Ještě víc

(festivalový názov)
  • Turecko Daha (viac)

Čtrnáctiletý Gaza žije se svým otcem Ahadem v městečku na břehu Egejského moře. Inteligentní mladík se dobře učí a rád by ve studiu pokračoval na prestižní škole v Istanbulu. Ahad, známý v okolí jako dopravce ovoce a zeleniny, ale synovu budoucnost vidí jinak. Zapojí Gazu do svého vedlejšího „podnikání" – pašování uprchlíků z Blízkého východu. Despotický a bezskrupulózní Ahad drží skupinky uprchlíků v nedůstojných podmínkách v úkrytu, než přijde čas, aby se vydali na další cestu. Gazovi postupně předává své zkušenosti, jak s uprchlíky jednat. Lze si v takovém prostředí zachovat nevinnost? (MFF Karlovy Vary)

Domca94

Onur Saylak dokazuje, že může excelovat i za kamerou. Film má neskutečně silný příběh, který diváka drží a nepustí. Poukazuje na značně aktuální téma migrace a migrantů. Turecké filmy nemají moc povahu překvapit, nicméně film Daha mne překvapil dokonale. ()

Malarkey

52. KVIFF - Asi největší letošní zážitek z festivalu. Už jsem si totiž zvykl, že Turci točí hodně drsné a zajímavé filmy, čímž si nejednou získali moji pozornost. Podobné jsem tedy očekával i od tohoto filmu a ve výsledku jsem to od něj také i dostal. Ještě víc má sice pár momentů, bez kterých bych se obešel. Například odpočítávání dnů do konce příběhu mi přišlo o ničem a stejně tak jsem úplně nepochopil zpětné vyprávění hlavní postavy, která asi třikrát za celý film vstoupila do filmu a přitom bez ní by to vyšlo dost na stejno. Na druhou stranu mě ale nadchla hudební stránka filmu, která tklivými melodiemi vytvářela hodně mohutnou a depresivní atmosféru, která se dala krájet minutu za minutou čím dál tím víc, až došlo k jejímu vyvrcholení v samotném závěru. Ten jsem možná čekal ještě o chloupek drsnější, ale i tak jsem měl co dělat, abych se po filmu vzpamatoval. Turci mě tak opět přesvědčili o tom, že s jejich filmy se do budoucna musí počítat. ()

Janek14

Chladný, drsný, nemilosrdný. Příběh chlapce žijícího v prostředí uprchlíků, kde je s lidmi nakládáno jako s věcmi. Jeho charakter se ocitá na rozhraní svojí lepší a horší stránky a divák sleduje, jak se postupně vlivem otce a prostředí překlápí na tu horší. Už jenom tato proměna hlavní postavy pro mě byla ve filmu silným zážitkem. Co ale ještě zvedá kvalitu filmu je fakt, že není jen o konkrétním příběhu, ale kriticky poukazuje na přístup k uprchlíkům jako mase, nikoliv jako k jednotlivcům. Celkově dost realistické a o to víc depresivní. ()