Psychiatr

• USA The Alienist (viac)
USA, (2018–2020), 14 h 28 min (Minutáž: 42–56 min)

Predloha:

Caleb Carr (kniha)

Daniel Brühl, Luke Evans, Dakota Fanning, David Wilmot, Eugenia Caruso, Ted Levine, Matt Lintz, Douglas Smith, Dan Bradford, Clare Calbraith, Brian Geraghty (viac)

New York, 1896: policejní komisař Theodore Roosevelt si k sobě povolá psychologa Laszlo Kreizlera, aby mu pomohl chytit zabijáka, který vyhledává chlapce bez domova. (Netflix)

KevSpa

Vyloženě bezchybných seriálů, při nichž si vychutnáváte každý záběr každé epizody, mnoho není. Vždy se najde nějaký ten slabší díl, ale to v případě The Alienist nehrozí. Precizní dobová podívaná, kde je v dokonalé rovnováze naprosto vše, od příběhu, přes vizuální stránku až po skvělé herecké výkony v čele s úžasným Danielem Brühlem. Rozhodně bych nepohrdla další řadou, kdyby se autor knižní předlohy, jenž se na seriálu podílel, rozhodl pokračovat. 100% ()

novoten

Žánrově tak čistá a poctivá dobová detektivka, že jsem víc dostat ani nemohl - a přesto zůstávám nepatrně zklamaný. Vynikající herecká sestava a pověst černého koně sezóny vyšponovaly moje očekávání tak vysoko, že jsem zbytečně dlouho doufal, že se z Alienisty (i kvůli nesourodému trojlístku hlavních hrdinů) vyklube nová Ripper Street. Atmosféra špinavého New Yorku s tolika nekalými živly, na které si jen divák vzpomene, dělá samozřejmě svoje, ale pocit, že všechny charakterové linky dospěly dost přesně tam, kde jsem je očekával, se mě ne a ne pustit. K větší spokojenosti by musela být vyškrtnuta postava zavilého příslušníka místních jednotek, který hrdinům kazí tak moc věcí a má v důsledku na svědomí tolik špatného, že mě časem iritoval až příliš a odtrhával tak pozornost od přesného vizuálu nebo v životní formě excelujícího Evanse. Paradoxně v těch epizodách, kde to poslední, na co si vzpomenu, je dumání nad identitou vraha, zůstává seriál nejsilnější. ()

Gimli

Silně vtahující seriál, zejména díky skvělým hercům a vymazlené výpravě, kde se myslelo na nejmenší detaily, jako je třeba koňský trus na ulicích. Výprava tak tvoří významnou složku zábavy při sledování jednotlivých epizod, které jsou scénáristicky dobře zvládnuté a příběh neztrácí dech ani poutavost. ()

Morien

Sice jsem někdy musela trochu přimhouřit oko, ale panečku, to byla jízda. Nejvíc ze všech jsem si asi oblíbila Mary, Q'orianka Kilcher se sice na scéně objeví jen párkrát, ale její postava má opravdu temné spodní vody, ó bóže, a jak ona je umí ztvárnit. Jak vždycky říkám, že nemám ráda, když filmové záběry dlí na svých postavách, když pózují s cigaretami, protože to nic neznamená a jenom to vypadá cool, tak když se tak tady dělo v případě Dakoty Fanning, tak mi to nevadilo, protože to je jeden z těch vzácných případů, kdy to v rámci filmu a jeho příběhu něco znamená. Ne že bych si myslela, že to je symbol její rebelie, a upřímně doufám, že to tak tvůrci nezamýšleli, hlavně je to vnější příznak toho, jak ji vychoval muž a jak se teď musí muži prodírat, aby si mohla dělat, co chce. Po "Noc příchází" a teď jejím výkonu zde (a řekněme, že i to "Tenkrát v Hollywoodu") navíc musím říct, že jí opravdu přicházím na chuť jako herečce. Nikdy mě nepřestane překvapovat, jak dokáže Luke Evans být zranitelný. No a Daniel je zlatíčko, ačkoliv bych řekla, že obsadit ho do hlavní role je docela risk. Jako bonus v seriálu všechno krásně vypadá a hudba taky stojí za povšimnutí. ODTEĎ BUDU SPOILEROVAT. Co se týče příběhu, jak říkám, k mé úplné spokojenosti jsem musela něco přehlédnout, hlavně to, jak se některé věci stanou a potom se na ně zapomene: například velkou část úvodních dílů hrdinové stráví vyšetřováním prominentního spratka, kterého se elitou placení hromotluci snaží této pozornosti uchránit, a když je spratek zavražděn, respektive z pohledu elity tajemně zmizí, tak to nikdo neřeší a nemá to pro žádnou z postav žádné důsledky. Další takovou věcí je to, když dva hlavní hrdiny během jejich cestování někdo přepadne a zastřelí jejich kočího: hned v dalších scénách se všichni chovají, jako kdyby se to ani nestalo, jasně, doma na ně čekalo jiné trauma, ale v rámci následujícího vyšetřování se ani nesnažili položit si otázku, jestli po nich střílel vrah (o kterém se z předchozích událostí ví, že je sleduje a hraje si s nimi) a nebo jestli to byla natajňačku zhrzená policie, která by se je snažila sabotovat. Poslední takovou zásadní věcí pro mě ještě byl ten tlustý chlapeček, myslím Ezra, kterého na začátku prvního dílu doktor přijímal do svého zařízení. V průběhu seriálu si s ním vytvářel sice nenápadné, ale konzistentní pouto, a opravdu jsem čekala, že se ještě vrátí v posledním dílu, aby se jeho příběh taky uzavřel, vzhledem k tomu, že ho celý pomáhal otevírat. Ale jinak prima počin, a skoro určitě bych ráda viděla další díly, kdyby zůstala laťka stejně vysoko. ()

