Ed zisťuje, že Moclani na palube lode Orville skrývajú tajomstvo. (Disney+)

Martrix

Seth MacFarlane má můj respekt. Vytvořil seriál, který i přes spoustu paralel nekopíruje Star Trek, ale naopak na něj navazuje v tom starém, dobrém duchu. Navíc je zjevný takový ten obdiv mladšího brášky, který je vyjádřen jak angažováním J. Frakese jakožto režiséra, ale i obsazováním herců starších ST do malých rolí. V předchozích epizodách to byl třeba Robert Picardo aka zdravotnický hologram ze Star Trek: Voyager, nebo v této epizodě Marina Sirtis aka Diana ze Star Trek: Nová generace, která si zde zahrála učitelku. Pravděpodobně těch pomrknutí bylo a bude víc a jsem z těch, kteří to oceňují. Dnes je moderní narovnávat genderové křivdy posledních stovek a tisíců let, takže témata o rasismu, homofobii, nebo rovnoprávnosti žen, nám tlačí Hollywood do hlav pěkně na sílu. Je fajn, že na to šli tvůrci dnešní epizody pěkně postaru a nenásilně. A výhrada vůči Dolly Parton... :-) Toto je kontext, který poberou asi jen amíci. Ale i já se bavil. Jen pro zajímavost, citace z Wiki: ***...Podle této slavné americké country zpěvačky získala jméno první naklonovaná ovce Dolly. Skupina vědců ve skotském Roslinově institutu ji totiž stvořila z buňky mléčné žlázy a nikdo si prý nedokázal vybavit působivější prsa, než jaká měla Dolly Partonová. *** ... V roce 2006 byla v Kennedyho centru oceněna za své umělecké dílo a celoživotní přínos pro americkou kulturu. *** ....Je známá svým charakteristickým sopránem, smyslnou postavou, oblibou okázalých šatů a košilatých anekdot :-) Dnes 4* za obsah, triky a spravení chutě po ostudné epizodě Star Trek: Discovery ()

cyphercz

Pro mě celkem rozpačitá epizoda, sice je fajn, že se řešilo velké morální dilema přesahující lodní přepážky Orville, avšak to provedení bylo takový nemastný neslaný. Vadí mi i lenost tvůrců, kdy např. planeta ležící uprostřed sytě fialové mlhoviny má po přistání modré nebe (wtf?), přestřelka mezi loděma mi přišla jako z nějaké cca 10 let staré videohry, Kelly a Bortus při výsadku ve dvou postřílej snad 15 Moclanů atp... Na druhou stranu jsem rád, že celou situaci vyřešili kompromisem a nesnažili se mermomocí prosadit lidské ideály "správnosti", kdyby tam místo Orville byla Discovery plná naspeedovaných feministek, tak už je Unie dávno ve válce s Moclany;) Jo a cameo další TNG osobnosti, tentokráte Mariny Sirtis, bylo fajn, i když to byl v podstatě jen takovej štěk... lepší roli tu měl F. Murray Abraham aka Salieri z Amadea. Jsem zvědav na toho Pikárda, jestli teda někdy do show zavítá nebo jak... ()

JindraLne

To takhle vezmete klasické Star Trekové dilema, dáte to do rukou Sethu MacFarlaneovi, necháte to zrežírovat Jonathana Frakese a ještě přidáte trochu Dolly Parton. A nakonec z toho vyjde přesně to, co byste od moderního Star Treku očekávali + ještě trochu humoru, který ale zrovna tady netlačí na pilu, takže já musím hodit nejvyšší hodnocení, už jen v souvislosti s dnešní slabou epizodou značkového Star Treku. A jen tak mimochodem - taky jste si všimli Mariny Sirtis aka poradkyně Troi z TNG? ()

ScarPoul

Bortusa mám veľmi rád. Prechádza ako postava najvýraznejšími zmenami. Je to diel, ktorý má značný morálny presah. Tentoraz mi to nevadilo aj napriek zbytočnej akcií. Držím tomu Moclanovi palce. ()

MasterD

Wow! Nebýt te strašné hudby (která ve finální bitce ovšem působila docela trefně a příjemně komicky), byla by toto perfektní ukázka toho, co současnému Star Treku tak zoufale chybí: Řešení nemožných morálních dilemat s politicko-filosofickým přesahem. Konečně jsme taky viděli radu Planetární unie v plné kráse. Vizuální efekty také docela fajn (lepší než předtím). 85% ()

• Píseň zpěvačky a skladatelky Dolly Parton s názvem „9 To 5“, která v epizodě slouží jako hlas revoluce, poprvé vyšla v roce 1980 a v roce 1982 vyhrála cenu Grammy za nejlepší country píseň. Pro svůj obsah se také stala jakousi hymnou nespokojených kancelářských zaměstnanců. (MasterD)