Amerika

• USA Amerika (festivalový názov)

Bára je dcerou kanadských imigrantů a do Čech přijela, aby poznala zemi svých rodičů. Honza je z Prahy, zpívá a hraje na kytaru. Vždy toužil odjet do New Yorku a být tak trochu Bob Dylan. Bára a Honza se vydávají na vandr do tradičních míst trampů, starých bezmála sto let. Film sleduje jejich cestu do země svobody, kde kulisou je jen les, oheň a širé nebe. Sami na sobě zakoušejí únik do imaginární Ameriky, s každým dalším setkáním či zážitkem se jejich cesta proměňuje v univerzální příběh přátelství, hudby a snů o svobodě. (HBO Europe)

Stegman

Jako mnozí další bych byl taky radši za ryzí dokument o trampech, ale ty hrané scénky opravdu byly vtipné / romantické a podle mého soudu se dobře doplňovaly s dokumentárn(ějš)ími sekvencemi. Atmosféra lesa či vandru tu funguje na výbornou, takže to pro mě osobně přebije i (do jisté míry oprávněné) výtky o banálnosti příběhu. - Ale proč by vlastně hrdinové nemohli na vandru vést i všední (ne zrovna oslnivé) dialogy? Tak to přece normálně bývá... (a tím spíš ve filmu, co má blízko k dokumentu). Honza i Bára navíc působí příjemně nenuceně, takže občasná rozpačitost vážně nevadí. Nejde tu o žádnou procházku nadějného spisovatele a studentky Sorbonny. ;) Snad jen to opakované zdůrazňování "tramping = útěk před totalitou" bylo trochu zbytečné, ale koneckonců se tahle "manipulativnost" dá přijmout jako součást povahy hlavního hrdiny. Klíčové zkrátka je, zda dokážete překousnout velmi nejasnou hranici mezi dokumentem a hraným filmem. Mně se to téměř povedlo. :) ()

Ombak▼Penari

Má to sice své romantické či poetické kouzlo, ale bohužel to působí prázdně. Jako by tím chtěl někdo něco říct, ale nepovedlo se mu to. Jako romantický portrét duše trampingu je to maximálně rozvleklé, zdlouhavé a bez hodnotnějších pasáží. Žádný okamžik nechytne za srdce, ani závěrečný kontrast mezi městem a přírodou. Snímek mohl obsahovat dvojnásobné množství postřehů z cesty ústřední dvojice, anebo naopak pomalé a poklidné scény měly mít mnohem větší hloubku. Výsledný film je fajn hudba s obrázky pro odpolední kávu. ()

Jhershaw

Největší problém vidím v tom, že se film neumí rozhodnout, jestli bude čistokrevný dokument, nebo se raději uchýlí k fikci a plánování. Dokud jde o potkávání postav a dialogy, které působí zachyceně než zinscenovaně, je vše v pořádku, v druhém případě to začíná drhnout. Takže by se dalo říct, že Jan Foukal je dobrý režisér, ale hraní a psaní mu moc nejde. /Barbara je naproti tomu dobrá./ 7/10 ()

Psycho.R

Přečtěte si třikrát obsah filmu, pak se vší silou rozběhněte proti zdi hlavou a budete mít stejný zážitek, ale o 67 minut rychleji za sebou. Pět let jsem čekal, až uvidím film o trampech a vidět jsem ho snad neměl. Jan Foukal je nesympatický, kdykoli se pokouší filosofovat, je to průser (Ona: "Proč trampové sní o Americe, v čem je lepší? On: Je větší.). Barbara Adler je sice mimoň, ale párkrát se jí podařilo vznést do ovzduší nějakou otázku, na kterou by mě zajímala odpověď z úst trampů, nikoliv od kolegy, který každou z nich zazdil. Doufal jsem, že se dozvím něco o tomto způsobu života, ale nakonec mě čekalo prázdno, pouze záběry pěkné přírody, osad a chatek to zachraňují na 1*. Tady se HBO hodně sekla. PS. Zajímalo by mě, jak zlikvidovali onu provizorní loď z palety a spousty PETek, vyznělo to, že se potopila v řece, což je na pár facourů (jako vodák o tom něco vím). ()

Enšpígl

Ameriku zničil především brutální střih. Jako přece nemůžeš nastoupit na vor někde na Sázavě (tipuju ) a skončit jízdu pod Slapskou přehradou . Jít Svatjanský proudy a spát xy km od svatojánských proudů. Potom ty dialogy mězi Bárou a Honzou to bylo prostě tak okatě papírový, ach jo. Oceňuju, téma , jo jo, tramping je mrtvej, dnešní národ to jsou tupý ovce závislý na svých telefonech a bez nich by ani nevěděli co ve volným časem dělat. Jo ted je moda cykloturistika, což znamená že kdejakej kreten skočí na kolo a jeden někam, kde má hovno co dělat, jako například ty Svatojánské proudy. Takže některé scény jako třeba promítání stré party trampů, podpal taboráku, to byl balzámek na duši. ()

Věčná Ji.hlava objevuje norskou krajinu i Sýrii

Věčná Ji.hlava objevuje norskou krajinu i Sýrii

17.10.2015

19. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů do Jihlavy přivede bývalou členku Pussy Riot, legendu arménské kinematografie Artavazda Pelešjana, Tarrova kameramana Freda Kelemena i ruského… (viac)