akisha

Jeden z nejlepších mysteriózních seriálů o sériovém vrahovi, co jsem kdy viděla. Napínavé, správné hnusné, nepříjemné (motiv dětských prostitutů). Perfektní herecké výkony v čele s přesným Brühlem a ještě o kousek lepším Evansem. Jen Dakota Fanning vypadá v mých očích pořád na 12 let, a když kouřila cigaretu, říkala jsem si "to dítě přece ještě nesmí kouřit!". Takže chválím všechno kromě SPOILER trochu odfláklého vrahouna, o jehož motivu jsme se nedozvěděli skoro nic. KONEC SPOILERU. Příznivci ponurosti, detektivní zápletky, hnusných mordů a dobové zaplivané atmosféry - tady nešlápnete vedle. ()

*CARNIFEX*

Výborná dobová kriminálka, o lapaní sériového vraha, postavená na princípe geniálnej série “Mindhunter”, kedy kľúčovým faktorom, nie je len poznanie motívu, no najmä zmýšľanie, ovplyvnené životnými skúsenosťami či samotnou výchovou. Vrelo odporúčam .. ()

misterz

Výborný seriál o pátraní po vrahovi, ktorý traumatizoval celé mesto (veľmi dobre vykreslené) v podobe nezvyčajne brutálneho zabíjania mladých chlapcov (prostitútov). Je pravda, že nie každý diel ma zaujal rovnako, pričom od finálneho rozuzlenia som čakal trošku viac, no to samotné krimi pátranie a skladanie jednotlivých dielikov do výslednej skladačky bolo mimoriadne zaujímavé a bavilo ma po celý čas. A hlavne si dali autori záležať na výprave, ktorá sa odrazila na výbornej atmosfére, rovnako vydarenej a možno i ešte o čosi temnejšej ako bola napríklad v seriály Knick (2014), ktorý sa tiež odohráva v rovnakej dobe a v rovnakom meste (NY). Slušný nadpriemer. 80/100 ()

Anderton

Historická detektívna séria, ktorá zasadením do času a priestoru môže evokovať špičkový Knick. Tu ale ide najmä o tie prípady, zatiaľ sme tu mali dva a oba boli veľmi odlišné. Spoločné črty ale mali, vrah je vždy doslova vyšinutý, skrýva sa ale za tým temná a krutá minulosť. Obaja páchatelia tak vyvolávajú u diváka aj súcit. Casting sa tiež vydaril, Daniel, Luke a Dakota sa do svojich úloh úspešne položili, len na toho Bruhla si asi budete zvykať dlhšie. Dôraz je kladený na temnú atmosféru v štýle Jacka rozparovača, čo v prvej sérii vedie k viacerým hororovým sekvenciám. V tej druhej dostáva priestor akcia v štýle potýčok s miestnymi gangami a pridáva sa aj nové prostredie Brooklynu. ()

