Island of Lost Souls

• USA The Island of Dr. Moreau (pracovný názov)

V adaptácii novely H.G. Wellsa Ostrov doktora Moreaua sa Edward Parker ocitá na juhomorskom ostrove, kde vykonáva pokusy na ľuďoch šialený doktor Moreau. Parker časom zisťuje, že ostrov je plný obyvateľov, ktorí sú na pol ľudia a na pol zvery. Medzi nimi je aj krásna panteria žena, s ktorou sa postupne zbližuje, ale doktor s nimi už má svoj zvrátený plán. (Dr.robotnik)

TheRaven

Po poměrně doslovném začátku se z Island of Lost Souls stává spíše volná adaptace která se drží předlohy jen v několika nejzákladnějšch bodech. Na této kostře už si žije vlastním příběhem. To rozhodně není na škodu, ba naopak, některé inovace jsou velmi zajímavé. Jen původní vyznění Wellesovy novely se naprosto vytratilo a film je spíše povrchní dobrodružnou podívanou s mysteriozním nádechem. Za velké mínus považuji především ztvárnění Dr. Moreaua. Ač příběh není doslovným zfilmováním knihy, i tak by se sem více hodil tajemný, podivínský a především důstojně vypadající gentleman s bílým vousem a prošedivělou kšticí, nezájmem o všednosti a žijící jen vědou. Charles Laughton se však se svým kulatým úsměvěm, umaštěnými vousky a kulišáckou jiskrou v oku tváří jako cirkusák, který k bádání o životě nikdy ani nepřičichnul a více než o stvořní lidské bytosti má zájem dostat se Edwardu Parkerovi do kalhot. ()

pornogrind

Tak konečně jsem se dokopal a koukl na první filmový zpracování Ostrova Dr. Moreau. Knižní předlohu jsem nečetl takže nemůžu posuzovat jak moc se filmový zpracování drží knihy ale v tomhle případě je mi to i jedno. Podle mě jde vzhledem k roku vzniku o hodně povedenou adaptaci. A za mě asi nejlepší film o Ostrovu Dr. Moreau. K filmu mám jen jednu výtku. O to víc je zásadní. Obsazení Dr. Moreau kterého si zahrál Ch. Laughton mi přišlo jako naprosto nepovedený. A jelikož jde o hlavní zápornou postavu tak je to celkem zásadní problém, kterej mi zkazil celkovej dojem z filmu. Radši bych v roli Dr. Moreau viděl B. Lugosiho (jak už tu někdo psal) nebo by se mi v roli líbil i Lon Chaney. ()

ClintEastwood

Jednoznačně nejlepší verze filmu Ostrov Dr. Moreau. Černobílá kamera dodává snímku na atmosféře a působivosti, masky jsou ze všech tří verzí nejpovedenější (což je trošku zarážející vzhledem k době vzniku obou remakeů) a i když zde není tak slovutný záporák, jakým byl Lancester či Brando - je Ostrov ztracených duší nesmírně zábavným filmem a dnes již obrovskou klasikou, která kdysi ležela hodně dlouho v trezoru (a to i v některých státech v USA). ()

Oktavianus

Fantastické. Odteď si přeju už jen stát se Edwardem Parkerem, žít na tropickém ostrově v jižních mořích a donekonečna souložit s panteří ženou v podání Kathleen Burkeové. Snad kromě (ale jen z dnešního pohledu) nevhodně laděné hudby nenacházím jedinou chybičku. Vynikající Charles Laughton ukradl celý film pro sebe, jeho klidný, ale nebezpečný a pošahaný doktor Moreau s tichým hlasem je největší devizou Ostrova ztracených duší. Panteří ženu jsem už zmínil, a proto nesmím vynechat ještě Vykladače zákona - chvíli mi trvalo, než jsem Belu Lugosiho objevil, k poznání fakt není, ale stačilo se zaposlouchat do jeho hlasu. Tihle tři společně tvoří základ pro skvělou zábavu v jednom z nejklasičtějších starých příběhů. Závěrečný obrat monster proti svému stvořiteli je lahůdkový a skutečně působivý. ()

darkrobyk

Jeden z nejznámějších strašidelných sci-fi příběhů H. G. Wellse o doktorovi, který se snaží ze zvířat vytvořit nové lidské bytosti, je vyprávěný ve slušivých černobílých obrazech a zahalen do zlověstné mlhy. Trosečník E. Parker se nedobrovolně ocitá na ostrově šíleného doktora a přemýšlí, jak se co nejrychleji dostat ke své snoubence, která sice dostala jeho telegram, ale Edward do přístavu nedorazí. Půvabná panteří žena (K. Burkeová) se snaží Parkerovi pomoci, ale z ďábelského ostrova zřejmě není úniku. Dům bolesti, mutanti, divoká džungle.Atmosferický snímek se zdařilými maskami, napínavým dějem a sympatickými postavami pobaví i dnes. Osobně bych sice v roli Moreaua viděl raději B. Lugosiho, jelikož Laughton vypadá jako italský mafián z Ameriky, ale to je jen moje výtka. Místo otevřeného násilí bohatě postačí srdceryvný křik nebohých obětí.... ()

• Rapová skupina House of Pain na svém stejnojmenném albu cituje některé věty z filmu. (Dreadd)
  • Joe Bonomo, který hrál jednoho z opů, se během natáčení málem utopil. Spadl do nádrže s vodou a jeho kostým vyrobený z pěny se nasákl vodou. (Dreadd)
  • První filmová adaptace Wellsovy sci-fi „Ostrov doktora Moreaua“ (1896). Následovali verze Dona Taylora (1977) a Johna Frankenheimera (1996) realizované pod titulem literární předlohy. (ČSFD.cz)