Člověk, to je věda

Jestřábi a Hrdličky (E05)

(epizóda)

Záleží úspěch a štěstí jen na naší síle a průbojnosti? Co odhaluje vědecké zkoumání lidských strategií v konfliktních situacích? Výpravný populárně naučný cyklus o výzkumech vědců v České republice. Mohlo by se zdát, že štěstí a úspěch člověka záleží jen na síle a průbojnosti. Vidíme to v byznyse, politice, ale i v běžných mezilidských vztazích. Kdo vyhraje, ten získává, co chtěl, slaví úspěchy, tvoří dějiny. Je to ale opravdu tak jednoduché, jak se na první pohled zdá? Skutečně vždy vyhrávají jen ti nejsilnější, draví jestřábi nad těmi, které charakterizuje spíš holubičí povaha? Vědci to nevidí tak jednoznačně, jak ukazuje díl Jestřábi a Hrdličky. Na pomoc si berou tzv. teorii her, matematickou disciplínu, která analyzuje rozhodování lidí v konfliktních situacích. Výsledky jsou často překvapivé. Ukazují, že ne vždy je pro jedince nejvýhodnější být sobecký a že často největší prospěch máme tehdy, kdy má svůj prospěch i protihráč. Teorie her se stala vlivnou součástí biologie, ekonomie, politologie a sociologie. (Česká televize)

Amper01

Nejlepší díl celé série. Ale za jeden totální žvást strhávám hvězdičku. A to za příběh Davida a Goliáše, kde Petr Houdek zahodil originální pointu a zcela událost degradoval svou převrácenou pointou - a v těchto případech se stávám jestřábem. ()