Trajektt

Abych to napsal laicky, tak psychiatr předepisuje léky a psycholog léčí slovem a je takzvaná vrba, která nechává pacienty žvatlat ty svý bludy a občas jim do toho něco kvákne. Takže jestli se nepletu, tak náš hlavní hrdina je spíš psycholog než psychiatr, ale to je asi chyba překladu anebo neznalost děje tohoto seriálu, protože si myslím, kdyby se to mělo překládat doslova, tak je to něco jako mimozemšťan, ale nechám to bejt, protože to vůbec není důležitý. V tomto americkém kriminálním seriálu se setkáme s partičkou kolem psychologa Laszla Kreizlera, kterého by někdo mohl srovnávat s jeho britským imaginárním kolegou Sherlockem Holmesem s tím rozdílem, že náš hrdina žije v americkém New Yorku koncem devatenáctého století. Po dokoukání prozatímních dvou sérií si člověk musí položit jednu otázku a to je„Kolik zvráceností, ujeťáren, oplzlostí, obsesí a celkově lidských zvěrstev nás obklopuje v dnešní , ale i v minulých dobách na tomto světě?" A právě proti těmto neduhům se snaží bojovat náš hrdina, který jde na to jinak než místní tupá policie a používá při tom mozek společně s novými kriminalistickými odvětvími, které jsou v té době teprve v zárodku a proto se zdají mnoha lidem nepřípustná dokonce někdy až mimozemská. Laszlo si k sobě přizve pár forenzních expertů a na popud budoucího prezidenta Spojených států amerických Teddyho Roosevelta založí tajnou skupinu, která má vyřešit případy sériových vražd v prozatímních dvou natočených sériích. V obouch sériích uvidíme ta nejhorší zla, která jsou konána na těch nejnevinnějších a nejbezbrannějších z nás a to na dětech. V první sérii jsou to nezletilí prostituti, kteří se převlékají do ženských šatů a pak se nestydatě producírují a prodávají zejména ujetým zbohatlickým floutkům. V druhé sérii tvůrci trochu přitvrdili a na paškál si vzali únosy novorozeňat s někdy až neslavným koncem, proto bych doporučoval budoucím, ale i přítomným rodičkám, aby se na tato představení nekoukali a to především z důvodu občas i drastických záběrů se kterými se tvůrci moc nemazali a ve kterých vyplácali na natočení těchto scén přehršle mnoho filmového kečupu. Jinak si myslím, že mě první série bavila o trošku víc i když to tam asi nebylo úplně psychologicky vysvětleno anebo jsem možná tupej jak poleno, že jsem to nepochopil. Ale za to v druhé sérii, která byla tak trochu nasáklá feministickou propagandou, na což si furt nemůžu zvyknout, ale u které mi to vše zapadlo do včetně posledního dílku skládaného puzzle. Za dvě zábavné doufám, že prozatimní série dávám zasloužených 80%. ()

Chrustyn

Překvapivě velice kvalitní krimi seriál z New Yorku na začátku 19. století. Výborně vystavená špinavá atmosféra, chytrý scénář, padnoucí hudba a překvapivě bezchybné herecké výkony. Povedený a atmosferický seriál, kterému k dokonalosti chybí jen zajímavější vyústění. ()

Arsenal83

Jeden z najnudnejších seriálov, ktoré som za posledný rok videl, pritom veľmi dobrí herci, ale dej točiaci sa okolo chlapčekov šatičkách ma vôbec nebavil. Navyše je tu veľa scén, ktoré nekorešpondujú s duchom doby na konci 19. storočia - feminizmus, rasová otázka. Videná len prvá séria, možno druhá je lepšia, ale do tej druhej sa už nepustím. ()

evulienka3

Prvé dve časti som mala rozpačíté pocity, ale niečo ma neustále nútilo ísť ďalej, potom som sa do toho zažrala, ale moje nadšenie v závere dosť výrazne schladila 8 časť, kedy som už mala na mále a takmer to zabalila. No, ale keďže zostávali len dve časti tak som ich nakoniec silou vôle dala. Nič to však nemení na tom, že skvelá výprava a ani sympatické herecké obsadenie nedokázali vykompenzovať zbytočne naťahovaný dej. Na druhej strane by som však druhou sériou určite nepohrdla, pretože táto by skutočne mohla fungovať ako dobrý odrazový mostík. Predpoklady tam rozhodne sú. ()

Flego

The Alienist má všetko, čo má mať moderný seriál. Uzavretý dej rozpráva o počiatkoch nových vyšetrovacích metódach, bez ktorých si už dnes nevieme vyšetrovanie predstaviť. Vynikajúci casting dodáva silnejší rozmer seriálu, nehovoriac o perfektne vykreslenom prostredí New Yorku konca 19. storočia. Psychotriler s hororovými prvkami je atmosferický, pútavý, temný a dokáže zaujať aj všadeprítomnou korupciou, s ktorou sa aktéri potýkajú. ()

