The Orville

• USA The Orville (viac)
USA, (2017–2022), 31 h 43 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Seth MacFarlane

Seth MacFarlane, Adrianne Palicki, Penny Johnson Jerald, Scott Grimes, Peter Macon, J. Lee, Mark Jackson, Jessica Szohr, Halston Sage, Anne Winters (viac)

Dej seriálu odohrávajúci sa 400 rokov v budúcnosti prináša dobrodružstvá prieskumnej vesmírnej lode Orville. Členovia posádky, ľudia a mimozemšťania, sa stretávajú so zázrakmi aj nástrahami vesmíru. (Disney+)

Tony.cs

Nové Star Trekovské seriály mě neberou. Že zlatého věku jim moc nezůstalo a obsazení bývá strašně nesympatické. Dělají to lidé, kteří nechápou a nechovají úctu k Gene Roddenberrymu. Ale Orville? Ano, je tam zahrnut i humor. Ale MacFarlane se toho zhostil právě s tou úctou a tento klon je víc Star Trekovský, než cokoli jiného z dnešní doby. A co si budeme povídat. Je to pocta nejlepším sci-fi počinům. Firefly, Battlestar, Star Wars... Nějaké podrobnosti, či narážky najdete napříč celým trupem Orvillu. ()

maty39

Pamatujete si staré Star Treky, Hvězdné brány a další sci-fi epizodické seriály, které už dnes vlastně nejsou moderní? Pak s Orvillem budete cítit silný pocit deja vu. Přestože jméno hlavního tvůrce tohoto seriálu napovídá, že půjde o ztřeštěnou anarchistickou komedii říznutou nekorektním a občas fekálním humorem (nic proti němu), tak samotný seriál je překvapivě umírněná komedie, která využívá dříve nejpoužívanější schéma sci-fi seriálů a přimíchává do něj humor, ale jinak se pohybuje v mantinelech žánru. Humor je nenucený a poměrně zábavný, postavy jsou sympatické a některé zápletky jsou zajímavé. Když nebudete čekat řachandu a jste fanouškem žánru, tak si Orville zřejmě užijete. ()

vyfuk

2. série: Druhá série začala v celku nešťastně. Neměla tolik co nabídnout a zabývala se určitou problematikou ničeho a učení toto nic rozebrat do kousků. To vše se točilo kolem určité menší snahy vytvořit něco originálního a zajímavého. Co se však kupodivu s dalšími díly zlepšovalo, až nakonec jsem byl rád, že jsem u seriálu vydržel. Kupodivu, díly, které se odehrávaly pouze na palubě Orville byly jedny z těch nejzajímavějších. MacFarlane už udělal kult animovaného seriálu a určitých komedií, které se do našich srdcí jednoznačně zapsali. Nyní se rozhodl konkurovat plně Star Treku, což chce opravdu silné a velkou koule. Ale podle mne mu to docela i vychází. Pokud by seriál dostal třeba deset sérií, věřil bych, že se z něj jednou stane stejný kult. Ale bude záležet na tvůrcích zda udrží nějakou kvalitu. A taky na Foxech (teď už vlastně Disney), jestli se ho rozhodnou udržet naživu. ()

