Nábor pro džihád

(festivalový názov) (TV film)
  • Nórsko Den norske islamisten (viac)
všetky plagáty

Fanatická ideologie tzv. Islámského státu k sobě přilákala pozornost mnoha mladých Evropanů. Od prvního zaujetí až k jejich rozhodnutí vydat se na bojiště v Sýrii a Iráku je doprovázejí vemlouvaví rádci. Adel Khan Farooq je norský dokumentarista pákistánského původu, kterému se podařilo dostat do prostředí, v němž probíhá nábor do řad radikálního islámu. Jeho výraznou figurou je Ubaydullah Hussain, v Norsku narozený muslim, jenž je přesvědčený, že muslimové jsou celosvětově utlačováni. Proto odmítá zákony země, ve které se narodil. Nechává režiséra natáčet svá setkání s nezkušenými mladíky a poskytuje mu na kameru velmi otevřené rozhovory. Když se však Farooq společně se známým norským režisérem a kameramanem Ulrikem Rolfsenem chystají po letech práce film dokončit, vstupuje do dění policie. Z filmu o ilegální činnosti evropských islamistů se stává příběh boje za nezávislost novinářské práce. (Jeden svět)

cyphercz

Viděno v rámci festivalu Jeden Svět 2018. Skvělý dokument zachycující svinstvo co se děje v celé západní Evropě, resp. pouze jeho zlomek, takových buněk bude mnohem víc. Máme jedinou kliku, že jsme pro islamisty díra, nezajímáme je, jinak by ta právní impotence, co je vidět v dokumentu a hraje jim do karet, probíhala dozajista i tady. Je to zkrátka skvělá sonda nejen do mysli evropských islamistů, ale i systému, který si s nima pořádně neví rady. Po promítání byla zajímavá debata s tvůrci, které můžeme v dokumentu zahlédnout. ()