Ivoshek

Proč jen dvě hvězdičky? Inu, protože navrch huj, vespod fuj. Huj je vizuální stránka a kamera. K tomu nemám asi výhrad. Fuj je snaha modernizovat 19. století a vkládat tam postavy se současným pohledem na svět, pravidla a sexualitu, aby doktor a jeho crew vypadali cool. Fuj je příšerná roztahanost a pomalost, kdy se strašlivě dlouho nic neděje. Šel bych hodnocením výš, kdyby to byla dvouhodinová psycho-krimi z New Yorku předminulého století. ()

Necrotongue

Kvalitní seriál, mám rád dobové detektivky/ kriminálky, atmosféra New Yorku devatenáctého století byla skvělá, v bezútěšnosti chudých čtvrtí jsem se přímo bahnil (a že bylo v čem). Potěšily mě vynikající herecké výkony ústřední trojice, překvapilo mě, že (z mého pohledu) Luke Evans poněkud zastínil Daniela Brühla, možná to bylo tím, že měla postava Johna Moorea více vrstev a jevila se mi tak zajímavější. Mrzelo mě, že se tvůrci ani tentokrát nevyhnuli současným trendům, s některými záležitostmi bych se v New Yorku v roce 1896 opravdu určitě nesetkal. Myslím, že bych je nenašel ani v New Yorku v roce 1956 a i později by to byl velký problém. Škoda, seriál tak u mě zbytečně tratil na hodnocení. ()

Morholt

Pátrání po sériovém vrahovi tentokráte z konce 19.století. Dobová atmosféra se povedla dokonale a to ve všech ohledech, které si s danou epochou spojíte. Temné a brutální byly i samotné vraždy s rituálním nádechem a do daného prostředí se víc než hodily, pokud se tedy dá o vraždách říkat, že se někam hodí. A nakonec tu byly výborně napsané postavy, jejichž minipříběhy byly do vyšetřovací linky zakomponované přesně tak, jak měly. Potěší i fakt, že Brühlův psychiatr nepatří k těm, kteří z tiku odvodí zneužívání v dětství, jak je u mnoha seriálových cvokařů zvykem, ale musí se ke svým poznatkům dopracovat. Přesto všechno tomu k dokonalosti něco chybí a z mého pohledu má seriál tak o dva díly víc, než by měl mít. I se zvratem v pátrání jsem se musel trochu poprat. Nicméně tahle partička netradičních detektivů by si druhou řadu určitě zasloužila. 80% ()

bouncer

Hvězdně obsazený seriál má trochu slabší a rozpačitý rozjezd, ale cca. v půlce první sezóny se (do vás) zakousne a nepustí. Doufám, že bude další řada v tempu druhé půlky první. ()

Chermy

Začátek celkem zaujme, hutnou atmosférou a příslibem zajímavé detektivky. Bohužel načrtnuté postavy se vyvinou buďto ve velice nezajímavé, nebo jen extrémně protivné. Zejména hlavní postava hraná Danielem Brühlem osciluje mezi inteligentním psychologem, a protivným puberťákem bez sebemenší zodpovědnosti a soudnosti... toho druhého je bohužel v seriálu víc. Závěrečný díl je pro mě pak klasicky na sílu vynuceným finále, ke kterému došlo jen proto, že hlavní hrdina je imbecil a protože to tak scénárista potřeboval... ()

liquido26

Sám o sobě je Alienist poměrně kvalitní seriál, ale bohužel v porovnání s geniální předlohou už to tak dobré není. Vytrácí se velká část skvěle propracovaného vyšetřování, psychologie, dětství i motivy vraha, důležité postavy mají menší roli (např. sympatický gangster Paul Kelly), naopak jsou přidány nové postavy (mnohdy dost zbytečně), některé postavy jsou poupraveny. Například John Moore není reportérem, ale jen karikaturistou, kterého Kreizler osloví nikoliv kvůli znalosti kriminálního prostředí chudinských čtvrtí, ale aby mu namaloval obrázek první vraždy. Je zde přidáno hodně zbytečných scén, které v knize nejsou a tady mají za úkol vytvořit jen jakési umělé konflikty, které odvádí pozornost od hlavního vyšetřování. Nejnudnější je seriál právě v pasážích, které se nejvíce odchylují od knihy, což je ve druhé polovině velká část dílů. Konec, který je v knize strhující a napínavý je tady hodně osekaný, uspěchaný a nelogicky v několika důležitých místech pozměněný. Roosevelta mohl hrát někdo, kdo je mu víc podobný. ___ Ale abych jen nekritizoval, atosféra, prostředí, vizuální stránka atd. jsou opravdu vymazlené. Herci velmi vhodně zvolení. Veškeré moje výtky a kritika pramění pouze z toho, jak moc mě bavila a oslovila kniha, kterou jsem nedávno přečetl téměř jedním dechem. 3,5 ()