janovrom

Vavča si sice stěžuje na nesrovnalost s historií, ale to je nesmysl. Příběh sice využívá jmen existujících míst, ale pohybuje se v jakémsi alternativním čase (alespoň podle knižní předlohy). Nejvíce mi vadilo, že seriál je nedokončený, všechny nesrovnalosti nejsou vysvětlené a děj se podle mě zbytečně natahoval. ()

Vavča

Vždycky zamrzí vidět sérii, která je většinu času normální a poslední čtvrtina je naprosto zmršená a zkazí dobrý dojem, který byl pracně vytvořen. 41 dílů hodně dobře, poté spíše hodně špatně. Kenny Lin jako Yuwen Yue (mimochodem v reálu byla jeho rodina klan Hunů, kteří byli postaveni proklatě vysoko, hned po císaři) šéf agentů státu Wei si cvičí k svojí obraně i potěše žabku se ztrátou paměti jménem Chu Qiao (Zhao Lying). Zcela překvapivě je ze začátku série harémovka, piklení, ale zároveň nabušené souboje, kdy je na oba hlavní představitele radost pohledět, záporák není debilní, ale zároveň ani nekonečně geniální a stále vepředu. Navíc žádný romantický balast spíše dobové zobrazení společnosti, její krutost, tedy minimum aristokracie, zbytek nevolníci a otroci v době tipuji 4.-5. stol. n.l. v Číně kdy se režimy střídaly, státy vznikaly a zanikaly, jak na běžícím páse do toho probíhaly vzpoury, inkurze nomádů atd. Hlavní dvojka se však k sobě dobře hodí i přes jen velmi lehce naznačenou romantickou linku. Prvních 12 dílů spíše studiový seriál, ale časem se vyrazí i do exteriérů, celkem slušné OST, kamera jak kdy, někdy vynalézavá, jindy jen standart, nasvícení, respektive přesvícení ovšem někdy na zabití a různé amatérské technické chyby by se tady najít daly. Děj se větví do souboje států Yanbei a Wei, kdy princ Yan Xun z Yanbei získá Chu Qiao na svoji stranu. Jenže pak náhle v době vojenského střetu začně scénaristická demence alá studio Sunrise, když řádí v pozdějších Gundamech. Vojáci Xiuli army jsou bití, jelikož nemají střelce, o pár kiláků dál náhle lučištníků plno, nebo ignorace, že hradby čínských měst sice mohou torzní stroje rozbít, ale zdi byly vyplněny hromadou suti nebo hlíny, takže vytvořit epický průlom, jak předvádějí tvůrci fakt nešlo... Ostatně, etnicky by ten seriál měl mít různá stepní etnika (jelikož celý sever ovládali dynastie stepních kmenů a někteří byli až z Íránu), ale v seriálů je to samý Han. Kostýmy jsou ta nejméně bijící složka, ale zbraněmi a jejich věrností době si také nejsem moc jistý ostatně můžete jako já studovat tady pro přiblížení doby https://www.amazon.com/Medieval-Chinese-Warfare-300-900-History/dp/0415239559 Čínští tvrůci tu historii dost flinkaj, nicméně to vše bych odpustil, kdyby vrchol a finále seriálu mělo nějako logiku, kauzalitu, vojenské zákonitosti. Navíc zcela do ztracena někam zmizela linka o tajném klanu zabijáků. Po postupném rozjedu, stupňování děje, mizí do ztracena snaha o "reálnost", otázka je, zda je to vinou literární předlohy nebo za to mohou scénaristé. Škoda, tak dobře rozjetá série a takové zklamání nakonec, držme palce, že nějaký seriál se letos z pevninské Číny povede, ještě mám pár tipů. Hlavním důvodem pro moje nízké hodnocení je to, že Číňané umí mnohem lépe(Nirvana In Fire, Three Kingdoms, Seven Swordsmen, Princess Weiyoung atd.) Navíc vedlejší postavy byly většinou celkem dost nudné a ploché, část minutáže jsem prostě skipoval, drobné prohřešky se stávaly, čím dál většími. Pokud jste viděli, aspoň několik sérií z Číny (pevniny nikoliv Taiwanu, HK), tak fakt musíte uznat, že jsou lepší, žal bohu v Číně se to líbí a na Youtube to sledovalo ze zahraničí několik desítek miliónů divákl, jen zlému, zapšklému Vavčovi se to nelíbilo. V tom je asi jediný smysl recenzí a kritik, že si pamatujeme, něco více, než páteční oběd a podle toho hodnotíme, protože ve srovnání se současnými tituly i těmi dekádu a více zpátky, tohle špička není. Kdo nikdy nic historického, čínského neviděl, tři hvězdy určitě dá, nebo více. Btw nevadí mi alternativní fikce historická, je mi jasné, že Yanbei neexistuje, protože je to kdesi v horách na jihu podle mapy, nebo druhé místo dost ve středu severní Číny, nicméně, kostýmy, zbraně mohly být historické více, ty meče hlavní dvojice vypadají jak tibetské http://janpospisil.blogspot.cz/2014/09/bizarro-brothers-from-another-sword.html () (menej) (viac)

jarah

Ešte nikdy ma tak žiadny seriál nenaštval ako tento. Výborný úvod (aj napriek brutálnym scénam), dobré obsadenie, sugestívny soundtrack. Polovicu epizód som sledovala s nadšením, netrpezlivo som čakala na ďalšie zamotanie a rozuzlenie dejových línií. Lenže od druhej polovice to začalo byť utrpenie. Postavy mizli zo seriálu niekedy až smiešnym spôsobom, iné ostali nevysvetlené, k zvratom dochádzalo často nelogicky až trápne, epizódy sa naťahovali, herci tliachali a dej sa vôbec neposúval. Veľa scén bolo natočených úplne zbytočne, nemali na dej žiadny vplyv. Pôvod hlavnej hrdinky, téma celého seriálu, sa vysvetlil v predposlednej epizóde v dvoch minútach a ja som si nahlas povedala: "No a?". Stále rozmýšľam, prečo to má názov "Princess Agents". Absolútne nevyužitý potenciál. Tri hviezdičky dávam za dokonalé stvárnenie záporákov (a že ich tam bolo požehnane) a poodkrytie niektorých historických reálií. ()