První akční hrdina

• angličtina First Action Hero

Mladý filmový fanoušek zjišťuje, že se stal hlavním hrdinou akčního filmu, který navzdory jeho vůli vytváří nevyzpytatelný Režisér. Podaří se mu díky znalosti žánrových pravidel porazit zákeřné padouchy a zachránit svou životní lásku? Krátký film debutujícího Jana Haluzy skládá poctu tvorbě Oldřicha Lipského a Václava Vorlíčka i nejslavnějším hollywoodským akčňákům. To vše v originální hře s postupy akčního žánru, jaká v české kinematografii nemá obdoby. (Bontonfilm)

Goldbeater

Pokud poselství Prvního akčního hrdiny mělo být o tom, že Češi dokážou taky natočit plnohodnotný akční film (když chtějí), rozhodně to nefunguje. Samo o sobě to shazuje celý žánr akčních filmů jako podřadný druh zábavy svázaný absurdními pravidly, která se zde tvůrci snaží napodobit, ale jak sami přiznávají, nedokáží se vymanit ze sevření parodického humoru, což má více méně za následek vyznění, že Češi seriózní akční film natočit opravdu neumí. Pokud ovšem diváci budou na tenhle kraťas nahlížet jako na nenáročnou blbinu bez jakéhokoliv poselství, která využívá právě žánrová pravidla jako zdroj humoru, budou všichni spokojeni - několik zajímavých nápadů, jak využívat (ne)realističnost akčních snímků pro okořenění zápletky, tam je. Vyšší ambice ovšem První akční hrdina v mých očích rozhodně nemá. Jsem docela zvědav, jak to bude s uvedením tohoto snímku do běžné kino-distribuce, protože se mi to zdá jako opravdu prapodivné rozhodnutí. [LFŠ 2019] ()

Sabrewulf odpad!

Ubohost okatě vykrádající Chatu v horách a Kingsmana. Češi prostě furt musí kopírovat a podlézat. Samo o sobě je to chatrné a trapné. A největší slabinou je ultrapíčus Mádl, který už mi leze krkem a který musel vykouřit nespočet kokotů, protože jak jinak by se něco tak nehereckého, nevzhledného a hlavně MUMLAJÍCÍHO dostalo k českému filmu? ()

Marze

Školometská výkladová kratochvíle o mistrech české akční školy. Toto prý snad dokonce šlo v kinech na velkém plátně místo jako video na internetu. Útvar je to zvláštní. O komedii moc nejde, nebo se jí alespoň moc nedaří. Je zde zcizování, komentování a vysvětlování. Vždy se shrne děj každého filmu, zpravidla jazykem až snaživě lidovým – „Jak si na něj otvírá zobák, co?“, načež jeho akční prvky podrobí rozkladu naopak slovníkem badatelským – „Tematizuje střet dvou kultur“. Limonádový Joe, Cesta do pravěku, Kdo chce zabít Jessii?, Adéla ještě nevečeřela, Kuky se vrací, Akumulátor 1 – cožpak si skvosty komedie zaslouží být účelově pitvány na prvočinitele honiček? ()

honajz

Mno, tak jako chápu, oč se tvůrci snažili, ale přece jen nutno říct, že se jim to moc nepovedlo, a jestli z akčních filmů viděli jen Rychle a zběsile, tak je to dost málo. Parodie to moc není, Rejža a Technik jsou spíš trapné, ale hodně trapné figurky, a pravidla žánru také moc dodržena nejsou, aby se dala parodovat - btw, třeba jsem to přeslechl, ale oč padouchům vlastně šlo a proč? Bez toho žádný akčňák moc nefunguje. Navíc ten deštník jako parodickou nadsázku jsem bral poprvé, ale aby s ním běhal celou dobu - to fakt jiné nápady nebyly? Kouknou na něco od Jackieho Chana, jak a co se dá vtipně využít, nebo na Johnnyho Englishe. Osobně jsem poprvé a jednou zasmál až v cca 20. minutě, celou linii s režisérem a technikem bych zrušil a nechal to na samotných postavách a skutečně domyšlenějším a promyšlenějším ději, a hlavně bych vybral jiné herce - Lenka se snaží tak moc kulit oči, až je to prostě trapné, Hádek mi akční moc nepřipadal nikdy a Mádlovi toho drsoně taky nevěřím a jeho hlaška: Jdu si pro vás, zní jako ze školní besídky. Jako jo, je fajn, že se někdo pokusil o parodii, ale takhle se to prostě nedělá. Viz Případ mrtvého nebožtíka, kde taky zvítězilo ego nad disciplinovaností a kreativitou. ()

JosefTomas

Prvních pár minut skvělých. Nastavení fikčního světa je vtipně originální, herci vypadají, že je baví takhle blbnout a tvůrci rádi ohýbají pravidla žánru. Úvodní titulky patří navíc k tomu nejlepšímu, co jsem kdy v jakémkoliv filmu viděl. Problém nastane, když se poruší pravidla i fikčního světa. V ten moment se film stává bezduchou a nudnou záležitostí, kde akce sice docela jde (jen tvůrce zřejmě tlačil rozpočet a čas) a finále poztrácí logiku. Je to škoda, takové promarněné šance, ale nápady jsou skvělé, jen je ničí to podkopání pravidel fikčního světa a zároveň haprující logiku (padouši tady dělají nesmyslů víc, než je od nich očekáváno a ani snaha to vše trefně komentovat nefunguje). Škoda, ale Haluza je dobrý řemeslník, asi má nakoukáno, jsem zvědavý, jak si povede dál. ()

• Filmoví protivníci Jiřího Mádla jsou členy olomoucké skupiny historického šermu. Proto jsou všichni dlouhovlasí. (klukluka)