Frigo ve člunu

• USA The Boat
Komédia / Krátkometrážny
USA, 1921, 25 min

Buster Keaton konečně dokončí svoji podomácky vyráběnou loď The Damfino. Hned však vyvstane velký problém jak dostat příliš velkou loď na čerstvý vzduch. Nakonec se to podaří, dům však příjde k pořádné úhoně. Trable pokračují i při spouštění lodi na vodu. A co se teprve bude dít na volném moři! Když James Mason koupil roku 1952 starý Keatonův dům, nalezl zde ve sklepě "The Boat" a pár dalších ztracených Busterových krátkých snímků. Čas a vlhkost zapracovaly, proto si jich můžeme užít v poněkud horší kvalitě. (Pohrobek)

Kryšpín

Moje matka v dětství milovala Keatona a ani se jí nedivím. Jeho gagy jsou fakt super. Myslel jsem, že to už bude takový zastaralý, ale ne. Bylo to super, smál jsem se a někdy se i válel smíchy. Některé gagy jsou i v moderních komedii a režiséři mohou jen děkovat Keatonovi, co děkvat, rovnou klanět. :o) Občas se mi zdálo, že už by mohl být konec, ale ne. Keaton si mě vychutnal. On věděl, kdy se divák přestane smát a v téchvíli nastala další skeč. Prostě řečeno: Perfektně načasovaná komedie. ()

bratr.Milan

Jaké je poselství tohoto díla? Buďte spokojeni s tím co máte a nerealizujte své sny, jinak se vám může stát, že přijdete o všechno. Nebo je to naopak, jděte za svými sny a nebojte se přijít o všechno, zrealizujte je. Z filmu si můžete vzít obojí, zaleží na tom jaká jste povaha, nebo v jakém jste životním období. Můžete vidět, jak dopadne sen Friga, jeho manželky a dětí, udělat si výlet na Tichý oceán ve vlastnoručně vyrobené lodi. Stojí to to za to. A konec, závěrečná odpověď Friga, je geniální. Rodinka odchází do tmy. ()

D.Moore

Tohle je jedna z mých nejoblíbenějších Keatonových grotesek vůbec. Hotová kanonáda nápadů, v hlavní roli s perfektní lodí se sklápěcími stěžni i komínem, která umí plout dokonce do kopce a v závěru rotovat kolem vlastní osy. Buster do ní stíhá dělat díry a zároveň je utěsňovat (jídlem), zachraňuje manželku a dva synky a čelí rozbouřenému moři tak, že by jen letmý pohled na to dílo přivedl leckterého mořského vlka do blázince. ()

classic

Všimol som si jednej malej zmeny, ktorú beriem na vedomie, a celkovo povedané, že osviežila dianie. K Frigovi sa pridáva i životná partnerka, čo ho často všelikde sprevádza, a k tomu ešte dve deti, kde všetci štyria sa vydávajú na rodinný výlet loďou. Už úvodný záber, keď toto plavidlo má usadené v dome, a snaží sa ho dostať von na číre more, je sám o sebe zaujímavý, pretože ako ťahá, tak aj ničí, a zničí si tým pádom strechu, ktorú mal nad hlavou. To evokuje už otrepané, osvedčené, že tu bude o zábavu postarané, problémy nenechajú na seba dlho čakať, veď ako je u Bustera zvykom, lepia sa na neho, ako včely na med. Je priťahovaný magnet. A ja sa opäť kochám nad geniálnym komikom, ktorý sa narodí raz za sto rokov, ak nie viac... ()

Iggy

Nejvíc mě dostalo, když jel Frigo lodí po řece do kopce. Jediná přeživší, místy již značně poškozená kopie filmu byla objevena až v roce 1952, když herec James Mason koupil Keatonův dům a ve sklepě našel několik kotoučů s jeho filmy. Filmy byly ještě na hořlavém materiálu a o pár let později už by nebylo vůbec možné je zrestaurovat. ()