Filmové zpracování novely Bohumila Hrabala vypráví o skupině sympatických podvodníčků a jedněch krásných nevinných očích. Bizarní příběh se odehrává v létě 1947, kdy narůstala hrozba likvidace drobných živností. Této dobové atmosféry využije parta falešných pojišťováků a začne ustrašeným řezníkům, holičům, drogistům či ševcům nabízet ve své „Opoře ve stáří“ jakousi pomyslnou ochranu před neodvratitelnou společenskou katastrofou. A přestože se parádně a s patřičnou nadřazeností baví na účet důvěřivé slepoty svých klientů, nakonec sami nedopadnou nejlépe… Režisér Dušan Klein obsadil do rolí drobných živnostníků i falešných pojišťováků a dalších postav z léta roku 1947 Josefa Abrháma, Pavla Zedníčka, Viktora Preisse, Pavla Kříže, Zlatu Adamovskou, Markétu Hrubešovou a další známé herce. (Česká televize)

eraserhead666

My jsme se, samozřejmě, tehdá do kina hnali hlavně jen kvůli Hrubešové, ale nakonec a později mi došlo, že jsme dostali sice prudce idealistickou, ale zajímavou a humornou komedii. Z níž chlapi nevychází zrovna dvakrát dobře. Ale mám ten film rád dodnes, už pro to obsazení a herectví. Je to prostě "Óne sranda." ()

Ištván87

Náhodou to vůbec není špatnej film. Pavel Kříž je excelentní, stejně jako Josef Abrhám a zdatně jim sekundují Pavel Zedníček, Viktor Preiss, Markéta Hrubešová, Jiří Lábus a jako vždycky krásná Zlata Adamovská. Krásné používání Hrabalovské mluvy. ()

Kimon

Na dobu vzniku se jedná obrazově až neuvěřitelně nekvalitní záznam. Neostrost, zrnitost .... Snad to natáčeli v roce 1993 na nějaký východoněmecký ORWO materiál s expirační dobou v roce 1970. :-) ()

befelemepsvz

Nemůžu si pomoct, ale tohle není film hodný Pabitélů. Možná mám jenom averzi proti Dušanu Kleinovi, ale i přesto mně přijde, že se to těžce minulo a tim pádem nepovedlo. ()

ABLABLABLA

Slabší Hrabalovská adaptace, ale i tak se tam našla řada výborných momentů. Ať Vám ty Vaše stříkačky fungujou!!!!!! - Chcete dostat do držky vy krávy jedny jordánský? ()

Maq

Zajímalo by mě, jak to tenkrát bylo. Zdali tohle Hrabal osobně nějak dovolil. Musel přece vědět, že Klein a Nývlt to zmastí, že nemají vkus. Vezměme si jen obsazení - je vkusné doplnit Abrháma, Preisse, Postráneckého a Kopeckého takovými typy, jako jsou Zedníček, Adamovská a Kříž? Je zřejmé, že Klein obsazoval ne podle uměleckých kvalit, nýbrž podle popularity. A který slušný člověk by k Hrabalovi přilepil Hapkovy příšerné cajdáky? Zase jedině šmírák. No budiž, i takoví se uživí, ale proč, proboha, se musejí pouštět do Hrabala? ()

suicide

Podle mě jde o Hrabala takového, jakého ho znám. Je to Hrabal, i když ho zrovna neadaptoval Menzel, ale Dušan Klein. Jde prostě o film od jiného režiséra, ale ona hrabalovská poetika, tragikomično a troška ta melancholie je zde určitě přítomna. Navíc, xo bych si mohl přát více, když Dušan Klein obsadil do každé role takové skvělé úžasné české herce - Kříž, Abrahám, Zedníček, Preiss, Adamovská, Kopecký... ten seznam je snad nekonečný. ()

topi

Příjemná oddechovka se sympatickým hereckým obsazením. Hrabal je tam jasně cítit a i celkové zpracování má hrabalovskou atmosféru. Výborná rolička pro Jiřího Lábuse jako holiče. ()

Skip

Tahle hrabalovská adaptace se moc nepovedla. Veškerá poetika Hrabalových textů byla pryč. Kdo za to může, to nevím, ale asi všichni dohromady. ()

Martin741

Nic viac, nez priemerny film od rezisera Kleina /Jak basnici prichazeji o iluze ...../, ktory je tu len za rutinera. Za kvalitne herecke osadenstvo vsak dam 50 % ()

rakovnik

Klein není Menzel. Ve filmu je vidět náznak Hrabalovy poetiky, ta ale bohužel není cítit. Obrázky jsou pěkné, ale ploché. Herecké obsazení vynikající, herci hrají, ale necítí. Miloš Kopecký vypadal špatně, byť mu bylo teprve těsně po sedmdesátce, zato Markéta Hrubešová... ()

Sinn

Od filmu podle Hrabalovy knihy očekávám mnohem víc. Není to špatný film, je milý, veselý, má své kouzlo i poetiku, ale určitě se k němu nebudu potřebovat vrátit. ()

nithiel

Hrabalova poetika v trochu jiném stylu, což rozhodně není na škodu, snímek zábavný i vážnější, prostě hrabalovsky krasosmutný. Je tu sice méně pábení, ale to je dáno už předlohou, která se trochu vymyká zbytku tvorby. Hlavní jsou však zde vynikající výkony plejády skvělých českých herců. ()