Neboj, daleko neuteče

(festivalový názov)
  • USA Don't Worry, He Won't Get Far on Foot (viac)

John má smysl pro humor černý jako smrt a taky trochu problém s pitím. Jeden divoký tah ale změní vše. Ráno po večírku se vzbudí nejen s kocovinou, ale také s necitlivýma nohama a rukama a nikdo mu není schopen říct, zda ještě někdy opustí nemocniční lůžko. Životopis karikaturisty Johna Callahana v mistrné režii Guse Van Santa zachycuje období, kterým si Callahan prošel mezi vážnou autonehodou a chvílí, kdy se sžil nejen s nezvratným fyzickým postižením, ale i s vědomím, že – přestože nyní abstinuje – bude již navždy alkoholikem. V hlavních rolích kreativně vyprávěného dramatu excelují Joaquin Phoenix a Jonah Hill. (MFF Karlovy Vary)

Aljak

Pozoruhodný film o chlapovi, ktorý si siahol na svoje dno, a až jeho zdravotný bankrot v podobe ochrnutia z neho dokázal stvoriť mentálne príčetného a zodpovednejšieho človeka. Bohužiaľ, aj takéto príbehy píše samotný život, a niektorí až po takejto tvrdej lekcii konečne pochopia, o čom to celé je. Johna mi bolo ľúto, ale jeho vnútorná premena bola skutočne obdivuhodná. Akurát tie jeho karikatúry mi neprišli akosi vôbec vtipné, a to mám iróniu či sarkazmus celkom rád. Miestami mi dej prišiel síce trochu strnulý, akoby sa to miestami "zaseklo", ale ako celok mierny nadpriemer. A samozrejme, nedá mi nevyzdvihnúť zas a znovu skvelý herecký výkon, Joaquin Phoenix je proste nezmar! 3* ()

castor

Gus Van Sant střídá větší projekty s těmi úplně okrajovými, tehdy je obohacuje jakousi jinakostí a divností, je nicméně trpělivý, vesměs minimalistický a hlavně ve svých dílech nikdy nechodil pro trochu té kontroverze úplně daleko. Chameleon Joaquin Phoenix v jeho posledním kousku představuje uznávaného a provokativního karikaturistu, který svůj nový smysl života našel až po absolvování terapie se skupinou léčících se alkoholiků, které předcházela autonehoda, kvůli které skončil paralyzovaný na vozíku. Herecká sestava velmi zajímavá, melancholická retro nálada fajn, výraznější scény a emoční momenty ovšem schází. Za mě holt poměrně nevzrušivá cesta ke střízlivosti a hledání správné cesty. ()

Arsenal83

Film o človeku, ktorý to nevzdal. Napriek ťažkému alkoholizmu a odsúdeniu stráviť život na vozíku nabral silu žiť. Pretože vždy je prečo a v tomto filme sa mi páči, že toto bolo vyzdvihnuté. Žiadne bláboly o eutanázii a že kvalita života je nižšia. Kvalita je taká, ako si ju urobíme, aj keď máme ťažšie podmienky. A napriek všetkým okolnostiam nemôžeme povedať, že John Callahan mal nekvalitný život. Naopak, mal ho vlastne úspešnejší než väčšina zdravých ľudí. A s trochou nadsádzky sme mohli vidieť, že ono sa niekedy na tom vozíku „vyplatí“ byť. Policajti sú príjemní, no ženy ešte príjemnejšie vrátane sestričiek, letušiek, opatrovateliek. V zdravom stave by toho chlapa odmietli, ale z ľútosti mu pomôžu so všeličím... ()

M.i.k.e

podobně jako mnohé další i mě k tomuto filmu přivedlo jméno režiséra a hlavně herecké obsazení...výsledek je pak stejný jako kdysi u Van Santova Milka.Solidní drama na reálném základu,které táhnou herci (v tomhle případě velmi dobrý Phoenix a neztrácí se ani Jonah Hill),ale které zároveň nedokáže zanechat výraznější stopu a nevyvolá potřebu jej vidět znova...60% ()

Johnny.ARN

Tieto príbehy o ľudskom utrpení musia byť buď dobre natočené alebo o niekom známom, aby som im venoval plnú pozornosť. Toto bolo niekde medzi. Zachraňovalo to len obsadenie a nevtieravé podsúvanie toho utrpenia. Bolo to ale dlhé, toľko vtipných hlášok alebo čierneho humoru tam zas nebolo a stále sa točil v kruhu. Na jedno pozretie fajn, herecky fajn, myšlienka fajn. 2 z 5 ()

• Celosvětová premiéra proběhla 19. ledna 2018 na filmovém festivalu Sundance v Utahu (USA). (MLazi)