Han22

Zatím bez přemýšlení. Nové seriály mě už roky nebaví, přesto jsem jako dlouholetý Trekkie dal šanci Star Trek Discovery. Výsledek? Hypermoderní, kontinuální příběh s neskutečnými dírami v návaznosti na celý Star Trek svět, temný, plný podivných nesympatických postav. Ale díky sledování a stahování titulků jsem se dověděl o Orville a to byla pecka! Orville je přesně takový Star Trek, jak má vypadat. Od designu lodě a jejího vnitřku, uniforem, povědomých ras či postav až po drobnosti typu Federace (Unie), základní směrnice, správného nasvícení, můstku atd atd. A jistě je tu zcela nestartrekovský humor, vyplývající z toho, že jsou tu obyčejní lidi. A tak se tu chlastá, randí, občas se někdo poblije či křičí hrůzou v nepatřičné situaci, občas k němu vedou kulturní rozdíly. Jenže ten humor nijak nenarušuje perfektní příběhy, které se dají brát 100% vážně a i když jsme je už v různých variaích viděli v nesčetně Star Trecích, Stargatech či Outer Limits, stále fungují. Jsou napínavé, občas dojemné, někdy s vynikajícími paralelami na současný svět a většinou si řeknete ano tohle je Star Trek. Efekty jsou povedené, stejně jako výprava, žádný kulisový Červený trpaslík se nekoná. A postavy? Konečně seriál, kde není půlka postav psychickými troskami, bezpáteřními zmrdy či chladnokrevnými manipulátory (ano mluvím o tobě Discovery). Kapitán a první důstojnice mají mezi sebou rozpadlé manželství a nevyřešené city ale jsou to profíci a sympaťáci, u kormidla sedí dvojice vtipálků a pařmenů, je tu Worfovský Bortus, umělá bytost Isaac připomínající Data a moudrá doktorka alias Beverly Crusherová. A také drobounká Alara se skoro supermanovskými schopnostmi. Jedinou výtkou je docela málo vesmírných bitev a akcí... ale i těch se dočkáte. Zatím paráda a moc se těším na další řadu. ()

husokachna

Začnu negativně. Jestli tohle je lepší než Star Trek, tak jsem rád, že jsem Star Trek nikdy pořádně nesledoval, protože něco tak hloupýho bych asi nedal. Seth opět ukazuje, že je geniální v jednotlivostech, ale celek se mu rozpadá pod rukama. Nevadí mi, že jeden díl je sci-fi (jako právě z onoho ST), druhej je vztahové drama, další romance atd. Nevadí mi ani (spíš naopak) ta žánrová neukotvenost - vtípky jako z parodie v totálně vážném ději. Co mi ale hodně vadí je scénáristická lenost a neschopnost, kdy polovina zápletek a děje, existuje pouze proto, že posádka jinak snad ve všem geniálních jedinců, je banda neprofesionálních dementů, nesvéprávných emocemi zmítaných hovad, co kolem sebe šlape jako slon v porcelánu. A vedle toho chce Seth, abychom věřili tomu, že jsou to hrdinové, kteří vše vyřeší díky svému umu a profesionalitě. Ne, vždycky všechno poserou a pak někdo řekne - mohli bychom přegratonovat pulsní mechablokátory a zaměřit duální fázové receptory, čímž způsobíme, že na planetě začnou pršet hovna a tím všechny zachráníme. Přes tuhle litanii, jsem to dokoukal zatím celý, protože co Seth umí, to je napsat postavy (a být sympaťák). Takže to prostě člověk chce dokoukat, i když mu to občas leze na nervy, protože ta parta degenů je prostě v mnoha ohledech fajn. Dobrej průměr řekl bych a nepřemýšlet záhodno. ()

• Tato epizoda dokonale vystihuje Einsteinův citát: „Muži si berou ženy s nadějí, že se nikdy nezmění. Ženy si berou muže s nadějí, že se změní. Oba jsou pak vždy zklamáni.“ Doktorka Finn (Penny Johnson Jerald) i Kelly (Adrianne Palicki) věří, že muži, které milují, se musí změnit, aby dostáli jejich představám, místo aby si našly muže, které budou milovat takové, jací jsou. (HellFire)
  • Kayloni se nepokouší o kolonizaci, ale spíše o genocidu, stejně jako Borgové ze seriálu Star Trek (od r. 1973). (HellFire)
  • První epizoda třetí série nám představí novou postavu, navigátorku Ensign Charly Burke (Anne Winters). Orville neměl navigátorku od té doby, co byl nadporučík LaMarr (J. Lee) povýšen na pozici hlavního inženýra. (HellFire)