Neposlušní

• USA The Defiant Ones

Režisér Allen Hughes (Menace II Society) sleduje vzestup hudebních legend Dr. Dre a Jimmyho Iovina a zachycuje jejich průlomovou spolupráci. (Netflix)

Slasher

Ambiciózní a hodně hajpovaný dokument, na který jsem se těšil a měl i možnost zajít na úvodní díl do kina. Je to příběh dvou velikánů hudebního byznysu, potažmo řady bossů a interpretů, kteří byli hodně vidět v době kdy jsem vyrůstal. Důkladná mapa života dvou legend a jejich přátelství, od newyorské Record Plant s Johnem Lennonem, přes boom gangster rapu až po zásadní přechod muziky v digitál a bilionový obchod s Apple, je tady toho hodně zajímavýho a k obdivu. A Dre je Dre (toho už si podal STRAIGHT OUTTA COMPTON atd.), ale konečně jsem se mohl pořádně seznámit i s tak prominentním jménem v zákulisí - Jimmy Iovine je slušně fascinující týpek. Mozek, koule, zápal, intuice, pracovitost... Za mě jediný "bohužel" (snad krom absence exkluzivní účasti Mansona) jsou o něco slabší prostřední dva díly, ten první a poslední ale rozesmívá a nemá chybu. Kdo se rád hrabete v populární muzice, doporučuju snímky SOUND CITY a ALL THINGS MUST PASS. (a ukořistil jsem tričko) ()

ledzepfan

Jasně, jsem si vědomý toho, že jde hlavně o marketingový tah (ty sluchátka jsem si po posledním díle málem utíkal taky koupit), ale co už, když je to ve výsledku asi nejdůslednější rekonstrukce všeho toho dění kolem Dreho, NWA,Death Row Records, Interscope Records atd.. Řemeslně je to špička. Chlapi se nevyhýbají ani těm nejožehavějším momentům své minulosti (narozdíl od např. Straight outta Compton ze kterého Dre vyšel jako Mirek Dušín).. Prostě klobouk dolů. Luxusní 4 hodinky které i nerappery pravděpodobně přesvědčí, že v těch rýmovačkách přecejenom něco je. Pro hudbofily povinnost. ()

Parabot

Mám rád hudební dokumenty včetně těch, které se netýkají oblíbené muziky, jako v tomto případě. Subkultura east-coast gangsta rapu šla vždy mimo mě, stejně jako Eminem či Gwen Stefani a paní Gaga. Naopak bych uvítal víc Trenta Reznora. Nicméně nejzajímavější mě přišlo to, co zřejmě ani možná v plánu - popis proměny hudby, jako autonomního prvku v lidských životech, v marketingový nástroj pro podporu byznysu, co Jimmy Iovine nazývá Big Picture. ()

dr.horrible

“Hi kids, do you like violence?” Skvelý seriál o tom, ako dvaja muži zmenili hudobný svet. Mám len trochu problém so záverečnou epizódou, kde moderná hudba zdegenerovala a už to skrátka vyznieva inak (50 Cent nikdy nesiahal Eminemovi po päty. Black Eyed Peas? Really? Gwen Stefani bývala kedysi super speváčka, a keď ju Jimmy Iovine privedie do komerčne megaúspešného spojenia s rapermi, už to neni ten víťazoslávny úspech, ako keď dal Patti Smith zahrať song Toma Pettyho. Finančne áno, ale tá hudba je shit. Pripadám si tak starý, keď toto píšem,  ale aj keď sa od objavenia Eminema všetky ťahy Jimmyho s Andrem premenili na zlato, nevyšiel z nich snáď jediný skutočne kvalitný počin. Možno s výnimkou Kendricka Lamara). V tretej epizóde ma trochu prekvapilo odignorovanie Biggyho smrti. Tiež by sa dala podstatne natiahnuť stopáž a v závere mohli byť titulky s informáciami o tom, ako kto dopadol (všimli ste si, že to postupne vychádza z módy?). To sú ale len nepodstatné chyby na kráse, pretože dokument, ktorý začne s Beatles, pokračuje Comptnom, a v tretej časti vyše 80 minút na preskačku rozpráva o 90.kovej vojne medzi pobrežiami, cenzoroch a Mansonovi a Reznorovi, dokáže pozerať kriticky na Tupaca Shakura, nechá Dre-a jammovať Nirvanu, a navyše si pre seba v závere necháva niektoré tajomstvá (šesť rokov na No Doubt? Daddy a tenký ľad...), si musí každé decko narodené na konci 80’s proste užiť s úsmevom na tvári. ()

mr.twizta

Jimmy Iovine a Dr Dre aneb od vinylu po sluchatka. Vytecne sestrihany dokument mapuje cestu dvou legendarnich producentu pekne od prvnich krucku az k odkoupeni Beats jablecnym gigantem. Skvely doplnek k Straight Outta Compton a zaroven prehlidka zasadnich ikon svetoveho rapu, rocku a popu - pro kazdeho, kdo ma rad hudbu, imho jednoznacna povinnost. Jakozte zdejsi expert na Psychora davam plnou palbu. ()