jedno nebo dvě máchnutí zbraní nebo kde zvítězí bystřejší mysl. Bojů je tu celkem dost - jak těch fyzických, tak i těch politických. Příběh má hlavu a patu, kdy se snaží držet především realističnosti skutečného vedení států, než zaměření na nějakou událost a osobní motivace jednotlivých postav (pomsta, znovuobnovení ztraceného, přežití apod. - samozřejmě tyto témata se to tu také objevují, ale nejsou ústředním bodem). Každá postava je něčím zajímavá a není tu vysloveně někdo, kdo by byl otravným prvkem. Animace je docela dobrá, ale pořád ne výborná (jen takový menší mínus bych viděl ve zpracování vojáků turecké kavalérie, kteří mi přišli jak kopie z Arslan Senki). Po hudební stránce také celkem zajímavé. ()