Člověk, to je věda

Čí je moje dítě (E04)

(epizóda)
  • angličtina Whose is My Child? (festivalový názov)

Z jakého důvodu nás evoluce vybavila žárlivostí? A jak mohou geny ovlivňovat naše reprodukční strategie? Výpravný populárně naučný cyklus o výzkumech vědců v České republice. Díl Čí je moje dítě divákům přibližuje, jak si muži odnepaměti hlídali své otcovství, nebo z jakého důvodu nás evoluce vybavila žárlivostí. Dokumentární film hledá spolu s českými vědci odpovědi na otázky, jak se vyvíjela žárlivost a s ní spojené společenské konvence u nás i v jiných kulturách v historii. Co odhalují experimenty českých vědců? Jak si vlastně geny samy zajišťují své uchování a svou replikaci, své přemísťování v čase do dalších generací? A jak se pravděpodobně budou naše reprodukční strategie přizpůsobovat novým podmínkám a aktuálnímu prostředí dále? Tento pilotní díl cyklu „Člověk, to je věda“ vyhrál v roce 2013 hlavní cenu na festivalu AFO Olomouc a dále pak cenu časopisu Dějiny a současnost za nejlepší český dokument v oblasti humanitních a společenských věd. (Česká televize)

Amper01

Toto je opravdu smutný díl. Morálka, etika a klasické lidské hodnoty jsou na ústupu, neboť se čím dál víc rozšiřuje egoistické volnomyšlenkářství. A s ním ruku v ruce úpadek lidstva. A protože opravdová láska, úcta, zodpovědnost, věrnost... už tedy nejsou v módě, musí pak společnost řešit takovéto problémy. ()